امروز : 1398/11/05
2020-01-25
شناسه خبر : 11302
تاریخ انتشار : 1398/05/06 08:36
نمازی که انسان را به جهنم می‌برد!

گفتاری از امام جمعه گرگان

نمازی که انسان را به جهنم می‌برد!

محور فعالیت هایی که در رابطه با نماز انجام می گیرد همه باید براساس تعلق دل ، جان و اندیشه نسل جوان به نماز باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها ،آیت الله نورمفیدی در جمع دست اندر کاران اجلاس نماز در سال جاری گفت؛محور همه فعالیت هایی که در رابطه با نماز انجام می گیرد چه در قالب اجلاسیه چه برنامه های دیگر همه باید بر اساس تعلق دل ، جان و اندیشه نسل جوان به نماز  شود.

*نماز تطهیرکننده آلودگی های اجتماعی

وی افزود؛اصولا جایگاه نماز در تمام شعائر الهی در ادیان آسمانی خیلی ویژه است،امیرالمومنین (ع) فرمودند؛تمام اعمال ریز و درشت تابع  نماز است، یعنی نماز چه جور نمازی باشد،در آیات شریفه قرآن گفته شده ، نماز جایگاهش این است که مفاسد اجتماعی را از بین می برد در جایی هم گفته شده  نماز می تواند در آن حد قرار بگیرد که از عوامل تطهیر اجتماعی باشد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: این اجلاسیه ها می تواند گام هایی برای رسیدن نماز به جایگاه واقعی اش باشد، به قول  مرحوم آیت الله بهجت یکی از مراجع بزرگ و بندگان خاص خدا "خدای متعال تمام انبیا را برای هدایت بشر فرستاد دستورات زیادی هم داده است، اما باید ببینیم خداوند روی چه مسئله ای بسیارتاکید کرده است" وقتی ما می بینیم مسئله نماز این جایگاه ویژه را دارد این نکته مورد نظر و توجه همه باشد و برنامه هایی که انجام می گیرد به این سمت سوق داده شود، آن وقت آنچه در نماز مهم است به بیان آیت الله بهجت یکی اینکه نماز در اوقات خودش یعنی اول وقت انجام شود، یکی هم اینکه آن چیزی که در آیات مکرر اسلام به آن اشاره شده است.

*نمازی که انسان را به جهنم می‌برد!

وی افزود: نمازی که برای جایگاه اجتماعی خوانده شود انسان را به جهنم می‌برد، نمازی که همه ادیان اسلامی و مخصوصا شریعت اسلام به آن تاکید دارد آن نمازی است که انسان با دل به سمت نماز برود و با دل نماز بخواند نه اینکه اعضا و جوارح در نماز باشد و دل نباشد، باید دل نماز بخواند و دل متوجه خدا شود وانسان خود رااز هر آنچه در اطرافش قراردارد منقطع کند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد:شاید ما نتوانیم همه‌ این کارها را کنیم،اما بین خود و خدا یک وقتی را قرار دهید، حداقل نماز های صبح تان،اینکه نماز صبح فقط دو رکعت است شاید یکی از فلسفه ها این است که اقبال قلبی برای انسان پیدا شود وگرنه انسان 70 سال هم نماز بخواند این اقبال قلبی نباشد فایده ندارد.

*انتقاد از جلوه دادن جنبه  ورزشی به نماز 

وی با انتقاد ازبرخی  تعابیر دنیایی و جسمی برای نماز  گفت؛برخی ها می گویند، نماز صبحگاهی  یک ورزش است خدا به ما دستور داده است ، ورزش صبحگاهی است این چه حرفی است؟ تمام هدف این است که دل متوجه او شود و شاید اگر این تمرین را داشته باشیم نماز های صبح نشاط دیگری دارند.

*فلسفه نماز از نگاه امام حسین علیه السلام 

آیت الله نورمفیدی بیان داشت: آیت الله بهجت می گفت ؛"اگر سلاطین عالم بدانند که آدم چه لذتی از نمازش و از این اقبال روحی میبرد، همه دنیا و لذات دنیا را رها می کنند" ما هم باید به آن لذت معنوی و جذبه معنوی برسیم.اگر نتوانیم به اینجاها برسیم زندگی به درد نمی‌خورد ،امام حسین (ع) فرمودند؛ خدایا آنکه تو را پیدا نکرده هیچ چیزی پیدا نکرده است، نه علمش به درد می‌خورد نه مقامش نه ثروتش،هیچ کدام این ها مال ما نیست، کسی که تو را یافته چه به دست آورده است نماز برای این است که ما تورا بیابیم.

*خاطره ای عبرت انگیز از روزهای پایانی عمر امام خمینی ره 

وی افزود؛باید کاری کنیم خدا در دل بیاید نه فقط در مغز. نقل است حضرت امام (ره) روزهایی که در تخت بیمارستان بود، خطاب به آقای انصاری  گفت ؛من استراحت میکنم موقع نماز من را بیدار کنید ،ایشان خوابید اذان شد خواستم بیدارش کنم حیفم آمد،چند دقیقه ای گذشت و بیدار شدند و پرسیدند اذان گفتند؟ عرض کردم بله  ده دقیقه ای هست ،ایشان احمد اقا را صدا کرد و گفت؛ یک عمر اول وقت نماز خواندم ،حال که پایم لب گور است این جور عقب بیفتد؟!

امام جمعه گرگان گفت؛ نماز اولا برای خودمان است ،اینکه رابطه ما و نماز چیست چه جایگاهی در دلمان دارد باید به آن توجه شود، نه اینکه آخر سر که خسته می شویم دست و پا شکسته نماز را بخوانیم این نماز فقط باری از دوش برمی‌دارد.

امام جمعه گرگان گفت: در مدارس برای برگزاری نماز تلاش شود نه به زور، بلکه کاری کنیم  بچه های ما به شیرینی و لذت نماز برسند،این کار سختی است، اما باید انجام بگیرد./ انتهای پیام. 


نهج البلاغه کتاب تربیت دینی ، سیاسی مدیریتی و حقوقی است

امام جمعه رشت نهج البلاغه را برای فرهنگیان تفسیر می کند

12 کمیته همکاری در استان سمنان فعال است

اعزام بیش از یکصد روحانی در ایام فاطمیه به مدارس آموزش و پرورش ایلام

اجرای ۱۵ برنامه شاخص ویژه ایام فاطمیه در مدارس

توصیه های امام جمعه شهرستان مشگین شهر به معلمان

سی و دومین یادواره هزارشهید فرهنگی و دانش آموز استان قم برگزار می شود

مدرسه تاریخی دارالفنون فضای مناسبی برای معرفی دستآوردهای حوزه علمیه است

هفده منطقه استان تهران از وجود روحانیون طرح امین بهره مند است.

طرح واگذاری مدارس غیرانتفاعی به حوزه علمیه بررسی شد

دانش‌افزایی فرهنگیان معاونت پرورشی شهرستانهای تهران

ارزش‌ها در دستگاه رسمی تعلیم و تربیت جدی گرفته شود

کلاس درس مقاومت باحضور مدیر حوزه های علمیه

برگزاری 331 جلسه شورای آموزش و پرورش با حضورائمه جمعه

کانون های پرورش فکری پرچم دار نخبه پروری باشند

شهید سلیمانی مصداق بارز بشارت دهنده ایام الله عصرما

رشد 30 درصدی فعالیت های حوزه و آموزش و پرورش در سال جاری

ارتقا اخلاقی و اعتقادی دانش آموزان با تلاش معلمان و مربیان دلسوز محقق می شود

تربیت دینی دانش آموزان مستلزم حضور روحانیت در مدرسه است

تحقق سند تحول بنیادین در گرو همکاری نهاد هایی چون حوزه علمیه است