امروز : 1397/12/01
2019-02-20
شناسه خبر : 11047
تاریخ انتشار : 1397/11/13 13:18
ساحت انسان شناسی سند تحول بنیادین از نگاه مکتب فاطمی

معاون اموراستانهای ستاد همکاریها تشریح کرد

ساحت انسان شناسی سند تحول بنیادین از نگاه مکتب فاطمی

دخت گرامی پیامبر رحمت، حتی در دعا کردن و طلب حاجت از خدای سبحان همسایه رامقدم برخود می دارند...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها،نشست « ساحت انسان شناسی درسند تحول بنیادین» با الهام از شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها با حضورجمعی از فرهنگیان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش در نماز خانه ساختمان مركزي برگزارشد.

*برچیدن بساط برده داری 

حجت الاسلام والمسلمین درودی معاون امور استانهای دبیر خانه ستادهمکاریها ، با تبیین شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها  درساحت انسان شناسی گفت؛حضرت صدیقه شهیده، درزندگی خویش انسان رابه گونه ای تبیین میکنند که بساط برده داری برای همیشه تاریخ محو می شود. 

وی با بیان اینکه وقتی بانوی با عظمتی چون پاره تن رسول خدابه فضه دستور میدهند یک روزمن عبادت میکنم شماکارهای منزل رابه عهده داشته باش وروز دیگر من کارمنزل راتدبیرمیکنم شما به عبادت بپرداز به قدرت علمی حضرت نسبت به شناخت انسان پی می بریم . 

*حقوق شهروندی در مکتب فاطمی 

سخنران این نشست گفت؛ درس دیگری که از مکتب فاطمی میگیریم آن است که  دخت گرامی پیامبر رحمت، حتی در دعا کردن و طلب حاجت از خدای سبحان همسایه رامقدم برخود می دارند واین یعنی  حقوق همسایه داری و رعایت منش خیررسانی به دیگرشهروندان. 

حجت الاسلام درودی افزود؛سیره فاطمی زیربنای یک جامعه صالح وسالم رامقدمه سازی می کند وازاین مسیرتمدن بزرگ اسلامی چشم ها راخیره وقلب ها راشیفته خود میکند.

*مکتب فاطمی و فرهنگ پاسخ گویی 

وی خاطر نشان ساخت ؛حضرت زهرا سلام الله علیها درآموزش احکام دین و راه و رسم زندگی سبکی را اختیارنمودند که در آن عالم شدن و نجات از جهل و جهالت جزءحقوق الهی انسانها است، به همین جهت درپاسخ به سئوال مراجعه کننده ای که به علت کثرت سئوالات احساس خجالت کرد، اورا موردمحبت وعطوفت قرارداده وفرمودند؛ سئوالات شما مرابه خداوند نزدیکترمی کند،آیا من به سبب تقرب الی الله بایدافسرده وخسته شوم؟!

*تفسیری بلند از عفاف و حجاب 

وی در ادامه به واکنش حضرت درحجاب گرفتن در مقابل انسانی نابینا  اشاره کرد و گفت؛حضرت زهرا سلام الله علیها با این اقدام،  هنرنمایی بی نظیری از خود به نمایش گذاشتند، وقتی حضرت رسول اکرم صلوات الله سئوال فرمودند؛ دخترم این مردکه نابینا است حجاب برای چه ؟عرض کرد پدرم اومرا نمی بیند اما من اورامشاهده می نمایم . 

این فعال فرهنگی افزود؛این نوع شهود، از مدرسه ،مکتب و اساتید بشری برنمی خیزد بلکه منبع وحی است که بر انسان احاطه دارد و  قابل و لایق را برمیگزیند و به مقام لدنی می رساند. 

*جایگاه رفیع زن برای حضور دراجتماع

وی به کرسی درس امام شناسی حضرت زهرا اشاره کرد و گفت؛حضور حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  جهت اثبات وجود امام معصوم بعد ازپیامبر خاتم  با رعایت همه شئون زنانه این درس را به ما می دهد که زن می تواند با شناخت جایگاه خود در بسیاری از امور اجتماعی ، علمی و سیاسی ظهور و بروز عالمانه و مدیریتی داشته باشد . 

*جای خالی سیره فاطمی در متون آموزشی 

حجت الاسلام درودی با تاکید بر ایجاد راهکارهای مناسب جهت گنجاندن سیره فاطمی در کتابهای دین و زندگی و دیگر متون آموزشی گفت؛ از نقاط قوت ها سند تحول استناد به مقام معنوی حضرت زهرا وسیره انسان ساز ایشان و سبک زندگی بی بی دوعالم است. 

وی بیان داشت؛ در چهل سالگی  انقلاب شکوهمند اسلامی، انتظار امام راحل و شهدای گلگون کفن انقلاب از معلمان فکور و اندیشنمدان دلسوز و هنرمندان غیور  این است که در عرصه آموزشی با تولید محتواو تالیف کتب متعدد و متنوع عطر سبک زندگی فاطمی را  در فضای بی ریا و با صفای دانش آموزان و دانشجویان کشورهای اسلامی را بدمند. 

دست های مردم از نگاه پیامبرعظیم الشان اسلام

نماز با معرفت انسان را از سقوط شخصیتی نجات میدهد

دوره توانمند سازی مدیران و معاونین مدارس استان کرمانشاه برگزار شد

یک روحانی سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی استان ایلام شد

دوره توانمند سازی طلاب و معلمان آموزش و پرورش کردستان برگزار شد

قلک هایی از جنس ارادت به اهل بیت علیهم السلام

تداوم راه شهید ایرانمنش منوط به تربیت دانش آموزانی در خط انبیااست

آموزش و پرورش روی کمک حوزه های علمیه حساب باز کرده است.

همایش مدرسه تربیتی امام موسی صدر برگزار می شود

ویدیو/ افزایش سطح کیفی برنامه های تربیتی مدارس با همکاری حوزه های علمیه

هفتصد و 70 کارگاه آموزشی گفتمان دینی در مدارس با همکاری حوزه علمیه

سند تحول بنیادین میثاق تعلیم و تربیت اسلامی است

ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش اتاق اندیشه ورزی تعلیم و تربیت اسلامی است

چندرسانه‌ای/سفر مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری‌ها به استان گلستان

محور برنامه های کمیته همکاری ها، سند تحول بنیادین است

کمیته همکاری ها ظرفیت خوبی برای فعالیت های اثر گذار در آموزش و پرورش است

... به جوانان عزیزم؛ در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

ترمیم برخی عملکردها با توسل به حوزه و دانشگاه امکان پذیر است

کتابخانه مدرسه باقر العلوم ناحیه یک تبریز افتتاح شد

باید آموزش های خود را بومی سازی کنیم/ انسان بدون برنامه، کارنامه نخواهد داشت