امروز : 1400/02/01
2021-04-21
شناسه خبر : 12397
تاریخ انتشار : 1400/01/02 10:00
پیام تبریک وزیر آموزش و پرورش به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰

پیام تبریک وزیر آموزش و پرورش به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰

وزیر آموزش و پرورش در پیامی؛ فرا رسیدن نوروز سال ۱۴۰۰ را به مسئولان و مردم، به ویژه فرهنگیان، دانش آموزان و اولیای آنها، تبریک و تهنیت گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها،  در متن پیام محسن حاجی میرزایی، آمده است: «نوروز»، روزی نمادین و آیینی نیک به یادگار مانده از نیاکان ماست. نیم‌نگاهی به پیشینه‌ ایران زمین، مؤید این حقیقت تاریخی است که صاحبان و ساکنان این سرزمین فرهنگ و فرزانگی، هماره آواز گر مهر بوده‌اند و آغازگر مهرورزی.

انتخاب هنگامه‌ بهار از فصول سال، به ‌عنوان حلول سال نو و برگزیدن نوروز از روزها، به‌عنوان آغازگاه آن، نشان از روح زیبایی‌دوستی، امیدآفرینی و اعتدال‌گرایی ایرانیان دارد. مردمان نیک نهادی که در آغازین روز بهار هم‌زمان با بارندگی آسمان و زایندگی زمین، نهال دُرستی و دوستی در بوستان دل می‌کارند.

و این‌گونه ایرانیان دبیر و دلیر، توانستند با برخورداری از مشی صلح دوستی و منش ستم‌ستیزی خویش، در پیچ و خم راه‌ها و در فراز و فرود تهدیدها و تحریم‌ها در طول تاریخ، ایمان و ایران خود را زنده و ارزنده نگاه دارند.

در ادامه این متن آمده است: چه نیکوست آموزگارانه با آگاهی از چرایی و چگونگی این میراث باستانی، آیین آن را چون پیشینیان، بر پای داریم و آیینه‌اش را از گزافات و اضافات بزداییم تا  از این رهگذر بتوانیم، آموزه‌های ارزنده‌ این مهرواره را در وجود مهربان یکایک ایرانیان، نمادین و نهادین کنیم.

چه نیکوست در این روزهای سرد و سخت که هم‌میهنان عزیزمان آزرده از گزند کرونا هستند و پیشگامان و پیشروان مبارزه‌، یعنی مجاهدان جبهه‌ بهداشت و درمان، در رزمگاهی پرمخاطره، در پی درمان دردمندان، جانفشانی می‌کنند، این آیین را  به صورت مجازی  بر پای داریم و از سفرهای غیرضروری بپرهیزیم.

 هر ازگاهی که بشر با پدیده‌ شوم بیماری‌های فراگیر و مهلکی مانند کرونا مواجه می‌شود، تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی‌اش با چالش‌های عدیده دست به گریبان می‌شود و زمانی که ایران عزیز در اوج این اَبَرچالش جانکاه بود، وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت رسمی فرزندان ایران اسلامی، در راستای رسالت ذاتی خویش، یعنی ارائه‌ خدمات آموزشی و پرورشی به دانش‌آموزان، از همان روزهای نخستین شیوع این بیماری مهلک با درک کامل شرایط آن روز و تحلیل‌های آینده‌پژوهانه در پیش‌بینی و پیشگیری شرایط شاق‌ پیش رو، به عزم طراحی، تدوین و اجرای سه شیوه‌ آموزش حضوری، ترکیبی و غیرحضوری قامت بیاراست و برای تحقق هدف عالی خود، یعنی اقامه‌ عدالت آموزشی و گسترش کمّی و کیفی آن، برای نخستین بار در گاه شمار آموزش و پرورش این دیار، نرم‌افزار کاربردی و انحصاری شبکه‌  آموزشی دانش‌آموز را با نام اختصاری «شاد» به خیل مشتاقان تعلیم و تربیت اهدا نمود. مغز افزاری که سیر صعودی تولد تا تحول آن، باعث مسیری جامع در عرصه‌ آموزش‌های مجازی کشور شده است.

و حال، نوروزی دیگر در راه است. عید سعیدی که در تلاقی تعالی‌بخش با ماه شعبان المعظّم، فرخندگی و فرهمندی‌اش فزونی می‌یابد.

رئیس ستاد همکاریها در ادامه نوشته است: این‌جانب به عنوان خادم کوچک ایران اسلامی در بزرگ‌ترین دستگاه فرهنگی کشور، یعنی« آموزش و پرورش»، مسرورانه سرایش ترنّم و طراوت بهار و تلألو دگرباره‌ آفتاب نوروزی و حلول حیات بخش ماه شعبان و اعیاد مسعود و موالید مسرورش، به‌ویژه خجسته زادروز آخرین ذخیره‌ هستی، «حضرت بقیه‌الله الاعظم»(عج الله تعالی فرجه الشریف) را به مقام معظّم رهبری- مدظله العالی-، رئیس جمهور محترم، جامعه‌ گرانقدر فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و اولیای معزّز و نیز یکایک دل‌بستگان این آیین پاک در گستره‌  گیتی، به‌ویژه ایرانیان مهربان و مهرورز، تبریک و تهنیت می‌گویم و یادآور می‌شوم سال جدید، جاری از رخدادهای خطیری است که از آن جمله می‌توان به سیزدهمین دوره‌ «انتخابات ریاست جمهوری» اشاره کرد که بی‌گمان، نمایان‌ترین نماد حاکمیت ملّت بر سرنوشت خویش است.

وی آورده است: در این راستا، امید است با ایجاد بستر مساعد مشارکت حداکثری و نیزحضور زنده‌ زنده دلانی چون آموزگاران، دبیران، مربیان، مشاوران و مدیران نهاد عظیم تعلیم و تربیت به عنوان قشر مرجع و اثرگذار، دگر بار شاهد شکوه ایران و شوکت ایرانی باشیم.در پایان، صمیمانه از درگاه خداوند رئوف، برای تمامی انسان‌های موحد، به‌ویژه ایرانیان مهرجوی در سراسر دنیا و تمامی هم‌میهنان نیکوخصال، خاصه همکاران ساعی و صبور در مجموعه‌ آموزش و پرورش، سالی سرشار از سلامت و سعادت آرزو دارم.امید که در سایه‌سار عبودیت خدا، سال۱۴۰۰ را که مطلع هزاره‌ جدید است چنان پاک و پایدار زیست کنیم که بیش از آغاز این سال نو، پایان آن را عید بدانیم و جشن بگیریم.


هر کاری که با مشارکت مجموعه های دینی صورت پذیرد ارزشمند و تاثیرگذار است

همکاری حوزه و آموزش و پرورش از برکات انقلاب اسلامی است

برگزاری جشن تکلیف به فرهنگ عمومی تبدیل شود

بسیاری از فارغ التحصیلان ما در مدارس امین و آ.پ فعالیت دارند

٣٠ اثر نیایشی از نوشته‌های کودکان و نوجوانان در «مهرواره نیایش»، تبدیل به پادکست شد

دیدار مدیرحوزه علمیه شهرستان مبارکه با مدیر آموزش و پرورش

جزء خوانی قرآن کریم توسط دانش آموزان لرستانی از طریق شبکه شاد

بخش ویژه رمضان در شبکه شاد، با عنوان «بهارقرآن»، راه اندازی شد

اندر حکایت میهمانی متفاوت خالق و مخلوق

40 مبلغه در مدارس امین شهرستان فعال هستند

گفتمان‌سازی سند تحول بنیادین در مدارس آسیب‌شناسی شود

مدارس امین ، حضور پربار تر طلاب را می طلبد

تربیت دینی فرزندان نیازمند پالایش محیط خانه از مسائل ضدارزشی است

خانه دانش‌آموزان البرزی میزبان محفل انس با قرآن می‌شود

بركات روزه ماه رمضان/ خدا وند ميزبان روزه‌داران

مهمترین برنامه‌های آموزش و پرورش در ماه مبارک رمضان

در تربیتِ مربیان نباید به بیان جنبه‌های عملی بسنده کرد

از تجربه همکاری حوزه وآموزش و پرورش در ایران استفاده می کنیم

نقش والدین در تربیت فرزندان

خانواده باید نقطه مرکزی تمام فعالیت‌های اجتماعی باشد/ نیاز به مرکز ملی خانواده داریم که فرا قوه‌ای باشد