Print
Zoom In
Zoom Out

رئیس کمیته همکاریهای استان قم؛

آموزش باید در چارچوب ولایت الهی باشد

شناسه مطلب: 12618
زمان انتشار: دوشنبه 04 مرداد 1400 ساعت 13:13

امام جمعه و رئیس کمیته همکاریهای استان قم گفت: آموزش باید در چارچوب ولایت الهی و عمل به احکام دین باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، آیت الله سیدمحمدسعیدی امام جمعه و رئیس کمیته همکاریهای استان قم در دیدار جمعی از مدیران آموزش و پرورش استان قم اظهارکرد: ملاک علم‌آموزی باید خدا و ولی خدا باشد نه مقررات و چارچوب‌های بین المللی؛ همه تلاش مربیان این باشد که هر آنچه به دانش‌آموزان می‌آموزند در مسیر ولایت الهی باشد.

وی  با بیان اینکه همه فعالیت‌ها و برنامه‌های ما باید در چارچوب ولایت الهی باشد، بیان کرد: نهضت و انقلاب ما در چارچوب ولایت الهی شکل گرفته است و همه ما باید خود را در ذیل ولایت الهی بدانیم.

وی با بیان اینکه ما نباید قالب و شکل ولایت الهی را در برنامه‌های خود نادیده بگیریم، افزود: در ولایت طاغوت که مقابل ولایت الهی قرار دارد برای اشخاص، احکام دین و ضوابط شرع مطرح نیست و اگر ما هم دین را در فعالیت‌های خود نادیده بگیریم فرقی با ولایت طاغوت نخواهیم داشت.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه خداوند به اسم نگاه نمی‌کند بلکه به رفتار ما نگاه می‌کند، افزود: ما باید در هر برنامه‌ای از سطح کلان گرفته تا کارهای جزئی و فرعی در چارچوب ولایت الهی عمل کنیم.

وی با اشاره به تشکیل حکومت الهی توسط پیامبر(ص) در مدینه، دلیل اصلی انحراف از اسلام و مشکلاتی که برای مردم به وجود آمد را فراموش کردن ولایت دانست و گفت: سلمان فارسی که به دعوت مردم فرماندار مدائن شد به جای کسب تکلیف از حاکم وقت از امیرالمؤمنین(ع) اجازه گرفت و در مدائن هم بلندگوی ولایت بود و از امیرالمؤمنین(ع) دم می‌زد.

ه سعیدی با بیان اینکه ما باید از سلمان فارسی درس بگیریم، خاطرنشان کرد: هر کدام از ما در هر کجا که باشیم اگر مسئول و مدیر بالادستی ما چیزی را بر اساس حق و ولایت الهی از ما خواست بدون قید و شرط باید آن را انجام دهیم اما اگر چیز خلافی خواست با نگاه به دستور دین نباید انجام دهیم.

وی افزود: باید همه تلاش معلمان و مربیان ما این باشد که هر آنچه به دانش آموزان می‌آموزند در مسیر ولایت و با جوهره ولایت الهی باشد و ملاک علم آموزی ما خدا و ولی خدا باشد نه مقررات و و چارچوب‌های بین‌المللی.

در ابتدای این دیدار حمیدرضا شیخ الاسلام مدیرکل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به افزایش ۸۹ دهم درصدی میانگین معدل کتبی دانش آموزان استان قم در امتحانات خرداد ماه سال ۹۹ و بعد از شیوع ویروس کرونا، ابراز کرد: در حالی که در ماه‌های اول شیوع کرونا بسیاری از مدارس کشور تعطیل شد در استان قم همه همکاران پای کار آمدند و نگذاشتند آموزش تعطیل شود و یا کیفیت آموزش تغییر کند.

وی با تأکید بر اینکه از شروع شکل گیری آموزش در فضای مجازی و نرم افزار شاد، استان قم رتبه اول را در زمینه آموزش مجازی در  کشور داشته است، گفت: در استان قم ۲۷۰ هزار دانش آموز داریم و برای شروع سال تحصیلی جدید هم ۱۰ هزار  دانش آموز جدید اضافه خواهند شد که در مجموع ۲۸۰ هزار دانش آموز خواهند شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم افزود: ما در سال ۹۲ متأسفانه در زمینه فضای آموزشی رتبه ۳۲ کشور را داشتیم و در این  ۸ سال به همت مجمع خیران بیش از ۱۶۰ واحد آموزشی ساخته شده و رتبه ما از ۳۲ به ۲۶ ارتقاء پیدا کرده است.

وی با اشاره به تراکم بالای دانش آموزان در شهر مقدس قم، گفت: ما در استانی هستیم که بیش از ۹۸ درصد دانش آموزان در شهر هستند که در این زمینه هم غیر از تهران هیچ استانی را نداریم که این تراکم دانش آموزان را در شهر داشته باشند.

در ادامه حجت‌الاسلام قاسمی‌نیا معاون سواد آموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به آموزش‌های حضوری، نیمه حضوری، مجازی، رادیویی و تلویزیونی نهضت سواد آموزی در استان قم ابراز کرد: ما در استان برای اولین بار از ظرفیت رادیو قم برای آموزش استفاده کردیم و آموزش رسمی خود را در برنامه‌ای با عنوان «صدای دانایی» روی آنتن بردیم و تاکنون دو هزار و ۹۴۰ دقیقه برنامه را با استفاده از بستر رادیو قم منعکس کرده‌ایم.

وی با اشاره به تولید محتوای آموزشی در نهضت سوادآموزی استان قم گفت: در ابتدای شیوع کرونا طی ۲۰ روز حدود دو هزار دقیقه برنامه آموزشی را ضبط و در اختیار سوادآموزان قرار دادیم و علاوه بر آن حدود ۷۵۰ دقیقه برنامه آموزشی ویدیویی در قالب برنامه «لوح و قلم» روی آنتن شبکه استانی قم رفته است.

معاون سواد آموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه امسال آمادگی ارائه آموزش به ۶ هزار و ۳۰۰ سواد آموز را در استان قم داریم، افزود: هشت مرکز یادگیری محلی با هدف پیوند سواد، زندگی و مهارت آموزی در استان قم داریم و پنج سال است که همزمان با سراسر کشور آموزش ICDL را به منظور آموزش مقدمات کار با رایانه در استان قم دنبال می‌کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان

لغو اجرای «سند ۲۰۳۰ » هر چند با تأخیر، ولی ارزشمند است/ فعالیت های انجمن اسلامی زیر پرچم آرمان مهدوی (عج) است.

برگزاری دومین دوره تابستانه توانمندسازی مبلغین مدارس طرح امین اصفهان

دریایی از معرفت در دو واژه کوتاه

راه رهایی از جهالت و نادانی در گفتار امام حسن (علیه السلام )

ثمرات نهال نوپای طرح امین در مدارس

رایحه خوش تربیت دینی در مدرسه شهید آیت‌ الله مدنی همدان

گزیده آثار اولین جشنواره فرهنگی هنری «علمدار» منتشر شد

مدارسی از جنس انقلاب اسلامی

خیز مدارس صدرا برای تحقق عدالت آموزشی / تربیت و کادر سازی برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی

سخنران حرم مطهر حضرت معصومه(س)؛

چگونه فرزندان خود را تربیت دینی کنیم؟

به همت مرکز معلم مبلغ حوزه؛

ثبت نام دوره آمادگی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یک مدیر حوزوی:

لزوم هدایت دانش‌آموزان به سمت آینده روشن

مدیر حوزه علمیه استان فارس:

تعداد مدارس طرح اَمین استان فارس به ۱۵۰۰ مدرسه می رسد

عضو کمیته همکاریهای خوزستان خبرداد:

حضور یکهزار طلبه خوزستانی در طرح تربیتی مدارس امین

برگزاری پویش مجازی سرباز حسینم ویژه کودکان و نوجوانان تا ۱۵ سال

رئیس مرکز تربیت معلّم مبلّغ خبرداد:

مرکز تربیت معلّم مبلّغ به دانشکده ارتقا می یابد

نایب رئیس کمیته همکاریهای خراسان شمالی

آموزش و پرورش از فعالیت های مشترک تمام دستگاهای فرهنگی استقبال می کند

دیدار سرپرست وزارت آموزش و پرورش با نماینده ولی فقیه در استان گلستان