Print
Zoom In
Zoom Out

ثمرات نهال نوپای طرح امین در مدارس

رایحه خوش تربیت دینی در مدرسه شهید آیت‌ الله مدنی همدان

شناسه مطلب: 12691
زمان انتشار: سه شنبه 23 شهریور 1400 ساعت 14:24

مدیر مدرسه شهید آیت‌الله مدنی از مدارس نمونه در حوزه نماز در همدان، یکی از دلایل موفقیت این مدرسه را حضور روحانیون و ارتباط عمیق و صمیمی آنان با دانش‌آموزان دانست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، سید رضا اسدی، مدیر مدرسه شهید محراب آیت‌الله مدنی همدان ، اظهار کرد: دبیرستان شهید مدنی با هدف ترویج فرهنگ نماز در بین دانش‌آموزان خود و برای آماده‌سازی آن ها به‌منظور ورود به عرصه اجتماع، اقداماتی انجام داده است.

اسدی با بیان اینکه به جا گذاشتن خاطره‌ای خوب از نماز در ذهن دانش‌آموزان از اهداف این مدرسه است، افزود: در کنار اقامه نماز از برنامه‌های جانبی همچون هدیه دادن و برگزاری مراسم در مناسبت‌ها سعی شده تا جذابیت‌هایی برای دانش‌آموزان ایجاد شود.

وی یکی از دلایل موفقیت این مدرسه در بحث نماز و... را حضور و فعالیت  جمعی از روحانیون   در مدرسه دانست و گفت: جمع فرهیخته ای از روحانیون در طول سال‌های متمادی در مدرسه رفت و آمد می‌کنند و حضور آن ها تنها در زمان اقامه نماز نیست بلکه برخی از دروس مرتبط را تدریس می کنند.

مدیر مدرسه آیت‌الله مدنی تصریح کرد: سؤالاتی راجع به فلسفه نماز، شبهات مربوط به نماز، تشکر از پروردگار، آداب و احکام نماز و… از جمله موضوعاتی است که دانش‌آموزان از روحانیون حاضر در مدرسه می‌پرسند و با آنها مباحثه می‌کنند و این باعث می‌شود دانش‌آموزان روحیه ارتباط‌گیری با پروردگار را بهتر پیدا کنند.

*اجرای طرح «امین» در مدرسه

وی با اشاره به اجرای طرح روحانی امین در این مدرسه، اظهار کرد: طرح روحانی امین از مواردی است که موجب موفقیت مدرسه در بحث نماز شده است، روحانیون ساعاتی غیر از زمان اقامه نماز در مدرسه حضور دارند و گاهی کلاس‌ها و اقامه نماز با مدیریت خود دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

اسدی با اشاره به طرح امین در مدارس بیان کرد: طرح روحانی امین تفاهم‌ نامه‌ ای است که بین آموزش و پرورش و حوزه علمیه منعقد شده و مدارسی که زمینه حضور روحانی در آن فراهم باشد از روحانیونی که توانایی ارتباط ‌گیری با دانش‌آموزان را داشته باشند دعوت می‌کنند. به لطف خدا در سال‌هایی که این طرح اجرا می‌شود امکان ارتباط‌ گیری دانش‌آموزان با روحانیون حاضر در مدرسه به‌خوبی فراهم شده است، مفاهیمی که انتقال داده می‌شود کمک می‌کند تا بتوانیم وظایف و تکالیف خود در ترویج نماز، نهادینه‌ سازی اعتقادات و ارزش‌ها را تا حدودی انجام دهیم.

مدیر مدرسه شهید محراب آیت‌الله مدنی اظهار کرد: روحانیون مدرسه علاوه بر دانش‌آموزان با والدین و خانواده‌های آنان نیز ارتباط داشته و اگر مسئله و نکاتی لازم باشد در جلسات آن ها مطرح می‌شود.

* پخش صدای  روح بخش اذان به جای زنگ

وی با اشاره به فراهم کردن فضای مناسب نماز در این مدرسه‌، بیان کرد: به‌ منظور مناسب‌سازی فضا هنگام اذان ظهر به جای نواختن زنگ، صدای اذان پخش می‌شود، این کار روحیه‌ ای معنوی به مدرسه می‌دهد و همکاران، دبیران و دانش‌آموزان برای نماز مهیا می‌شوند. محیط نمازخانه نیز یک محیط مرتب، تمیز و آذین شده است تا دانش‌آموزان برای حضور در مدرسه رغبت نشان دهند، حتی وضوخانه‌ ای در داخل ساختمان برای فصل‌های سرد قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه مدرسه شهید مدنی امسال از سوی ستاد اقامه نماز به‌عنوان مدرسه‌ ای نمازمحور و برتر معرفی شد، ادامه داد: یکی از دلایل این موفقیت حضور روحانی در مدرسه است و سعی کرده‌ایم اکثر کلاس‌های فرهنگی را با این قشر برگزار کنیم تا دانش‌آموزان با این چهره آشنا و ارتباط اثرگذاری معنوی داشته باشند.

اسدی اضافه کرد: ارتباط بین دانش آموزان و روحانیون تنها در قالب برگزاری کلاس یا گعده‌های اعتقادی و پرسش و پاسخ نیست، بلکه حضور روحانیون در اردوهای تفریحی و تشکیل گروه‌ های دوستانه با نوجوانان موجب ایجاد ارتباطی تنگاتنگ و دوستانه بین این دو قشر شده و از این رو زمینه موفقیت مدرسه در فعالیت‌ های فرهنگی و مذهبی را ایجاد کرده است.

*روحانیون چند رسانه ای

اسدی ادامه داد: روحانیون مدرسه سعی کرده‌اند با تولید محتوا های چندرسانه‌ای در فضای مجازی ارتباط خود با دانش‌آموزان را حفظ کنند. از دیدگاه بنده حضور روحانی در مدرسه بسیار مؤثر است و اگر مدیر مدرسه به این موضوع معتقد باشد؛ به‌طور حتم از طرح‌های مربوط به آن حمایت می‌کند و این رمز موفقیت مدرسه در امر تعلیم و تربیت اسلامی  است.

 

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان

لغو اجرای «سند ۲۰۳۰ » هر چند با تأخیر، ولی ارزشمند است/ فعالیت های انجمن اسلامی زیر پرچم آرمان مهدوی (عج) است.

برگزاری دومین دوره تابستانه توانمندسازی مبلغین مدارس طرح امین اصفهان

دریایی از معرفت در دو واژه کوتاه

راه رهایی از جهالت و نادانی در گفتار امام حسن (علیه السلام )

ثمرات نهال نوپای طرح امین در مدارس

رایحه خوش تربیت دینی در مدرسه شهید آیت‌ الله مدنی همدان

گزیده آثار اولین جشنواره فرهنگی هنری «علمدار» منتشر شد

مدارسی از جنس انقلاب اسلامی

خیز مدارس صدرا برای تحقق عدالت آموزشی / تربیت و کادر سازی برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی

سخنران حرم مطهر حضرت معصومه(س)؛

چگونه فرزندان خود را تربیت دینی کنیم؟

به همت مرکز معلم مبلغ حوزه؛

ثبت نام دوره آمادگی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یک مدیر حوزوی:

لزوم هدایت دانش‌آموزان به سمت آینده روشن

مدیر حوزه علمیه استان فارس:

تعداد مدارس طرح اَمین استان فارس به ۱۵۰۰ مدرسه می رسد

عضو کمیته همکاریهای خوزستان خبرداد:

حضور یکهزار طلبه خوزستانی در طرح تربیتی مدارس امین

برگزاری پویش مجازی سرباز حسینم ویژه کودکان و نوجوانان تا ۱۵ سال

رئیس مرکز تربیت معلّم مبلّغ خبرداد:

مرکز تربیت معلّم مبلّغ به دانشکده ارتقا می یابد

نایب رئیس کمیته همکاریهای خراسان شمالی

آموزش و پرورش از فعالیت های مشترک تمام دستگاهای فرهنگی استقبال می کند

دیدار سرپرست وزارت آموزش و پرورش با نماینده ولی فقیه در استان گلستان