امروز : 1399/03/10
2020-05-30
شناسه خبر : 11218
تاریخ انتشار : 1398/03/07 14:10
معلمان معارف شبهای قدر را برای دانش آموزان بیان کنند

آیت الله فقیهی ؛

معلمان معارف شبهای قدر را برای دانش آموزان بیان کنند

ستاد همکاریها/ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: شب های قدر از اهمیت زیادی برخوردار است و از جهات متعددی باید مورد توجه قرار گیرد، لذا معلمان که حکم انبیا را دارند باید معارف شبهای قدر را برای دانش آموزان تببین کنند.

آیت الله محسن فقیهی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد همکاریها با اشاره به اهمیت و فضیلت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان اظهارکرد: با توجه به آیات و روایات رسیده به احتمال زیاد شب قدر، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان می باشد، شبی که قرآن کریم بر قلب پیامبر اکرم(ص) نازل شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: شب قدر شبی است که ملائکه و روح بر زمین می آیند و پرونده اعمال و تقدیر سال آینده ما را برای تثبیت و امضا محضر امام عصر(عج) می برند و لذا امشب، بسیار مهم و ارزشمند است. ان شاءالله همه توفیق توبه واقعی را داشته باشیم و نسبت به ادای حق الناس اگر گردمان است گام موثری برداریم، چرا که خداوند از حق الله ان شاءالله خواهد گذشت.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه دوری از گناه و توجه به پروردگار راه درمان سختی و قساوت قلب است، گفت: قساوت قلب از بدترین آفات زندگی بشر به شمار می آید و راه درمان آن دوری کردن از گناه و توجه به پروردگار است، چرا که اگر انسان به خداوند توجه کند و همواره او را شاهد و ناظر بر اعمال خویش بداند، به سمت قساوت قلب حرکت نمی کند.

وی مطرح کرد: انسان برای خودسازی باید از ایجاد قساوت قلب در وجود خود جلوگیری کند؛ بعضا اتفاق می افتد که قلب انسان به اندازه ای سخت و سنگ می شود که هیچگونه موعظه ای در آن اثرگذار نخواهد بود؛ وقتی انسان به این حالت رسید که هیچ برهان و استدلالی در قلب آن اثرگذار نباشد، قلبش از سنگ هم بدتر و سخت تر خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر انسان یک گناه را مدام انجام دهد، قساوت قلب پیدا می کند، تصریح کرد: انسان قسی القلب، دیگر در برابر مستضعفان، محرومان و مظلومان احساس تکلیف نخواهد کرد و به تباهی کشیده می شود.

آیت الله فقیهی در بخش دیگری از گفت وگوی خود خطاب به جامعه فرهنگیان گفت: برای حضور جوانان در مساجد برنامه ریزی عملیاتی داشته باشید و دانش آموزان را نسبت آسیب های فضای مجازی مطلع گردانید.

وی با اشاره به کلام امیرالمومنین(ع) اظهارداشت: «… وَإِنَّمَا قَلْبُ الْحَدَثِ کَالاْرْضِ الْخَالِیهِ مَا أُلْقِی فِیهَا مِنْ شَیء قَبِلَتْهُ…» امام علی علیه السلام در فرازی از نامه شان به امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند؛«… قلب جوان همچون زمین خالی است و هر بذری در آن پاشیده شود آن را می‌پذیرد… »

آیت الله فقیهی با اشاره به هجمه ها و آسیب های همه جانبه دشمنان اسلام و انقلاب و هدف گرفتن دانش آموزان تصریح کرد: امروز فضای مجازی که می تواند هم خوب وهم بد باشد، جولانگاه تهاجم فرهنگی، اسلام ستیزی و مبارزه با انسانیت است که از همین تریبون خواستار توجه بیش از پیش مربیان و متربیان و خانواده بزرگ آموزش و پرورش نسبت به این مساله مهم و حساس می باشم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ضمن قدردانی از تعامل آموزش و پرورش با حوزه و روحانیت ادامه داد: در مقابل صف آرایی ها و دشمنی های معاندان اسلام و نظام، تعلیم و تربیت، روشنگری و آگاهی بخشی خانواده ها می تواند میزان و درصد آسیب های اجتماعی و فضای مجازی را کاهش دهد.

عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) گفت: حضرت می فرمایند؛« عَلَیکَ بِالأَحداثِ فَإِنَّهُم أسرَعُ إلى کُلِّ خَیرٍ. جوانان را دریاب، زیرا آنان سریع‌تر به کارهاى خیر روى می ‌آورند»، بر اساس رهنمود امام صادق (ع) مسئولین امر باید برای جذب بیشتر نسل جوان به سمت کارهای خیر ، برنامه ریزی عملیاتی تری داشته باشند تا نسل آتی، که حامی و صاحب این انقلاب است با صحت و سلامت از این گذرگاهها و شبیخون های فرهنگی و اجتماعی ساخته دست دشمن عبور کند.

وی افزود: باید برای نسل جوان و جدید که شیفته و تشنه معارف ناب اسلامی است، شخصیت و احترام لازم را قائل شد و به خصوص نسبت به حضور آنان در مساجد، چه در برگزاری مراسم های معنوی دعا و قرآن خوانی و چه در مراسم های مربوط به ولادت ها یا شهادت های ائمه اطهار(ع)  نگاه ویژه ای داشت.

انتهای پیام /

اشتیاق جوانان به حضور در حوزه با مشاهده جهاد طلاب در مبارزه با کرونا

خانواده ها فرزندان خود را به طلبگی تشویق کنند

ایجاد دو رشته جدید تعلیم و تربیتی با رویکرد اسلامی در حوزه علمیه خواهران

جنب و جوش های تربیتی یک سرباز طلبه درایام کرونایی

بازدید نایب رئیس کمیته همکاریها از روند برگزاری امتحانات خرداد

توصیه های رهبر معظم انقلاب درباره مراقبت از ذخیره‌های معنوی رمضان

دو خبر از کمیته همکاریهای استان گلستان

قدس در کلام پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

قدس، خرمشهر دیگر می‌شود

نشست کمیته همکاریهای استان بوشهر برگزار شد

انتصاب جدید در کمیته همکاریهای بوشهر

مدارس صدرا مستحکم ترین سنگر‌های فرهنگی نظام هستند

فداکاری های فرهنگیان دربحران های مختلف در اذهان ملت ایران بخوبی ثبت شده است

پوستر معرفی فضای مجازی پاک طراحی شد

ثبت نام مبلغین مدارس صدرا تا پایان ماه رمضان

جشن تکلیف متفاوت دانش اموزان قمی در ایام کرونایی

در فرم های هدایت تحصیلی دانش آموزان مسیر ادامه تحصیل در حوزه های علمیه درج می شود

شاهکار حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام در پاسخ به یک سئوال تکراری

طرح عطر ملکوت به منظورجشن تکلیف خانگی در منازل دانش‌آموزان برگزار شد

راهکارهای تعامل ستاد همکاریها و مرکز فرهنگی و تبلیغی آینده سازان بررسی شد