امروز : 1399/03/10
2020-05-30
شناسه خبر : 11279
تاریخ انتشار : 1398/04/20 08:48
دانشگاه فرهنگیان یکی از دو قطب مهم تولید علم و نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش است.

آیت الله اعرافی:

دانشگاه فرهنگیان یکی از دو قطب مهم تولید علم و نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش است.

یکی از دو قطب مهم تولید علم ، طرح ایده، نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است که پس از آزمون و خطاها در بدنه آموزش و پرورش علمیاتی می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، آیت الله علیرضا اعرافی شامگاه چهارشنبه 19تیرماه در دیدار روسای دانشگاه های فرهنگیان سراسر کشور ضمن تبریک دهه کرامت به ویژگی ها و شاخصه های مدیریت اشاره کرد و افزود: مدیریت دارای الگوها ، مهارت، شاخص ها و ویژگی هایی است که اگر باشد، با حداقل امکانات هم می توان به دستاوردهای ارزشمندی دست یافت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با برشمردن ویژگی و شاخص های یک مدیرموفق افزود: یک مدیر موفق دارای 9 ویژگی و شاخصه است که می باید نسبت به فعالیت و رسالتی که دارد از آن بهره مند و نسبت به آن مجهز باشد.

آیت الله اعرافی ادامه داد:«مدیریت باید انگیزه، عشق و ایثار را داشته باشد و نسبت به مسائل علاوه بر مطالعه مستمر، اتاق فکر را به منظور هم افزایی تشکیل دهد»، «مدیریت هدفمند و دارای جوشش درونی، بطوریکه مدیریت در دنیای امروز تئوری، راهبردی و نظری است، مدیر باید قبل از عمل هدف خود را بداند و اینکه بخشی از مسائل در اسناد آمده حرف صحیحی است اما بخشی هم باید خودجوش باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه  علمیه بیان کرد: برخورداری از «رویکرد جامع و متوازن»، ما در میان مدیران مراکز، مدارس، دانشگاه ها مرسوم است که یک مدیری از نظر سخت افزاری خیلی خوب است و دیگری از نظر نرم افزاری، اما یک مدیر موفق باید در همه جهات علمی، پژوهشی، دانشجویی، خدماتی و پشتیبانی دارای توانایی ویژه ای باشد.

امام جمعه قم «احاطه بر حوزه مأموریت» را از دیگر ویژگی های یک مدیر خوب ترسیم کرد وافزود: مدیر باید تنفیذ داشته باشد، مدیری که تنفیذ نداشته باشد یک مدیر موفق نیست، سیطره و احاطه در همه ارکان می تواند این امتیاز را برای مدیر داشته باشد که نسبت به تنفیذ اختیارات به بهترین وجه ممکن عمل کند.

آیت الله اعرافی اظهارکرد: برخورداری از روحیه پژوهشی یکی از شاخص های مدیر خوب است، چرا که رویکرد پژوهشی امروز جامعه ما ضعیف است، اگر توجه داشته باشید اولین بند از هفت بند گام دوم بحث علمی و پژوهش های علمی است و این نشان از اهمیت و جایگاه این موضوع نزد مقام معظم رهبری را دارد، لذا باید نسبت به تولید علم و محتوا اقدامات علمیاتی را رقم زد .

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: امروز دانشگاه فرهنگیان یکی از دو قطب مهم تولید علم ، طرح ایده، نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش است. جای پرورش طرح ها و ایده های نو در دانشگاه فرهنگیان است که پس از آزمون و خطاها در بدنه آموزش و پرورش علمیاتی شود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: «اسناد و هویت علمی»، آشنایی با اسناد به ویژه سندتحول بنیادین و اسناد بالادستی برای یک مدیر ضرورت زیادی دارد، چرا که وقتی مدیر با اسناد مرتبط با خود آشنایی و احاطه داشته باشد نسبت به انجام آن تعامل و راهکارهایی را برپایه خردجمعی و مشورت به دست می آورد و این اقدام ارزشمندی است.

آیت الله اعرافی در انتهای سخنان خود به نقش «استاد و اعضای هئیت علمی» اشاره کرد و گفت: مدیران همیشه زمینه ساز و بستر ساز حرکت های نو و اقدامات عملی هستند، اما آنچه نقش افرینی می کند و حرف اول و آخر را می زنند، اساتید و اعضای هئیت علمی هستند، توجه به سرمایه های انسانی و علمی باید مدنظر یک مدیر موفق قرار داشته باشد.

مدیر حوزه های علمیه افزود: دانشگاه فرهنگیان دارای دو رسالت پذیرش نیرو و تربیت نیرو است. پذیرش از حوزه و دانشگاه و آماده سازی آنان برای انجام رسالتی خطیر مانند کسوت معلمی، این آماده سازی بسیار مهم و حیاتی است باید از بهترین و زبده ترین اساتید خود برای تربیت معلمان دراین دوره یکساله بهره بگیرید.

وی ادامه داد: امروز سرمایه گذاری در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلمان باید با جدیّت دنبال شود چراکه هر چه این تعلیم و تربیت خوب شکل بگیرد آینده جامعه ما خوب رقم خواهد خورد.

انتهای پیام /

راه اندازی دو رشته جدید تعلیم و تربیتی با رویکرد اسلامی در مؤسسه معصومیه قم

جنب و جوش های تربیتی یک سرباز طلبه درایام کرونایی

بازدید نایب رئیس کمیته همکاریها از روند برگزاری امتحانات خرداد

توصیه های رهبر معظم انقلاب درباره مراقبت از ذخیره‌های معنوی رمضان

دو خبر از کمیته همکاریهای استان گلستان

قدس در کلام پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

قدس، خرمشهر دیگر می‌شود

نشست کمیته همکاریهای استان بوشهر برگزار شد

انتصاب جدید در کمیته همکاریهای بوشهر

مدارس صدرا مستحکم ترین سنگر‌های فرهنگی نظام هستند

فداکاری های فرهنگیان دربحران های مختلف در اذهان ملت ایران بخوبی ثبت شده است

پوستر معرفی فضای مجازی پاک طراحی شد

ثبت نام مبلغین مدارس صدرا تا پایان ماه رمضان

جشن تکلیف متفاوت دانش اموزان قمی در ایام کرونایی

در فرم های هدایت تحصیلی دانش آموزان مسیر ادامه تحصیل در حوزه های علمیه درج می شود

شاهکار حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام در پاسخ به یک سئوال تکراری

طرح عطر ملکوت به منظورجشن تکلیف خانگی در منازل دانش‌آموزان برگزار شد

راهکارهای تعامل ستاد همکاریها و مرکز فرهنگی و تبلیغی آینده سازان بررسی شد

برش استانی برنامه های ستاد همکاریها ابلاغ شد

شب قدر قلب ماه رمضان و شهادت قرآن ناطق