امروز : 1398/12/06
2020-02-25
شناسه خبر : 11407
تاریخ انتشار : 1398/07/05 14:03
کردار معلم بسیار پراهمیت تر از گفتارش است/ جنبه تهذیبی معلم باید مدنظر باشد

آیت الله العظمی سبحانی:

کردار معلم بسیار پراهمیت تر از گفتارش است/ جنبه تهذیبی معلم باید مدنظر باشد

حضرت آیت الله سبحانی گفتند: برای اینکه نسلی مؤمن، متعهد، پا به کار و پشتیبان نظام وانقلاب داشته باشیم باید معلمی مهذب، مؤمن و عامل به عمل را برای تدریس انتخاب کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، حضرت  آیت الله سبحانی شامگاه پنجشنبه در دیدار وزیرآموزش و پرورش و هیئت همراه نقش معلم را در تربیت نسل آینده بسیار حیاتی و مهم دانستند و افزودند: گاهی یک معلم می تواند کشوری را بسازد و یا نجات دهد.

معظم له ضمن تاکید بر ارتباط وزارت آموزش و پرورش با مردم اظهار داشتند: آنچه که قرآن از آن حکایت می کند، نشان می دهد از زمان حضرت ابراهیم مسئله آموزش و پرورش مطرح بوده است.

ایشان با اشاره به آیات قرآن در خصوص تزکیه و تعلیم گفتند: هر کدام از این موارد وجهی دارد و تعلیم و تربیت باید در کنار یکدیگر باشد زیرا در کنار تزکیه باید فضائل و رذائل مشخص باشد و تا آموزش نباشد انسان نمی تواند خوب و بد را بشناسد از این جهت آموزش بر تزکیه مقدم است اما در آیاتی دیده شده که تزکیه مقدم بر آموزش است زیرا علمی که در آن تزکیه و اخلاق نباشد مضر است و در صورتی علم مفید است که با اخلاق همراه باشد.

حضرت آیت الله سبحانی دو مسئولیت علم آموزی و پرورش را مورد تاکید قرار داده و اظهارداشتند:علم موتور جامعه است و علم بدون ایمان سبب می شود بمبی ساخته شود، صدها نفر را بکشند و به آن افتخار کنند اما اگر علم با ایمان باشد می تواند در جهات مثبت به کار رود.

این مرجع تقلید، توجه و دقت در انتخاب معلم را امری مهم خواندو افزودند: عمل معلم در کلاس درس اخلاق به دانش آموز می دهد و باید معلم دلسوز، با اخلاق و با ایمان باشد و در گزینش معلم فقط به علم آن توجه نشود بلکه از همه جهات مورد توجه قرار گیرند زیرا گاهی یک معلم می تواند کشوری را بسازد و یا نجات دهد.

همچنین در ابتدای این دیدار وزیر آموزش و پرورش گفت:امسال ۱۴ میلیون و ۸۶۰ هزار دانش آموز در ۱۱۰ هزار مدرسه سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.

محسن حاجی میرزایی، با اشاره به آماده سازی مدارس در مناطق زلزله زده و سیل زده عنوان کرد: ساخت و ترمیم مدارس در مناطق زلزله زده سامان پیدا کرده است حتی سرانه مدارس در استان کرمانشاه هفت دهم متر افزایش داشته است.

وی ادامه داد: ایمنی مدارس در سراسر کشور کنترل و بازرسی شده و ساخت و ترمیم مدارس در استان های سیل زده لرستان و خوزستان انجام شد البته ساخت مدارسی که در مسیل ها بوده است به جهت جا به جایی و ساخت در زمین های مناسب با تاخیر انجام شده است البته تمهیدات برای شروع سال تحصیلی بین دانش آموزان صورت گرفت و هم اکنون این عزیزان در سر کلاس حاضر هستند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: فرصت آموزش در همه نقاط کشور حتی در روستاهای کم جمعیت فراهم شده است و خدمات آموزشی ارائه می شود و هم اکنون ۹۸ و نیم درصد افرادی که باید تحت آموزش باشند در حال تحصیل هستند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه ۷۷۷ معلم هم اکنون کار آموزش را برعهده دارند گفت: امسال ۱۰۷ معلم جدید به نظام آموزشی پیوستند و ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی چاپ و توزیع شد.

رئیس عالی ستاد همکاریها  اجرای سند تحول بنیادین در امر آموزش را مهمترین ماموریت این نهاد دانست و گفت: این سند به جهت بهبود کیفیت امر آموزش است که مورد تاکید رهبر انقلاب می باشد و نظام تربیت را مورد توجه قرار داده است تا از آموزش صرف به سمت پرورش پیش رود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: این سند مبتنی بر مبانی دینی تدوین شده است و همه ابعاد شخصیتی فرد را پوشش می دهد زیرا باید به همه ابعاد وجودی فرد توجه و در راستای انتخاب درست تقویت شود.

حاجی میرزایی با توجه به مسئله آسیب های اجتماعی ابراز داشت: باید مصونیت بخشی در دانش آموزان ایجاد شود.

وی نقش معلم را در تحقق سند تحول بنبادین مهم خواند و گفت: معلمین اصل و اساس تعلیم و تربیت هستند و معلم می تواند کاستی ها را جبران کند البته توجه به خانواده وجه مهمی است زیرا اگر ما مدرسه را خانه دوم تلقی کنیم خانه نیز مدرسه دوم است و باید بین این دو ارتباط برقرار باشد تا همسو باشد. 

انتهای پیام /

اعلام استقلال اقتصاد اسلامی با ضرب سكه به دستور امام باقر عليه السلام

بهشت بر روزه داران ماه رجب واجب می شود

کتاب تربیتی اخلاقی پیامبر اسلام را بهتر بشناسیم

دوره آموزشی مهارتی دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان استان ایلام برگزارشد

مراسم جشن تکلیف ۱۴۰۰ دانش آموز دختر ناحیه دو شهرکرد برگزار شد

دیدار با مسئولین و بازدید از کمیته های همکاری استان مازندران

نشست توجیهی بانوان مدارس امین شهر کرمان بر گزار شد

مدارس دانش آموزی خط مقدم برنامه های تبلیغی اند

ششصد اندیشمند و صاحب نظر در تدوین سند تحول بنیادین همکاری داشته اند

همکاری با آموزش و پرورش اولویت ما است

بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه در ارتقای سطح دینی و معنوی دانش آموزان

آیه های انتخاب

حضور امام جمعه کمیجان در بین دانش آموزان

دانش آموزان تبریزی، ایلامی و همدانی نمایندگان جمهوری اسلامی در مسابقات قرآن کریم الجزایر

12هزار و 400 دانش آموز کهگیلویه و بویراحمدی جشن تکلیف گرفتند

همایش اُنس نوجوان با پروردگار در رشت برگزار شد

آغاز گفتمان های مذهبی ویژه مدیران مدارس مشهد

تربیت نسلی در تراز گام دوم انقلاب با همکاری حوزه و آموزش و پرورش تحقق پذیر است

دوره های تربیتی طرح مبین و پرورش حس مذهبی در استان برگزار شد

تصاویری از اردوی دبیرستان طرح امین شهید شهریاری قم