نسخه آزمایشی
امروز سه شنبه 05 مرداد ماه، سال 1400 خورشیدی
Print
Zoom In
Zoom Out

مشق های زندگی با امضای پیامبر

راز و رمز زندگی علی گونه سردار سلیمانی با الهام از نهج البلاغه

شناسه مطلب: 11562
زمان انتشار: دوشنبه 16 دی 1398 ساعت 12:55

خبر شهادت جانسوز سردار سرافراز سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی همه مسلمین و آزادیخواهان عالم را در بهت، حیرت و افسوس فرو برد.

کریم دلفانی / راز  و رمز زندگی علی گونه سردار سلیمانی را باید در ذوب شدن او درحقیقت ولایت ائمه معصومین (ع) به ویژه پدران امت، یعنی پیامبرعظیم الشان اسلام و مولای متقیان حضرت علی علیه السلام جست. او به نیکی در یافته بود دراین دنیای پر فراز و نشیب ، تنها راه سعادت پیروی از قرآن و عترت می باشد و این گونه است که وقتی  دفتر زندگی این مجاهد فی سبیل الله را ورق میزنیم پای همه مشق های او را  پیامبر(ص) و اهل بیت علیهم السلام امضا کرده اند.   

*از تبار دانش آموختگان مکتب علوی

شهید سپهبد قاسم  سلیمانی از تبار دانش آموختگان مکتب علوی است. آنجا که در طول چهل سال مبارزه بی امان برای پاسداری از حریم وطن و اهل بیت علیهم السلام در دوران دفاع مقدس جان عزیزش را در طبق اخلاص گذاشت و در عنفوان جوانی به عنوان یکی از فرماندهان نام آور و فاتح میدان های دفاع مقدس مطرح شد که شرح رشادتهای او را باید در لشگر41 ثارالله کرمان به عنوان فرماندهی جوان با گامهای استوار و تاکتیک های مثال زدنی جست، ارتقاء قدرت نظامی حزب‌الله لبنان، عقب راندن اسرائیل از جنوب لبنان، جنگ افغانستان، شکل‌دهی به فضای سیاسی عراق پس از سرنگونی رژیم  صدام، تغییرروند جنگ داخلی سوریه و مهم تر از همه  خشکاندن ریشه شجره خبیثه داعش و تکفیری ها از او سرداری بین المللی ساخته بود که همه امت اسلام از داشتن او به خود می بالند.

*اخلاص از سر سوز برای جنگیدن در راه خدا

ناگفته پیداست آن چیزی که باعث محبوبیت حاج قاسم سلیمانی شد و قلوب مسلمین را فتح کرد، اخلاص از سر سوز او برای جنگیدن در راه خدا و نوشیدن شهد شیرین شهادت و مهم تراز هر چیزی نگهداشتن عمل خالصانه بود که حضرت امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «الْإِبْقَاءُ عَلَى الْعَمَلِ حَتّى‏ يَخْلُصَ أَشَدُّ مِنَ الْعَمَلِ، وَ الْعَمَلُ الْخَالِصُ الَّذِي لَا تُرِيدُ أَنْ يَحْمَدَكَ عَلَيْهِ أَحَدٌ إِلَّا اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏» كردارى را تا به آخر پاك و بااخلاص نگه داشتن، از انجام آن كردار سخت‌تر است، عمل خالص، آن عملی است که دوست نداری درباره آن، کسی جز خداوند از تو تعریف و تمجید کند/ کافی، ج2، ص16، ح4

 تقید حاج قاسم به این دستور العمل امام صادق علیه السلام را به خوبی می توان در زندگی مجاهدانه و بدون ریای او در طول چهل سال جهاد و مبازره دید. او با وجود همه فتوحات و عظمت هایی که برای اسلام و انقلاب خلق کرده است درنهایتِ خضوع و خشوع به همسرش وصیّت می کند در جوار شهدای کرمان که روزگاری فرمانده آنان بوده است دفن شود و قبرش ساده باشد و فقط عنوان سرباز قاسم سلیمانی روی سنگ قبرم نوشته شود تا  به ما درس دهد، مبارزه با هوای نفس بسی مهم تر ازچهل سال جهاد در میدانهای نبرد حق علیه باطل است. 

*چهل سال به دنبال گمشده اش شهادت 

امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام فرمودند؛ «و اللّهِ لولا رَجائي الشهادَةَ عِند لِقائي العَدُوَّ ـ و لَو قد حُمَّ لي لقاؤهُ ـ لَقَرَّبتُ رِكابي ، ثُمّ شَخَصتُ عَنكُم فلا أطلُبُكُم ،ما اختَلَفَ جَنوبٌ و شِمالٌ» به خدا سوگند، اگر نبود اميد من به شهادت در ميدان جنگ با دشمن ـ البته اگر چنين مقدّر باشد ـ هر آينه بر مركب خويش مى نشستم و تا باد شمال و جنوب مى وزد، به سراغ شما نمى آمدم /نهج البلاغة خطبه ۱۱۹ 

در خبرها آمده بود، فرزند شهید سلیمانی در حضور جمعی از مسئولین نظام که برای عرض تسلیت در منزل شهید حضور یافته بودند با نقل خاطره ای می گوید؛ "پدرم در این اواخر می گفت؛ من سالهاست دنبال شهادتم و در نهایت به آرزوی دیرینه اش رسید". وقتی این جمله را شنیدم به یاد خاطره امام علی علیه السلام  در جوار حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله  علیه و آله افتادم که حضرت  آنرا در خطبه  ۱۵۶ نهج البلاغه اینگونه نقل کرده و می فرمایند؛ «به پیامبر(ص)عرض كردم :اى رسول خدا ... مگر در روز اُحد، كه تعدادى از مسلمانان شهيد شدند و من از شهادت محروم ماندم و اين امر بر من گران آمد، به من نفرمودى: مژده بادا تو را كه شهادت پيش روى توست؟ رسول خدا به من فرمودند: به راستى كه همين طور است. حال در آن صورت صبر تو چگونه خواهد بود؟ عرض كردم: اى رسول خدا! اين جا، جاى صبر نيست، بلكه جاى شادى و شكر است. 

*علاقه او به مرگ با عزت 

نهراسیدن سردار از مرگ برای مبارزه با استکبار و تروریست های تکفیری و هر لحظه آرزوی شهادت داشتن را باید به عنوان نماد آزادمنشی و بندگی مجاهدانه در بین نسل کنونی و نسلهای آینده و نیز کتب درسی ثبت و ضبط نمود تا تاریخ این مرز و بوم به خود ببالد، چنین اسطوره ای از پرورش یافتگان مکتب خمینی کبیر(ره) این گونه دنیا را تکان داد و در آخرین ساعات عمر با برکتش با دست نوشته ای کوتاه و مثل همیشه بی ریا از سوز دل استغاثه می کند، «خداوندا مرا بپذیر، خداوندا عاشق دیدارتم، همان دیداری که موسی را ناتوان از ایستادن و نفس کشیدن نمود، خداوندا مرا پاکیزه بپذیر!» آری او اینگونه از خداوند ملاقات می خواهد زیرا مولایش علی علیه السلام فرمودند؛ "...و اللّهِ لاَبنُ أبي طالِبٍ آنَسُ بِالمَوتِ مِن الطِّفلِ بِثَديِ اُمِّهِ" به خدا سوگند كه اُنس پسر ابو طالب با مرگ بيشتراز اُنس كودک با پستان مادرش مى باشد ./ نهج البلاغه خطبه ۵ 

*فرمانده شهیدی که زنده بود !

چه شبها که همه ما خواب بودیم و او جنگید و جالب آنکه همه خواب بودیم و او شهید شد و به شیطان بزرگ هشدار داد؛ شبی نیست که ما بخوابیم و به فکر اضمحلال اسرائیل غاصب و شما نباشیم، او این کلام نورانی پیامبراسلام را با جان و دل پذیرفته بود که  فرمودند؛ «مَن سَألَ اللّهَ الشهادَةَ بصِدقٍ بَلَّغَهُ اللّهُ مَنازِلَ الشُّهَداءِ و إن ماتَ على فِراشِهِ، هرکس  صادقانه از خداوند شهادت را مسألت كند ، خداوند او را به منزلتهاى شهيدان برساند ،هر چند در بستر خود بميرد.»/ كنز العمّال : 4 / 421

سلیمان ایران وقتی زنده بود  نیز شهید بود و رهبر معظم انقلاب هنگام اهدا نشان ذوالفقار به ایشان  تصریح  کردند «آقای سلیمانی شهید زنده است.»او ترنم بخش هفت شین شُکر و شاکر، شهید و شاهد، شجاعت، شهامت و شهادت بود راز و نیازها و استغاثه هایش در شب های عملیات  و در میدانهای  جنگ با تکفیریها پاسخ داد و در شرایطی خون پاکش را تقدیم اسلام ناب محمدی کرد که  با تمسک و توسل به ارباب شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام، مایه حیات اسلام و آموزه های بی بدیل آن در سراسر گیتی شد و همانگونه که در پیام آیت الله العظمی خامنه ای تاکید شده است با انتقام سختی که جمهوری اسلامی از آمریکای جنایت پیشه خواهد گرفت به برکت خون حاج قاسم و همرزمان شهیدش خاورمیانه جدید از لوث اشغال گران کودکش پاک خواهد شد.

*اشکهای ولی امر تداعی بخش غمهای علی 

افسوس ! سردار نام آور سپاه اسلام از میان ما رفت و اشکهای ولی امر مسلمین هنگام نماز بر پیکر  اِرباً اِرباً ی او تداعی بخش غم و اندوه مولای متقیان درفراق  مالک اشتر در حکمت 443 نهج البلاغه است که فرمودند؛... خدا مالک را جزای خیر دهد و چگونه مالک که اگر کوه بود کوهی عظیم و بزرگ بود، اگر سنگ بود سنگی سخت بود، آگاه باشید بخدا سوگند مرگ تو ای مالک، جهانی را ویران و جهانی را شاد می سازد !

به امید ویرانی جهان کفر و استکبار. 

کریم دلفانی مدرسه جهانی اميرالمؤمنين(ع) را برای تربیت بشر جدی بگیریم

آماده کردن مردم نسبت به غیبت حضرت مهدی علیه السلام رسالت خطیر امام هادی

رئیس کمیته همکاریهای استان قم؛

آموزش باید در چارچوب ولایت الهی باشد

حضرت آیت الله جوادی آملی:

دوران آموزش و پرورش، دوران حیاتی است

دیدار وزیر آموزش و پرورش با آیت الله العظمی جوادی آملی در دماوند

همکاری حوزه و آموزش و پرورش دارای ساختار و رویکردی راهبردی است

درسی از استاد حسین انصاریان

درنگی در مفهوم عید و فلسفه قربانی کردن

روز تحقیر شیطان

سفره های جود و احسان به گستره رحمت رب العالمین

آن باغبان ماهر

پنج ‌روایت از زندگی، امام محمدباقر علیه‌السلام

مسئول واحد تبلیغ حوزه علمیه اصفهان؛

جذب مبلغین جدید مدارس امین در اصفهان

در مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه قم

تحصیل هفتاد بانوی طلبه در رشته تربیت دینی کودک و نوجوان

از ظرفیت روحانیت در برنامه های تابستانی استفاده شود

اعلام فراخوان حوزه علمیه لرستان برای اعزام مبلغ به مدارس امین

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:

نیازمند فضای بیشتر برای فعالیت های فرهنگی تربیتی روحانیون هستیم

مدیر مرکز تربیت مبلغ معلم حوزه های علمیه خبر داد؛

پنج ر شته تخصصی تربیت دبیری برای حوزویان دائر خواهد شد