امروز : 1399/11/04
2021-01-23
شناسه خبر : 12149
تاریخ انتشار : 1399/09/02 14:47
 حجت الاسلام والمسلمین راستگو در گذشت / مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان یادگار ماندگار مرحوم راستگو

حجت الاسلام والمسلمین راستگو در گذشت / مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان یادگار ماندگار مرحوم راستگو

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن راستگو از کارشناسان مسائل کودک و نوجوان در قم دارفانی را وداع گفت

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها به نقل از ایرنا ،حجت الاسلام والمسلمین راستگو از مربیان و کارشناسان مسائل کودک و نوجوان امروز در قم،‌ درگذشت.

وی طی سالیان گذشته در قالب برنامه‌های متنوع رسانه‌ای برای کودکان و نوجوانان مسائل دینی و مذهبی را تبیین می‌نمود.

حجت الاسلام محمد حسن راستگو در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در شهر مشهد به دنیا آمد.

او در سال دوم دبیرستان به حوزه علمیه مشهد وارد و سپس برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه قم شد. او مبتکر برنامه ویژه تعلیم و تربیت کودکان ونوجوانان به صورت کلاس، اردو، دروس کلاسیک برای مربیان پرورشی، مراکز تربیت معلم، حوزه های علمیه و صدا وسیمای جمهوری اسلامی است.

تحقیقات او در زمینه های عقاید، تعلیم و تربیت، روانشناسی، اخلاق، احکام، تاریخ، قصص قرآن، قصص کودکان ونوجوانان، مشاوره و راهنمایی، تفسیر قرآن، مسائل اجتماعی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، شعر و برنامه ریزی درسی است.

ستاد همکارهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش در گذشت این روحانی فاضل و اثر گذار در تربیت دینی کودک و نو جوان را به حوزه های علمیه و خانواده بزرگ اموزش و پرورش تسلیت می گوید.  

یادگار ماندگار مرحوم راستگو

مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم یاد گار ماندگار مرحوم حجت الاسلام راستگو است که تا کنون بیش از هفت هزار طلبه را در این مرکز آموزش داده است. .

این مرکز تمرکز بر تربیت کودک و نوجوان  با الهام از پاکی و خلوص این قشر است که آن ها را آماده پذیرش و آموزش هر مطلبی می کند.

تاکنون چهارده دوره در مشهد، ده دوره در اصفهان و بیست و نه دوره در قم برگزار شده است و توانسته ده ها نویسنده، محقق، طنزنویس، شاعر و سردبیر مجلات کودک و نوجوان را تربیت کند

درباره چگونگی این دوره ها باید گفت؛شرکت کنندگان پس از قبولی در دوره مقدماتی به دوره عمومی و سپس تخصصی راه پیدا می کنند و پس از قبولی در دوره تخصصی نیز به عنوان مربی به مناطق مختلف اعزام می شوند.

در دوره مقدماتی کلیاتی درباره ضرورت کار فرهنگی برای کودک و نوجوان در یک فضای آموزشی و معنوی و صفات و ویژگی های مربی و معلم را بیان می شود  و طلاب را با نمونه کارهای دیگران برای کودکان و نوجوانان مثل کتاب، عکس، فیلم، کارتون، قصه گویی، قصه های قرآنی و مثل ها و جدول های قرآنی و سایت های اینترنتی آشنا می کند  که درصورت موفقیت در این مرحله به دوره عمومی راه پیدا کنند.

مربیان در دوره عمومی با بهره گیری از اساتید حوزه و دانشگاه، مهارت های تدریس و مبانی تعلیم و تربیت و خوشنویسی را کسب می کنند و پس از گذراندن آزمون کتبی، در دوره تخصصی یا کارگاهی شرکت می کنند و در پایان با اجرای برنامه زنده در حضور کارشناسان مرکز و موفق شدن در این آزمون برای اعزام به مراکز تربیتی آماده می شوند.

قبول شدگان دوره تخصصی در مرحله اول در مدارس قم و سپس در مدارس سراسر کشور و در اردوهای تابستانی و کانون های تربیتی و ارشاد و مراکز بسیج دانش آموزی اعزام می شوند.

فارغ التحصیلان دوره تخصصی در ادامه در دوره ویژه،شرکت خواهند کرد که پس از گذراندن آن به سمینارهای داخل و خارج از کشور و مراکز مشاوره خانواده و برنامه های کودک و نوجوان صدا و سیما اعزام می شوند.

این مرکز شعبه هایی در مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، تبریز و بناب و فعالیت هایی در بابل، ساری، یزد، اردکان و کشورهای افغانستان و سوریه و عراق دارد،

تا کنون هفت هزار نفر در این دوره ها فارغ التحصیل شده اند که بیشتر آن ها به کار تربیت کودکان و نوجوانان اشتغال دارند و بسیاری نیز به عنوان قاضی، امام جمعه و جماعت، روحانی حج و زیارت و روحانی عقیدتی سیاسی نیروهای نظامی و انتظامی خدمت می کنند.

در سایه تعامل و همدلی با حوزه علمیه، آموزش و پرورش به جایگاه واقعی اش می رسد

نشست کمیته همکاریهای استان کرمانشاه برگزار شد

فرهنگ پژوهش و آموزش در طول دوران تحصیل دانش آموزان نهادینه شود

جذب سرباز طلبه در آموزش و پرورش آغاز شد

آموزش و پرورش در اجرای طرح های مشترک با حوزه علمیه موفق عمل کرده است

آغاز دوره آموزشی طلاب سربازمعلم از 30 دی به صورت مجازی

سوگواری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها درحرم امامزاده ای از جنس عباس علمدار

صیدلو: پاسخگویی مناسب لازمه ایجاد روحیه پرسشگری در دانش‌آموزان است

بیش از 5500 دانش آموز را در سطح کشور تحت پوشش داریم

آموزش و پرورش پایه و اساس فرهنگ سازی در کشور است

شاخص های بصیرت فاطمی در دفاع از ولایت مطلقه

حضور ستاد همکاریها در شبکه شاد ضروری است

برای کادرسازی انقلاب اسلامی باید از مدارس و آموزش و پرورش شروع کرد

آموزش‌وپرورش محورترویج فرهنگ عفاف و حجاب است

نشست ویدیو کنفرانس کمیته همکاریهای اصفهان برگزارشد

یزد پایگاه «مهدویت و انتظار» قرارگاه مجازی قرآن و عترت شد

چهارهزارمبلّغ طرح امین درفضای مجازی فعالیت تبلیغی خود را ادامه میدهند

اولین نشریه تخصصی معارف فاطمی منتشر شد

هفت راهبرد بصیرت افزا درقالب طرح 21 پرسش و پاسخ از بیانات ولی امر مسلمین