امروز : 1398/09/20
2019-12-11
شناسه خبر : 11477
تاریخ انتشار : 1398/09/09 11:01
سیستم آموزشی کشور نیاز به تعقل بیشتر دارد

حجت الاسلام و المسلمین ناصری در جمع طلاب حوزه علمیه قم:

سیستم آموزشی کشور نیاز به تعقل بیشتر دارد

رئیس کمیته همکاریهای استان یزد گفت: «تدین»، «تفکر» و «تعقل» سه موضوع مهم در مباحث آموزشی است که باید به آن توجه شود؛ دانش آموزان ما با «بخوان»، «بدان» و «فکر کن» تربیت نشده اند.

طلاب و فضلا در مدارس آموزش و پرورش حضور پیدا کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا ناصری در جلسه طلاب و فضلای استان یزد که در مسجد مدرسه علمیه امام کاظم (ع) قم برگزار شد، به روایتی از امام علی علیه السلام در توصیف اهل بیت (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت در این حدیث فرمودند: «هُم عَیشُ العِلمِ و مَوتُ الجَهلِ یُخبِرُکُم حِلمُهُم عن عِلمِهِم، و ظاهِرُهُم عن باطِنِهِم، و صَمتُهُم عن حِکَمِ مَنطِقِهم/ آنان مایه حیاتِ دانش اند و مرگِ نادانی. بردباری ایشان شما را از دانششان آگاه می سازد و آشکارشان از نهانشان و خاموشیشان از گفتار حکیمانه شان».

نماینده ولی فقیه در استان یزد به روایتی دیگر از أمیرالمؤمنین (ع) پرداخت و خاطرنشان ساخت: حضرت فرمود: «اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَایَةٍ لَا عَقْلَ رِوَایَةٍ فَإِنَّ رُوَاةَ الْعِلْمِ کَثِیرٌ وَ رُعَاتَهُ قَلِیلٌ / چون روایتی را شنیدید، آن را بفهمید عمل کنید، نه فقط بشنوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان و عمل کنندگان آن اندکند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: ما در گفتار، رفتار و آنچه می شنویم یا می گوییم، باید به آیه قرآن عمل کنیم؛ چراکه خداوند متعال فرمود: «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ/ همان کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند».

حجت الاسلام و المسلمین ناصری اظهار داشت: جامعه امروز ما جامعه متفکر نیست؛ جامعه تعقل نیست؛ جامعه شنیدنی هاست و به همین دلیل شاهد برخی مشکلات و معضلات هستیم؛ مشکل جامعه ما مشکل سماع و استماع است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ابراز داشت: امروز جوان ما حرف رادیوی بی بی سی را در کنار حرف رهبر انقلاب گوش می کند؛ اما حرف رادیوی بی بی سی را قبول می کند و عمل می نماید؛ این از مشکلات امروز جامعه ماست.

امام جمعه یزد خاطرنشان ساخت: ما متأسفانه نتوانستیم قدرت تعقل را در جامعه تقویت و پیاده نماییم؛ تفکر در جامعه کم است و همین مسئله سبب برخی بی بصیرتی ها شده است.

حجت الاسلام و المسلمین ناصری در بخش دیگر از سخنان خود به موضوع تربیت جوانان و نوجوانان اشاره و تصریح کرد: بنده ۲۰ سال قبل در جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با حضور بزرگان برگزار شده بود، اعلان کردم که حوزه علمیه مسئولیت آموزش و تربیت جوان ها و نوجوان ها را رها کرده است و به سراغ آنان نمی رود؛ ما آموزش و پرورش را رها کرده ایم و در دوران رشد آنان، همراه نیستیم؛ تربیت و دین داری در این دوران اتفاق می افتد.

وی بیان داشت: امروز برخی از دانش آموزان و دانشجویان از دین زده شده اند و طلاب و فضلا باید در این فضاها حضور فعال داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اظهار داشت: امروز دشمن به دنبال بی دین کردن فرزندان ما هستند و ماندن بدون برنامه در قم جایز نیست و باید هجرت صورت بپذیرد.

امام جمعه یزد ابراز داشت: ایجاد تحول در آموزش و پرورش از وظایف ماست که با حضور در این عرصه محقق می شود.

حجت الاسلام و المسلمین ناصری خاطرنشان ساخت: «تدین»، «تفکر» و «تعقل» سه موضوع مهم در مباحث آموزشی است که باید به آن توجه شود؛ دانش آموزان ما با «بخوان»، «بدان» و «فکر کن» تربیت نشده اند و تعقل در سیستم آموزشی ما وجود ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به سخنان رهبر انقلاب در درس خارج اشاره کرد و گفت: باید تابع رهبر معظم انقلاب بود و هوا و هوس را کنار گذاشت و به مصلحت رفتار نماییم؛ اینکه مطابق نظر خود رفتار کنیم، ولایتمداری نیست.

حضور روحانیون در مدارس کمک شایانی به کاهش آسیب های اجتماعی می کند

حضور امام جمعه اهواز در بین دانش آموزان باوی

نقطه آغاز تربیت نیروی های انقلابی و ارزشی از سازمان دانش آموزی است

65 مدرسه استان یزد تحت برنامه گفتمان های تخصصی

رشد 45 درصدی مدارس امین در شهرستان های استان تهران

چند خبر از کمیته همکاریهای استان قزوین

شماره(23) و ( 24) بولتن خبری ستاد همکاریها در آیینه رسانه ها منتشر شد

ستاد همکاریها در آیینه رسانه ها (23)

همه در خدمت آموزش و پرورش باشیم / دانش آموز تراز ایران اسلامی تربیت کنیم

انتظار آموزش و پرورش از حوزه علمیه مشاوره برای تعیین، تولید و نظارت بر محتواهای تولید شده است

پیش اجلاس منطقه ای نماز در شهرستان خلخال استان اردبیل

حضور اعضای قطب یک همکاریها در جامعه الزهرا قم

محورهای همکاری جامعه الزهرا با ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش بررسی شد

برنامه پنج ساله ستاد همکاریها فصل نوینی از همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش را رقم میزند

نشست مشترک مسئولین حوزه و آموزش و پرورش استان یزد

چند خبر از جنس همکاریها در آذربایجان شرقی

وظیفه حوزه و آموزش و پرورش کادرسازی تخصصی برای تعلیم و تربیت است

دومین نشست اعضای قطب یک کشوری ستاد همکاریها برگزارشد

آغاز کارگاه آموزشی همکاری های حوزه و آموزش و پرورش استان مرکزی در قم

جلسه کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش‌ و پرورش ناحیه چهار قم