امروز : 1399/01/21
2020-04-09
شناسه خبر : 11723
تاریخ انتشار : 1398/11/29 14:54
تربیت نسلی  در تراز گام دوم انقلاب با همکاری حوزه و آموزش و پرورش تحقق پذیر است

استاد حوزه و دانشگاه:

تربیت نسلی در تراز گام دوم انقلاب با همکاری حوزه و آموزش و پرورش تحقق پذیر است

پژوهشگر ممتاز حوزه علمیه خواهران گفت: همکاری و تعامل میان حوزه های علمیه و آموزش و پرورش از اتفاقات مبارک و ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که وجه مشترک آن در تعلیم و تزکیه و تربیت نسلهاست.

نرگس عبدالحمید در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکارهای حوزه و آموزش و پرورش با اشاره به بیش از یک دهه همکاری میان این دو نهاد علمی و اثر گذار جامعه اسلامی، اظهارکرد: موضوع تربیت کودکان، موضوعی جهانی است که هر نظام فکری، به فراخور مبانی‌اش برنامه‌هایی برای آن درنظر می‌گیرد. روشن است که در جامعه اسلامی، تربیت دینی فرزندان از اولویت‌های تربیتی است. از آنجا که بخش عمده‌ای از زمان مفید کودکان روزانه در مدارس می‌گذرد و از سویی دیگر نظام آموزشی و تربیتی، از اثرگذارترین حوزه های تربیتی است، ساماندهی به این حوزه ارزش مضاعف می‌یابد.

استاد حوزه علمیه خواهران افزود: با استقرار نظام جمهوری اسلامی، آموزش‌ و تربیت دینی، سرلوحه برنامه‌های نظام آموزشی کشور قرار گرفت.  پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، بازشناسی و اصلاح وضعیت تربیت دینی در مدارس امری ضروری است. پژوهش‌ها و همچنین وضعیت اجتماعی ایران نشان می‌دهد که تربیت دینی در مدارس ایران، بازدهی چندان بالایی ندارد و فاصله زیادی تا نقطه آرمانی خود دارد.

خانم عبدالحمید، تعامل و همکاری میان حوزه های علمیه و آموزش و پرورش را راهی برای برون رفت این فاصله عنوان کرد و گفت: این تفاهم مبارک اقدامی ارزشمند بود که با ابتکار و تأکیدات مقام معظم رهبری شکل گرفت. لذا آنچه در این تفاهم مهم می باشد، این است که علم سبب پیشرفت، تزکیه وعامل سلامت افراد است.

پژوهشگر علوم و معارف اسلامی افزود: در جهت ارتقاء و رشد و پیشرفت جامعه باید علم و تزکیه در کنار هم باشند و قرآن کریم نیز به این مهم تاکید دارد  که روش انبیاء الهی در جهت تعالی و کرامت بشر استفاده از این تعلیم و تزکیه است؛ «یعلمهم الکتاب و الحکمه و یزکیهم» (بقره/۱۲۹)

وی ادامه داد: به نظر می رسد تربیت نسل ایمانی و انقلابی در تراز گام دوم انقلاب در همکاری حوزه و آموزش و پرورش تحقق پذیر است. نسل جوان امروز دارای احساسات ، شور و شعور و نشاط است، لذا در این برهه زمانی نیاز است عده ای انگیزه معنوی علاوه  بر آموزش را در دانش آموزان ایجاد کند.

عبدالحمید بیان کرد: امروز نقش مهم، اثر گذار و ماندگار حوزه های علمیه در طول تاریخ و امروز بر کسی پوشیده نیست، در عصری به سر می بریم که با نام عصر ارتباطات و اطلاعات مطرح است و به دسترسی دانش آموزان به فضای مجازی و طرح شبهات فراوان اعتقادی که البته باید نسبت به آن پاسخگو بود و اگر به آنها پاسخ مناسب داده نشود پیامدهای منفی و مخرب فراوانی به دنبال خواهد داشت ، حوزه علمیه می تواند در زمینه روش های آموزشی و تهذیب نفس با توجه به ظرفیت های فراوانی  که دارد و نیز با برخورداری آموزش و پرورش از نیروهای خلاق و فعال حوزوی به تعلیم و تربیت نسلی صالح اقدام عملی کند.

اولین جلسه هماهنگی برگزاری دوره معارف اهل بیت(ع) برگزار شد

از فعالیت تبلیغی در فضای مجازی تا دوخت ماسک برای نیازمندان

مسابقه بزرگ کتابخوانی «مطلع عشق»

چاپ و نصب بنرفرازهایی از دعای هفتم صحیفه سجادیه درمناطق تهران

مشارکت مبلغان مدارس طرح امین آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا

مشاورعالی وزیر آموزش و پرورش درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

فعالیت طلاب مدارس امین در بستر فضای مجازی ادامه پیدا خواهد کرد

تقدیر آیت الله اعرافی از اقدامات و تلاشهای ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش

حوزه علمیه خواهران معاونی خدوم و اندیشمند را از دست داد

بعثت در کلام گهر بار امام علي‏ عليه السلام

آموزش‌وپرورش از این سختی‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جدیدی خلق کرد

سال ۹۹ را باید سالِ سلامت و اشتغال و تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند

مبلغان مدارس امین در خط مقدم خدمات دهی به بیماران کرونایی

حضور میدانی مبلغان امین تهران در مقابله با کرونا

«سیره حکومتی امام مهدی(عج)» منتشر شد

اگر میخواهید زنده بمانید باید استقامت داشته باشید

شبيه حضرت خديجه ـ سلام الله عليها

اهل دعا بن‌بست نخواهند داشت/ حتی انبیاء الهی هم محتاج مداوا بودند

در ایام اعتکاف نماز حضرت جعفر طیار علیه السلام بخوانید