امروز : 1398/06/01
2019-08-23
شناسه خبر : 11047
تاریخ انتشار : 1397/11/13 13:18
ساحت انسان شناسی سند تحول بنیادین از نگاه مکتب فاطمی

معاون اموراستانهای ستاد همکاریها تشریح کرد

ساحت انسان شناسی سند تحول بنیادین از نگاه مکتب فاطمی

دخت گرامی پیامبر رحمت، حتی در دعا کردن و طلب حاجت از خدای سبحان همسایه رامقدم برخود می دارند...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها،نشست « ساحت انسان شناسی درسند تحول بنیادین» با الهام از شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها با حضورجمعی از فرهنگیان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش در نماز خانه ساختمان مركزي برگزارشد.

*برچیدن بساط برده داری 

حجت الاسلام والمسلمین درودی معاون امور استانهای دبیر خانه ستادهمکاریها ، با تبیین شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها  درساحت انسان شناسی گفت؛حضرت صدیقه شهیده، درزندگی خویش انسان رابه گونه ای تبیین میکنند که بساط برده داری برای همیشه تاریخ محو می شود. 

وی با بیان اینکه وقتی بانوی با عظمتی چون پاره تن رسول خدابه فضه دستور میدهند یک روزمن عبادت میکنم شماکارهای منزل رابه عهده داشته باش وروز دیگر من کارمنزل راتدبیرمیکنم شما به عبادت بپرداز به قدرت علمی حضرت نسبت به شناخت انسان پی می بریم . 

*حقوق شهروندی در مکتب فاطمی 

سخنران این نشست گفت؛ درس دیگری که از مکتب فاطمی میگیریم آن است که  دخت گرامی پیامبر رحمت، حتی در دعا کردن و طلب حاجت از خدای سبحان همسایه رامقدم برخود می دارند واین یعنی  حقوق همسایه داری و رعایت منش خیررسانی به دیگرشهروندان. 

حجت الاسلام درودی افزود؛سیره فاطمی زیربنای یک جامعه صالح وسالم رامقدمه سازی می کند وازاین مسیرتمدن بزرگ اسلامی چشم ها راخیره وقلب ها راشیفته خود میکند.

*مکتب فاطمی و فرهنگ پاسخ گویی 

وی خاطر نشان ساخت ؛حضرت زهرا سلام الله علیها درآموزش احکام دین و راه و رسم زندگی سبکی را اختیارنمودند که در آن عالم شدن و نجات از جهل و جهالت جزءحقوق الهی انسانها است، به همین جهت درپاسخ به سئوال مراجعه کننده ای که به علت کثرت سئوالات احساس خجالت کرد، اورا موردمحبت وعطوفت قرارداده وفرمودند؛ سئوالات شما مرابه خداوند نزدیکترمی کند،آیا من به سبب تقرب الی الله بایدافسرده وخسته شوم؟!

*تفسیری بلند از عفاف و حجاب 

وی در ادامه به واکنش حضرت درحجاب گرفتن در مقابل انسانی نابینا  اشاره کرد و گفت؛حضرت زهرا سلام الله علیها با این اقدام،  هنرنمایی بی نظیری از خود به نمایش گذاشتند، وقتی حضرت رسول اکرم صلوات الله سئوال فرمودند؛ دخترم این مردکه نابینا است حجاب برای چه ؟عرض کرد پدرم اومرا نمی بیند اما من اورامشاهده می نمایم . 

این فعال فرهنگی افزود؛این نوع شهود، از مدرسه ،مکتب و اساتید بشری برنمی خیزد بلکه منبع وحی است که بر انسان احاطه دارد و  قابل و لایق را برمیگزیند و به مقام لدنی می رساند. 

*جایگاه رفیع زن برای حضور دراجتماع

وی به کرسی درس امام شناسی حضرت زهرا اشاره کرد و گفت؛حضور حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  جهت اثبات وجود امام معصوم بعد ازپیامبر خاتم  با رعایت همه شئون زنانه این درس را به ما می دهد که زن می تواند با شناخت جایگاه خود در بسیاری از امور اجتماعی ، علمی و سیاسی ظهور و بروز عالمانه و مدیریتی داشته باشد . 

*جای خالی سیره فاطمی در متون آموزشی 

حجت الاسلام درودی با تاکید بر ایجاد راهکارهای مناسب جهت گنجاندن سیره فاطمی در کتابهای دین و زندگی و دیگر متون آموزشی گفت؛ از نقاط قوت ها سند تحول استناد به مقام معنوی حضرت زهرا وسیره انسان ساز ایشان و سبک زندگی بی بی دوعالم است. 

وی بیان داشت؛ در چهل سالگی  انقلاب شکوهمند اسلامی، انتظار امام راحل و شهدای گلگون کفن انقلاب از معلمان فکور و اندیشنمدان دلسوز و هنرمندان غیور  این است که در عرصه آموزشی با تولید محتواو تالیف کتب متعدد و متنوع عطر سبک زندگی فاطمی را  در فضای بی ریا و با صفای دانش آموزان و دانشجویان کشورهای اسلامی را بدمند. 

اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه در ۴۲۸ مدرسه استان البرز

ائمه جمعه کمیته همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش را جدی بگیرند

جشنواره دانش آموزی «تمنّای وصال» در استان گیلان برگزار می شود

مدرسه جهانی اميرالمؤمنين(عليه السلام) را برای تربیت بشر جدی بگیریم

سی و یکمین شماره حلقه وصل منتشر شد

آمادگی آموزش و پرورش در استفاده از اساتید ستاد اقامه نماز

کلید واژه های تربیتی بشر از نگاه انسان کامل

همکاری 633روحانی با آموزش و پرورش خراسان جنوبی

دانش‌آموزباید عنصر مهم مدرسه در برنامه‌ریزی درسی و تربیتی باشد

طلبه عروسک گردانی که محبوب بچه ها است /ایده‌ای جالب برای آموزش دین به کودکان

فرهنگیان قمی با کاربردهای اپلیکیشن "بشری" آشنا شدند

حضور پررنگ فرهنگیان در جلسات طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی

در جامعه و محیط پیرامون خود باعث آرامش شویم

فرهنگیان ودانش آموزان بیشترین حضور را در برنامه های غدیر شناسی دارند

درنگی در دلگویه های معصومانه پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

گناه كارترين فرد در عرفات!

رایحه خوش سند تحول بنیادین در پل لندن

نشست قطب پنج ستاد همکاریها بر گزار شد.

نیازمند رفاه و تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه هستیم

مدیر دفتر ستاد همکاریها در تهران تودیع شد