Print
Zoom In
Zoom Out

یادداشت؛

خاطره مبلغ امین از نمازخوان شدن بچه ها در مدرسه

شناسه مطلب: 24840
زمان انتشار: شنبه 26 خرداد 1403 ساعت 09:18

یک صحنه جالب، اما تلخ برای من اتفاق افتاد یک روز به صورت اتفاقی، وسط نماز جماعت وارد نماز خانه شدم و دیدم که عده خیلی کمی از بچه‌ها نماز می خوانند و بقیه فقط تو صف نشسته اند تا نماز تمام بشه! و وارد کلاس شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها به نقل از خبرگزاری رسا،  طرح امین یکی از طرح های بسیار موفقی است که به ‌منظور حرکت کشور در افق تحقق تمدن مهدوی، تقویت و تعمیق معرفت دینی و انقلابی، تعالی معنوی و اخلاقی معلمان و دانش‌آموزان و اولیا‌ در مدارس کشور اجرا می‌شود و این طرح تربیتی تلاش دارد تا در گام نخست دانش‌آموز را به مصداق حدیث «من عرف نفسه فقد عرف ربّه» به خودش بشناساند، وقتی خودشناسی تعالی یابد، فرد به سمت خدا و قرآن و اهل‌بیت(ع) سوق داده خواهد شد و اهتمام به نماز و گناه‌گریزی، حیا و عفت، صداقت و درستکاری و امثال آن در وجود فرد شکل می‌گیرد.

باز‌خورد حضور روحانیون و طلاب جوان با انگیزه و دارای خلاقیت و مهارت در حوزه تعلیم و تربیت‌، بازخوردهای مثبتی را در بین دانش‌آموزان داشته و دارد. ثمرات و اثرات خدمت خالصانه این عده در مدارس در قالب گروه‌های مورد تایید آموزش و پرورش و حوزه علمیه که از دیر باز وجود داشته، شاهد این مدعا است.

طلاب امین در قالب «طرح امین» به عنوان‌ طلبه تبلیغی روزانه چند ساعت با حضور در مدارس‌ به سئوالات دینی دانش آموزان و حتی معلمان در وقت‌های خارج از کلاس‌های رسمی پاسخ می‌دهند، با دانش آموزان مأنوس می شوند و از این رهگذر برخی مسائل دینی و اخلاقی و اعتقادی را برای آنان بازگو می کنند.

در زیر دو خاطره شیرین از مبلغان امین را تقدیم نگاه خوانندگان عزیز می کنم:

مربی امین وارد مدرسه میشه تا عقل اخلاقی بچه‌ها را بالا ببره، برای رسیدن به این هدف، نیازی به اطلاعات دادن نیست بلکه مربی باید تلاش کنه تا دانش اموزان به دانسته‌های خودشون اطمینان پیدا کنند و به آنها لباس عمل بپوشانند، اما این اتفاق، کار ساده‌ای نیست، چون در جامعه تعارض زیاد می‌بینند مثلا میگن: بالاخره حجاب داشتن درست است یا نه؟! اگه درسته چرا برخی خانم‌ها تا دم درب حرم بدون چادر میرن و بعد با چادر می روند داخل و دوباره بدون چادر بر می گردند به خیابون یا می گن: اگه راست گفتن کار خوبیه چرا بعضیا تلاش می‌کنند اینقدر خوشگل دروغ بگن که کسی متوجه دروغشون نشه.

در تایید این برداشت، یک صحنه جالب، اما تلخ برای من اتفاق افتاد یک روز به صورت اتفاقی، وسط نماز جماعت وارد نماز خانه شدم و دیدم که عده خیلی کمی از بچه‌ها نماز می خوانند و بقیه فقط تو صف نشسته اند تا نماز تمام بشه! و وارد کلاس شوند.

من سفره بازی را در حیاط مدرسه پهن کردم تا دانش آموزان در قالب بازی صداقت و دیگر مفاهیم اخلاقی را تمرین کنند بازی‌های فکری، بازی‌های گروهی مثل برج همدلی و از همه مهم‌تر بازی‌هایی که حل مساله را آموزش می‌دهند.

تا اینکه یکی از روزها یکی از بچه‌ها قبل از نماز صدا زد: بچه‌ها مهر کم آمده کسی مهر اضافه داره؟ اساسا دین برای بالا رفتن عقل اخلاقی جامعه و رهایی از تعارضات مخصوصا تعارض منافع آمده، بخاطر همین پیامبر گرامی اسلام مردم را با  "لا اله الا الله   دعوت به اتحاد و یکپارچگی می کرد.

مبلغ امین و ستون مدرسه

امسال بنده در مدرسه سال قبل موندم. اما مدیر و کادر عوض شدند. ده روزی رو کامل مدرسه رفتم و کمک کردم در امور مدرسه .از کلاسداری تا صبحگاه ومناسبت های این چند روز و..بعد که مدرسه به آرامش نسبی رسید و مدیر و معاونان کارهای ثبت نام و..رو تقریبا انجام دادن.خدمت مدیر رفتم ، وعرض کردم ، امسال چهارشنبه رو نمی تونم مدرسه بیام. تا من این جمله رو گفتم ایشون نگاهی کردند و با جدیت تمام گفت:اصلا صحبت از نیامدن نزن. شما ستون مدرسه هستید و باید باشید.

دیگه بعد از این صحبت ها و دلایل نیامدنم، قرار شد چهارشنبه هایی هم که مناسبت یا کار مهمی بود مدرسه باشم.ولی بعد آمدم و خدا رو شکر کردم که این قدر کار مبلغین طرح امین خوبه که مدیران ما را ستون مدرسه خود می دانند و حضور ما رو لازم و..و گفتم خدایا همه از لطف بی کران توست که به مبلغین ارزانی داشتی.

 ان‌شاءالله بتونیم شاکر این لطف عظیم باشیم.

معاون اداری و مدیریت منابع ستاد همکاریها؛

مراحل امریه طلاب وظیفه در حال پیگیری است

در محضر علمدار زمان؛

درس‌های عاشورایی در بیان رهبر معظم انقلاب

مشاور وزیر آموزش وپرورش:

مدرسه محرم، بهترین آموزش و پرورش را به دنبال دارد

مدارس معارفی حلقه گمشده تعلیم و تربیت است

باز این چه شورش است ....

محرم ماه آتش عشق حسین ، سوگواری فرشتگان و اشکهای بهشتی

حسین آرام جانم....

برجسته ترين ويژگى هاى امام حسين عليه السلام از نگاه اهل بیت

نگاه خوب رسانه ها به اخبار تربیتی

شماره (77) بولتن خبری ستاد همکاریها در آیینه رسانه ها منتشر شد

تصاویر/ دیدار امام جمعه شهرستان فردیس با مدیر آموزش و پرورش

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش:

معلمان نقش آفرینان جهاد تبیین هستند

امام جمعه همدان:

تعلیم و تربیت از زیرساخت تا محتوا نیازمند توجه جدی است

مشتمل بر معارف قرآنی ویژه دانش آموزان

دفتر چهارم کتاب «پیام آسمانی» ویژه دانش آموزان روانه بازار نشر شد

مشاور وزیر آموزش و پرورش:

راهکار تحقق شعارهای انتخاباتی / تحقق نظم سیاسی در گرو اخلاق مداری

روزی که رسول گفت علی نفس من است

مباهله سند برگزیدگی و اثبات حقانیت اهل بیت علیهم السلام

فعالیت ۲۴۸ طلبه «طرح امین» در مدارس چهارمحال‌وبختیاری

روایت وزیر آموزش‌و‌پرورش از ارتقای امور فرهنگی، تربیتی و پرورشی در دوران شهید‌جمهور