امروز : 1398/08/28
2019-11-19
شناسه خبر : 11265
تاریخ انتشار : 1398/04/15 13:18
امکان حضور طلاب در هشت رشته آزمون استخدامی آموزش و پرورش  فراهم شد/ راه اندازی  مرکز تربیت مبلغ معلم در آینده نزدیک

به منظور حضور حد اکثری طلاب در عرصه تعلیم و تربیت

امکان حضور طلاب در هشت رشته آزمون استخدامی آموزش و پرورش فراهم شد/ راه اندازی مرکز تربیت مبلغ معلم در آینده نزدیک

بستر تربیت تخصصی معلمان و دبیرانی برای دروسی مانند قرآن، زبان عربی، علوم تربیتی، فعالیت های پرورشی درحوزه علمیه فراهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها ،حجت الاسلام والمسلمین نبوی با اشاره به راه‌اندازی "مرکز تربیت مبلغ معلم" حوزه‌های علمیه، گفت؛زمینه حضور حد اکثری طلاب درآزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در هشت رشته تحصیلی فراهم شده است. 

 معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه افزود؛برخی رشته ها در آموزش و پرورش وجود دارد که اگر بخواهد به طور شایسته و کارشناسانه مدیریت شود، زمینه خوبی برای ورودنیروهای حوزوی به عرصه تعلیم و تربیت می باشد. 

 عضو ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش گفت؛ بستر تربیت  تخصصی معلمان و دبیرانی برای دروسی مانند قرآن، زبان عربی، علوم تربیتی، فعالیت های  پرورشی درحوزه علمیه فراهم است.

وی افزود؛ طلاب قبل از این نیز در برخی دروس مثل عربی، قرآن و علوم تربیتی می توانستند ورود داشته باشند، ولی حوزه علمیه نه در آموزش ها مشارکت داشت و نه در برنامه ریزیها ، بر این اساس "مرکز تربیت مبلغ معلم" توسط  حوزه علمیه طراحی و اجراشد و برنامه های آن نیز برعهده حوزه علمیه است.

مدیر مجتمع آموزشی پژوهشی تبلیغ، بیان داشت: در این راستا با همکاری و پیگیری ستاد همکاریها  جلسات متعددی با دانشگاه فرهنگیان برگزار و تفاهم نامه ای منعقد شد که امیدواریم با ایجاد راه های قانونی، مسیر ورود علاقه مندان به عرصه آموزش و پرورش مهیا شود و افراد بتوانند بدون دغدغه آموزش های لازم را ببینند و در جریان جذب و استخدام در آموزش و پرورش قرار گیرند.

*طلاب مستعد در مسیر جذب آموزش و پرورش 

وی با بیان این که عناوین دروس و سرفصل های دوره تربیت مبلغ معلم نیز آماده شده است گفت؛ این عناوین در مرحله تصویب نهایی است و به لطف خداوند با جذب افراد مستعد و توانمند و آموزش آن‌ها در مدت 2 یا 3 سال، طلاب  واجد شرایط در مسیر جذب آموزش و پرورش قرار می گیرند.

*شرایط ورود طلاب  به آموزش و پرورش

حجت الاسلام والمسلمین نبوی با تشریح نحوه ورود طلاب به آموزش و پرورش افزود؛ برای ورود به آموزش و پرورش دو مسیر قانونی وجود دارد. مسیر اول ، شرکت در کنکورسراسری و ورود به دانشگاه فرهنگیان که پس از طی دوره چهارساله به عنوان معلم مشغول تدریس می‌شوند.

دومین راه بر اساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان؛ جذب از طریق آزمون استخدامی می‌باشد که طلاب و دانشجویانی که مدرک سطح 2 یا کارشناسی دارند و خدمت سربازی خود را گذرانده‌اند می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند.

*توضیحی پیرامون آزمون استخدامی آموزش و پرورش 

عضو ستاد همکاریها بیان داشت: آزمون استخدامی آموزش و پرورش چند سالی برگزار می‌شود و کسانی که علاقه‌مند استخدام در این وزارتخانه  باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه گفت؛ طلابی و دانشجویانی که در آزمون استخدامی شرکت کرده و قبول شوند، بعد از طی مراحل مصاحبه و قبولی در آن، به عنوان مهارت‌آموزدر دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و بعد از گذراندن یک سال آموزش‌های دوره معلمی و شرکت در آزمون جامع، در صورت قبولی به ادارات آموزش و پرورش معرفی شده و مشغول تدریس می‌باشند.

*امکان شرکت طلاب درهشت رشته 

وی یاد آور شد: در سالهای  قبل طلاب فقط در سه رشته می‌توانستند شرکت کنند ولی امثال با پیگیری‌های صورت گرفته توسط "ستاد همکاریها و مرکز تربیت مبلغ معلم"  در 8 رشته علوم انسانی از جمله "دبیری عربی، مربی امور تربیتی، دبیری معارف اسلامی، آموزگاری ابتدایی، دبیری ادبیات فارسی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری تاریخ و دبیری فلسفه می‌توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند و در صورت پذیرش در همان رشته‌ای که قبول شده‌اند به استخدام آموزش و پرورش در می آیند. 

معاون تبلیغ حوزه خاطرنشان کرد:  طلاب سراسر کشور پس از قبولی در آزمون استخدامی که توسط سازمان سنجش برگزارمی‌شود ،دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی (ماده 28 اساسنامه فرهنگیان) را در این مرکز گذرانده و بعد از پایان دوره یک‌ساله به عنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند.

*دوره مجازی آمادگی آزمون استخدامی

حجت الاسلام والمسلمین نبوی گفت: مرکز تربیت مبلغ معلم به منظور موفقیت بیشتر طلاب در آزمون استخدامی سال 1399-1398 دوره مجازی آمادگی آزمون استخدامی را طراحی و انشاءالله به زودی برگزار می‌کند تا طلاب با آمادگی بیشتری در آزمون شرکت کنند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 8700 نفر برای شرکت در این دوره ثبت نام کرده اند و در برخی استان ها به دلیل عدم اطلاع رسانی صحیح، تعدادی از افراد پیگیر ثبت نام هستند که به همین منظور ثبت‌نام تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 17 تیرماه تمدید شد و پیش بینی می شود بیش از 10 هزار طلبه در دوره مجازی آمادگی آزمون استخدامی ثبت نام کنند.

*بانوان طلبه نیمی از ثبت نام کنندگان

حجت الاسلام والمسلمین نبوی بیان کرد: حدود نیمی از ثبت نام کنندگان بانوان طلبه و نیمی دیگر طلاب برادر هستند که این دوره انشاءالله نیمه دوم تیرماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 وی گفت در این دوره ؛ طلاب با مراحل و شرایط شرکت در آزمون و انتخاب محل‌های رشته‌ها، و دوره یک‌ساله مهارتی پس از آزمون و ...، آشنا می‌شوند.

منبع حوزه نیوز 

شبکه عظیم ستاد همکاریها نیازمند یک رسانه پویا و پر خبراست

از رابطان برتر کمیته های استانی ستاد همکاریها تقدیر شد

ارتباط حوزه و آموزش و پرورش می تواند آسیب های اجتماعی را کاهش دهد

فعالیت های رابطین کمیته های استانی یک کار جهادی است

سومین نشست رابطین کمیته همکاری های حوزه و آموزش و پرورش برگزار شد

سومین نشست رابطین کمیته همکاری های حوزه و آموزش و پرورش آغاز شد

بیانیه گام دوم انقلاب محور فعالیت کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش‌وپرورش باشد

واکنش حضرت موسی علیه السلام به درجات بلند رسول اکرم(ص) و امت او

نقش تعلیم‌ و تربیت و آموزش و پرورش بسیار مهم و حساس است

عیادت وزیر آموزش و پرورش از آیت الله حسینی بوشهری

برنامه پنج ساله برای فعالیت های آموزش و پرورشی حوزه تدوین شده است

راهنمای عمل حوزه در همکاری با آموزش و پروش، سند تحول است

از حضور وزیر در گلستان تا بر گزاری گفتمانهای دینی در مدارس

دانش آموزان روحیه استکبار ستیزی را حفظ کنند

کشور به معنای حقیقی کلمه به نسل جوانان متدین احتیاج دارد/ فقط به داخل دل ببندید.

عظمت میهن اسلامی در سایه تربیت صحیح دانش آموزان به دست می آید

کتابهایی که آیت الله امینی برای تعلیم و تربیت نگاشت

تربیت نیروهای در تراز انقلاب رسالت اصلی آموزش و پرورش

سبک زندگی اسلامی در مدارس ترویج شود

برگزاری سه هزار گفتمان دینی در ۵۰۰ مدرسه کردستان با حضور روحانیون