امروز : 1399/11/03
2021-01-22
شناسه خبر : 12250
تاریخ انتشار : 1399/10/24 10:09
چهارهزارمبلّغ طرح امین درفضای مجازی فعالیت تبلیغی خود را ادامه میدهند

عضو ستاد همکاریها تشریح کرد؛

چهارهزارمبلّغ طرح امین درفضای مجازی فعالیت تبلیغی خود را ادامه میدهند

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‏ های علمیه فعالیت های تبلیغ دانش آموزی این معاونت در ایام کرونا را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، حجت الاسلام حسین ملانوری در گفت وگو با واحد خبردبیرخانه دبیرستاد همکاریها، با تشریح فعالیت‌های  تبلیغ دانش آموزی اظهار داشت: از اسفندماه سال گذشته که ویروس «کرونا» در کشور شیوع یافت، اولین دستورالعمل معاونت تبلیغ و امور فرهنگی برای مبلّغان دینی در سراسر کشور ابلاغ شد تادرشرایط کرونائی،باشرح وظایف ودستورالعمل‏های تبلیغی ویژه این ایام آشنا و به درستی به آنها عمل نمایند. 

 عضو ستاد همکاریها  افزود: با توجه به این‏که در وضعیت شیوع ویروس «کرونا» مبلغان دینی امکان حضور و فعالیت در مساجد و مدارس  را نداشتند یا در برخی جاها حضورشان کمرنگ شده بود، در فضای مجازی فعالیت خود را آغاز کردند.

*طرح تبلیغی امدادی«عافیت» موفق و فراگیر

وی تصریح کرد: در اواخر سال 1398 طرحی با عنوان «عافیت» از سوی معاونت تبلیغ حوزه به تمامی استان‏ها ابلاغ شد؛ در این طرح وظایف مبلّغ در بخش‏های مختلف فرهنگی و تبلیغی تبیین گردید؛ بخشی از آن وظایف، باید در فضاهای جدید صورت می‏گرفت و دقیقا مشخص شده بود که مثلا در فضای مجازی چه نوع فعالیت‏هایی انجام دهند.

حجت الاسلام ملانوری عنوان کرد: این مبلغین بر اساس ابلاغیه، موظف به راه‏ اندازی «گروه»، «کانال» و «صفحات مجازی» در محیط‏های حضور مخاطبان و افراد منطقۀ تبلیغی خود هستند و باید از این طریق با مردم محل تبلیغ ارتباط برقرار کنند تا نیازهای دینی و فرهنگی آنان را پاسخگو باشند.

وی افزود؛ روحانیون طرح امین در این ایام  نیازهایی همچون مشاوره‏ های دینی و مذهبی، سخنرانی و روضه‏ خوانی، پاسخگویی به شبهات و پرسش‏ها، جلب همکاری، همیاری و مواسات اجتماعی و... که در شرایط عادی از طریق مساجد ، مدارس و پایگاه‏ های تبلیغی به صورت حضوری انجام می‏ شد را پاسخ گو بوده اند. 

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگری از وظایف مبلّغان دینی که در طرح مذکور ابلاغ گردید، اجرای آموزش‏های مورد نیاز مردم و آحاد جامعه در ایام شیوع ویروس کرونا؛ همچون «رعایت فاصله ‏گذاری اجتماعی»، «ضرورت استفاده از ماسک»، «مسائل مربوط به سلامت و امدادرسانی» و... که این آموزش‏ها به صورت حضوری و غیرحضوری به مردم منتقل می‏ شود.

*ایجاد کارگاه‏های تولید لوازم بهداشتی

عضوستاد همکاریها درادامه بیان: خدمات مختلفی در طرح «عافیت» از مبلّغان دینی سراسر کشور خواسته شده تا در اختیار مردم منطقۀ تبلیغی خود قرار دهند؛ خدماتی شامل «ایجاد کارگاه‏های تولید لوازم بهداشتی از جمله ماسک»، «تهیه بسته‏ های معیشتی و کمک‏های مردمی»، «کمک به مراکز بهداشت و سلامت منطقه برای شناسایی و درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا»، «ایجاد زمینه حضور عوامل بهداشتی و درمانی در منطقه تبلیغی جهت انجام عملیات تست‏ گیری از مردم» و... . 

*جنب و جوش بیش از سه هزارو 300 مبلغ درمناطق محروم

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‏ های علمیه ضمن اشاره به سه دسته «مبلّغان هجرت بلند مدت»، «مبلّغان طرح مدارس امین» و «مبلّغان طرح بیّنات» که از سوی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی به سراسر کشور اعزام می‏شوند، اظهار داشت: 3331 مبلّغ در طرح «هجرت بلندمدت» فعال هستند که در شرایط کرونایی 2100 نفر از آنان امکان انجام تبلیغ دین از طریق فضای مجازی را دارند و در این نوع از تبلیغ (تبلیغ مجازی) فعال شده ‏اند؛ در کنار این افراد، تعداد 4000 نفر مبلّغ طرح مدارس امین در مدارس آموزش و پرورش سراسر کشور فعال هستند و این افراد نیز در شرایط فعلی، بسترهای مجازی را برای ادامۀ فعالیت تبلیغی خود به‏ کار گرفته‏ اند؛ این دسته از مبلّغین با تشکیل گروه‏های دانش‏ آموزی از میان دانش‏ آموزان مدرسۀ امین و نیز ایجاد کانال‏های محتوایی برای آنان به فعالیت تبلیغی خود ادامه می‏دهند و نیازهای مختلف دانش ‏آموزان را از طریق فضای مجازی پاسخ می‏دهند. از جمله توافقات فعلی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی با وزارت آموزش و پرورش این است که مبلّغان طرح امین دسترسی به سامانۀ آموزشی «شاد» را داشته باشند تا از طریق آن محتواهای فرهنگی و پرورشی را در اختیار دانش ‏آموزان مدرسه محل تبلیغ خود قرار دهند.

*ایجادپایگاه‏های فرهنگی دراطراف مدرسۀ علمیه

حجت الاسلام ملانوری خاطر نشان ساخت دستۀ سوم طلاب مبلّغ فعال در طرح «بیّنات» هستند که این عزیزان نیز موظف ‏اند پایگاه‏های فرهنگی و مذهبی اطراف مدرسۀ علمیه خود را فعال نمایند و در این پایگاه‏ها، امور فرهنگی و تبلیغی را پیگیری کنند. این دسته از مبلّغان دینی نیز در شرایط فعلی از ظرفیت فضای مجازی برای ادامۀ فعالیت خود استفاده می‏ کنند.

*روش‏های نظارتی بر فعالیت مبلّغان دینی

حجت الاسلام و المسلمین ملانوری در ادامه ضمن اشاره به شیوه‏ ها و روش‏های نظارتی بر فعالیت مبلّغان دینی خاطر نشان کرد: فعالیت‏های همۀ مبلّغان دینی که از سوی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی به سراسر کشور اعزام می‏شوند، در سال 5 نوبت مورد بررسی و نظارت قرار می‏گیرد؛ 4 نوبت آن از سوی معاونین شهرستانی، انجام می‏شود و گزارش‏های مربوطه به ستاد معاونت تبلیغ در قم ارسال می‏گردد؛ یک نوبت نیز معاونت تبلیغ استان بر فعالیت‏های مبلغان حاضر در استان نظارت می‏کند؛ در کنار این 5 نوبت نظارت، از طرف ستاد معاونت تبلیغ به صورت تصادفی و رندوم نظارت‌هایی از سطح کشور انجام می‏شود تا بر دقت نظارت استانی و شهرستانی بیفزاید.

عضو ستاد همکاریها در پایان اذعان کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور، محدودیت‏هایی برای محل تبلیغ مبلّغان دینی (اعم از مساجد، تکایا و مدارس) ایجاد شد و این محدودیت‏ها موجب شد تا فعالیت مبلّغان دینی گسترده ‏تر گردد و تلاش‏های آنان وسیع‏تر انجام شود؛ آنان علاوه بر تبلیغ در فضای مجازی، امور تبلیغی و دینی مساجد را با رعایت دستورالعمل‏های بهداشتی پیگیری می‏کنند و مساجد با رعایت ضوابط ابلاغی فعال هستند؛ ضوابطی همچون فاصله‏ گذاری اجتماعی، استفاده از مواد ضد عفونی‏ کننده، استفاده از ماسک و دست‏کش و... در مساجد و مراکز دینی فعال رعایت می‏شود.

در سایه تعامل و همدلی با حوزه علمیه، آموزش و پرورش به جایگاه واقعی اش می رسد

نشست کمیته همکاریهای استان کرمانشاه برگزار شد

فرهنگ پژوهش و آموزش در طول دوران تحصیل دانش آموزان نهادینه شود

جذب سرباز طلبه در آموزش و پرورش آغاز شد

آموزش و پرورش در اجرای طرح های مشترک با حوزه علمیه موفق عمل کرده است

آغاز دوره آموزشی طلاب سربازمعلم از 30 دی به صورت مجازی

سوگواری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها درحرم امامزاده ای از جنس عباس علمدار

صیدلو: پاسخگویی مناسب لازمه ایجاد روحیه پرسشگری در دانش‌آموزان است

بیش از 5500 دانش آموز را در سطح کشور تحت پوشش داریم

آموزش و پرورش پایه و اساس فرهنگ سازی در کشور است

شاخص های بصیرت فاطمی در دفاع از ولایت مطلقه

حضور ستاد همکاریها در شبکه شاد ضروری است

برای کادرسازی انقلاب اسلامی باید از مدارس و آموزش و پرورش شروع کرد

آموزش‌وپرورش محورترویج فرهنگ عفاف و حجاب است

نشست ویدیو کنفرانس کمیته همکاریهای اصفهان برگزارشد

یزد پایگاه «مهدویت و انتظار» قرارگاه مجازی قرآن و عترت شد

چهارهزارمبلّغ طرح امین درفضای مجازی فعالیت تبلیغی خود را ادامه میدهند

اولین نشریه تخصصی معارف فاطمی منتشر شد

هفت راهبرد بصیرت افزا درقالب طرح 21 پرسش و پاسخ از بیانات ولی امر مسلمین