امروز : 1398/12/06
2020-02-25
شناسه خبر : 11339
تاریخ انتشار : 1398/05/27 10:59
کلید واژه های تربیتی بشر از نگاه انسان کامل

جستاری درآموزه های خطبه غدیرخم

کلید واژه های تربیتی بشر از نگاه انسان کامل

ستاد همکاریها / واقعه غدیر خم شرایطی را در خود جای داد که هر متفکر و اهل ایمان و یقینی را به آینده پژوهی پيرامون انسان كامل دعوت می کند.

در اجتماع معاد محور حاجیان از راه رسیده در آن هوای گرم طاقت فرسا، ماجراهایی رخ نمود که امروز آثار انحراف از آن حقیقت بارور شده الهی به دلیل خبث باطنی برخي از استقبال كننده های ظاهری اما حسود امت، منشا پدیده شوم سلطه یهود برسرزمين هاي ظاهري و باطني مسلمانان شد. 

در فرازهای خطبه غدیر، کلید واژه های الگو و اسوه تربیتی بشر چشم نوازی می کند که در این مقال بر آنیم، شرایط  مربی تربیت انسان را در پرتو رفتار فردي و جمعي صاحب غدیر را تبیین نماییم.  

با توجه به ويژگي هاي انسان كامل كه از باطن خطبه غدير استخراج می شود، برخي از فراز هاي  توحیدی خطبه غدیر را در ذیل می خوانیم؛

* آراستن مقدمه خطبه به ظرافت های توحیدی

 وَاَحاطَ بِکُلِّ شَیءٍ عِلْماً وَ هُوَ فی مَکانِهِ وَ قَهَرَ جَمیعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، سلطنتش پرجلال و در ارکان آفرینش اش بزرگ است. بی آنکه مکان گیرد و جابه جا شود، بر همه چیز احاطه دارد و بر تمامی آفریدگان به قدرت و برهان خود چیره است.

پیامیراعظم صلی الله علیه وآله با آراستن مقدمه خطبه به ظرافت های توحیدی، همگان را توجه و تذکر می دهد بر اینکه خالق هستی هدایت بشر را به حال خود رها وآزاد نکرده است و بصورت التزامي اشاره دارند بر اينكه بعد از من اسلام و مسلمانان بی سرپرست نخواهند بود. 

با این فراز توحیدی ،پرده خیال باطل بسیاری دریده شد تا درآینده انحرافات وجهه منطقی و آسمانی به خود نگیرد و اسلام بدون ولي معصوم بشريت را به نا كجا آباد گسيل ندهد.

* برگزاری مراسم جانشيني با حمايت مستقيم خداوند

لاإِلاهَ إِلاَّهُوَ - لاِنَّهُ قَدْأَعْلَمَنی أَنِّی إِنْ لَمْ أُبَلِّغْ ما أَنْزَلَ إِلَی (فی حَقِّ عَلِی) فَما بَلَّغْتُ رِسالَتَهُ، وَقَدْ ضَمِنَ لی تَبارَکَ وَتَعالَی الْعِصْمَةَ (مِنَ النّاسِ) وَ هُوَالله الْکافِی الْکَریمُ- معبودی جز او نیست - چرا که اعلام فرموده ؛اگر آن چه درباره ی علی علیه السلام  نازل کرده به مردم نرسانم، وظیفه رسالت را انجام نداده ام؛ و خداوند تبارک و تعالی امنیت از آزار مردم را برایم تضمین کرده و البته که او کفایت کننده و بخشنده است.

اگر معين كردن جانشين از درجه اهميت بالا دستي برخوردار نبوده، پس چرا خداوند متعال به رسولش گوشزد مي كند كه اگر ولايت بر امت بعد از خود را اعلان و اعلام نكني رسالت خويش را کامل نكرده و در دستگاه خدايي من نقص ارشاد و ابلاغ وجود ندارد.؟

*ویژگیهای جانشين انسان كامل

 َقَدْ أَنْزَلَ الله تَبارَکَ وَ تَعالی عَلَی بِذالِکَ آیَةً مِنْ کِتابِهِ (هِی): (إِنَّما وَلِیُّکُمُ الله وَ رَسُولُهُ وَالَّذینَ آمَنُواالَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَیُؤْتونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ)، وَ عَلِی بْنُ أَبی طالِبٍ الَّذی أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَی الزَّکاةَ وَهُوَ راکِعٌ یُریدُالله عَزَّوَجَلَّ فی کُلِّ حالٍ. پروردگارم آیه ای بر من نازل فرموده که: «همانا ولی، صاحب اختیار و سرپرست شما، خدا و پیامبر و مؤمنانی هستند که نماز به پا می دارند و در حال رکوع زکات می پردازند.» و هر آینه علی بن ابی طالب نماز به پا داشته و در رکوع زکات پرداخته و پیوسته خداخواه است.

جانشین جامع رسولان بايدکسی باشد که در زمان حیات رسول خدا گوی سبقت را از همگان ربوده و دستورات پیامبر را کاملا گردن نهاده باشد که برای عظمت و اهميت آن آیات وحی نازل شده  باشد، امروز يكي از دلائل زير بنايي انحراف فكري بشر نداشتن اسوه برتر و انگيزه باطني در تبعيت ازصاحبان تفكر و تئوري در هدايت بشر مي باشد.

* انسان كامل و توان هدايت اصناف بشر

وَسَأَلْتُ جَبْرَئیلَ أَنْ یَسْتَعْفِی لِی (السَّلامَ) عَنْ تَبْلیغِ ذالِکَ إِلیْکُمْ - أَیُّهَاالنّاسُ - لِعِلْمی بِقِلَّةِ الْمُتَّقینَ وَکَثْرَةِ الْمُنافِقینَ وَإِدغالِ اللّائمینَ وَ حِیَلِ الْمُسْتَهْزِئینَ بِالْإِسْلامِ، الَّذینَ وَصَفَهُمُ الله فی کِتابِهِ بِأَنَّهُمْ یَقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِمْ مالَیْسَ فی قُلوبِهِمْ، وَیَحْسَبُونَهُ هَیِّناً وَ هُوَ عِنْدَالله عَظیمٌ.- ومن از جبرئیل درخواست کردم که خداوند مرا از این مأموریت معاف فرماید، زیرا کمی پرهیزگاران و فزونی منافقان و دسیسه ملامت گران و مکر مسخره کنندگان اسلام را می دانم؛ همانان که خداوند در کتاب خود در وصفشان فرموده: "به زبان آن را می گویند که در دل هایشان نیست و آن را اندک و آسان می شمارند حال آن که نزد خداوند بس بزرگ است".

انسان هایی که کفر و نقاق بر گرد قلب های آنان خیمه زده وقادر نیستند از خدا و رسول و جانشین بر حق  ایشان پیروی کنند، چرا كه جهان را تك وجهي ديده و از آخرت بي بهره اند، به همين سبب براي رسيدن به مطامع خويش جز ظلم بر خود و خدا و بشريت راه ديگري در مقابل ديده گان آنان نیست.

در نهايت آخرين پيامبر بايد فردي را به جانشيني خويش منصوب كند كه خداوند از او راضي بوده و در صحرای قيامت بر خداوند حجت اقامه نكند و بگويد تو كه مي دانستي ما به راهنمای كامل نيازمنديم، چرا بعد از رسول خاتم ما را از آن خبر نكردي و آدرس صريح براي چشم انتظاران هدايت جاري ساري ننمودي.

بنا براین جانشین رسول خدا باید شخصیتی باویژگی هایی چون؛ مخزن کمال طلبی بشر، درمانگرتبعیض نژادی در انسانها ،مجهز به سلاح یقین، محرم اسرار ظاهر و باطن آیات وحی ،تجلی کمال حق تعالی، آشکار کننده چهره بهشت و بهشتیان ،احاطه به اسرار دروني موجودات ،وارث تمام جلوه های توحیدی پیامیران و اولیای الهی، میزان حق و باطل و خلاصه منشور کرامت انسانی باشد که جز مولای متقیان حضرت علی علیه السلام احدی از یاران پیامبر را یاری این صفات نیست. 

حجت الاسلام حسین درودی معاون امور استانهای ستاد همکاریها 


دوره توانمند سازی سند تحول بنیادین در تهران شهرستانهای تهران

اعلام استقلال اقتصاد اسلامی با ضرب سكه به دستور امام باقر عليه السلام

بهشت بر روزه داران ماه رجب واجب می شود

کتاب تربیتی اخلاقی پیامبر اسلام را بهتر بشناسیم

دوره آموزشی مهارتی دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان استان ایلام برگزارشد

مراسم جشن تکلیف ۱۴۰۰ دانش آموز دختر ناحیه دو شهرکرد برگزار شد

دیدار با مسئولین و بازدید از کمیته های همکاری استان مازندران

نشست توجیهی بانوان مدارس امین شهر کرمان بر گزار شد

مدارس دانش آموزی خط مقدم برنامه های تبلیغی اند

ششصد اندیشمند و صاحب نظر در تدوین سند تحول بنیادین همکاری داشته اند

همکاری با آموزش و پرورش اولویت ما است

بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه در ارتقای سطح دینی و معنوی دانش آموزان

آیه های انتخاب

حضور امام جمعه کمیجان در بین دانش آموزان

دانش آموزان تبریزی، ایلامی و همدانی نمایندگان جمهوری اسلامی در مسابقات قرآن کریم الجزایر

12هزار و 400 دانش آموز کهگیلویه و بویراحمدی جشن تکلیف گرفتند

همایش اُنس نوجوان با پروردگار در رشت برگزار شد

آغاز گفتمان های مذهبی ویژه مدیران مدارس مشهد

تربیت نسلی در تراز گام دوم انقلاب با همکاری حوزه و آموزش و پرورش تحقق پذیر است

دوره های تربیتی طرح مبین و پرورش حس مذهبی در استان برگزار شد