Print
Zoom In
Zoom Out

تربیت فرزند صالح از چه مسیری می‌گذرد

شناسه مطلب: 12901
زمان انتشار: چهارشنبه 10 آذر 1400 ساعت 11:13

کارشناس حوزه کودک و نوجوان با بیان اینکه در تربیت، تنبیه بدترین حالت ممکن است، گفت: در نظام تربیتی، چیزی به‌عنوان تنبیه و تحقیر نداریم. والدین به جای تنبیه کودکان باید مشکلات روحی و روانی خود را حل کنند و در سلامت روح و روان اقدام به تربیت فرزندان خود کرده تا بتوانند فرزندان صالح و سالمی را تربیت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون، کارشناس حوزه کودک و نوجوان در گفت‌وگویی، با اشاره به اینکه در نظام تربیتی چیزی به‌عنوان تنبیه و تحقیر نداریم، اظهار کرد: در تربیت، تنبیه بدترین حالت ممکن است، خواه این تنبیه کلامی باشد و خواه تنبیه بدنی باشد؛ فرزندانی که تنبیه بدنی می‌شوند با سه آسیب جدی جسمی، روحی و روانی و رفتاری و آسیب جنسی تهدید می‌شوند که بستر آسیب جنسی برای آنان فراهم‌تر است.

وی ادامه داد: در آسیب‌های روحی و روانی ناشی از تنبیه بدنی، فرزندان دروغ‌گو شده و یکی ازدلایل دروغ گویی ترس از تنبیه است و یکی دیگر از آسیب‌های روحی ناشی از تنبیه بدنی  پنهان‌کاری است که به‌ مراتب از دروغ‌گویی خطرناک‌تر است؛ یعنی به جای درمان، بیماری کودک را تشدید می‌کنیم، پنهان‌کاری در برخی سنین هوشمندانه شده و حتی والدین متوجه آن نمی‌شوند.

کارشناس حوزه کودک و نوجوان تصریح کرد: یکی دیگر از آسیب‌های روحی تنبیه بدنی، بروز روحیه انتقام‌گیری در فرزندان است؛ به‌عنوان مثال صدمه‌ای به ماشین پدر یا وسایل منزل وارد می‌کند؛ در انجام رفتارهای غیرمنطقی و نامطلوب حرفه‌ای‌تر شده و تنبیه در حد یک مسکن کوتاه‌مدت عمل می‌کند و عامل بازدارنده نیست در حالی که اگر درمان صورت نگیرد این مسکن شدت درد را بعدا افزایش می‌دهد.

وی افزود: بچه‌هایی که تنبیه بدنی می‌شوند، شرور می‌شوند و به دیگران آسیب می‌رسانند. طبق فرموده‌ امام هادی(ع) کسی که احساس خواری کند از شرش در امان نیستید؛ بچه‌هایی که مکرر تنبیه بدنی می‌شوند در نوجوانی بزه‌کار خواهند شد و دچار مشکلات جنسی می‌شوند و به هیچ وجه پدر و مادر خود را قبول ندارند و به حرف آنها گوش نمی‌دهند.

حجت الاسلام تراشیون گفت: یکی دیگر از آسیب‌های روحی بدبین شدن فرزندان نسبت به والدین است. برخی معتقدند که کودکان در گذشته با تنبیه پدر و مادر تربیت شدند و خوب هم تربیت شدند اما ما اعتقاد داریم که مشخص نیست نسل‌های قبلی ما خوب تربیت شده باشند، این‌ها یک تربیت بیرونی دارند اما مشکلات داخل زندگی آن‌ها فراوان بوده ولی چون در آن زمان علم، روابط اجتماعی و رسانه‌ها به این شکل گسترده نبوده این مشکلات پراکنده نمی‌شد، حتی بعضی از این افراد در سنین میانسالی دچار بیماری‌هایی شدید روحی و روانی شدند که دلیل آن نوع برخورد‌های کودکی و اوایل زندگی آنان است.

استاد حوزه علمیه قم کاهش آستانه تحمل و مشکلات عصبی را از علت‌های تنبیه کودکان از سوی والدین عنوان کرد و یادآور شد: والدین به جای تنبیه کودکان باید مشکلات روحی و روانی خود را حل کنند و در سلامت روح و روان اقدام به تربیت فرزندان خود کرده تا بتوانند فرزندان صالح و سالمی را تربیت کنند.
انتهای پیام

مدیرکل آموزش و پرورش فارس :

ائمه جماعات استان آموزش و پرورش را در تربیت عبد صالح یاری دهند

یادداشت روز

شجره طیبه ستاد همکاریها و رسالت دولت سیزدهم برای ارتقای آن

وزیر آموزش و پرورش در همایش گرامیداشت «مقام مادر»:

مهم ترین وظیفه تربیتی وزارت آموزش و پرورش، آشناکردن دانش آموزان با سیره حضرت زهرا(س)، است

رئیس کمیته همکاریهای خوزستان:

اگر به آموزش و پرورش توجه شود بسیاری از مشکلات حل می شود

رئیس کمیته همکاریهای عجب شیر:

برنامه های دهه‌فجر با رویکرد تبیینی برگزار شود

مسئول امورطلاب حوزه علمیه اردبیل:

18طلبه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردند

حضور دانش آموزان در مدرسه علمیه المهدی(عج) آران و بیدگل

عضویت ۴۰۰ طلبه مدارس طرح امین لرستان در گروه مجازی شبهه‌شناسی

نماینده ولی فقیه در استان سمنان:

دانش آموزان برای پشبرد اهداف کشور از اکنون برنامه داشته باشند

استاد حوزه ودانشگاه:

دوره آموزش تربیت مدرس مناطق مرزی استمرار داشته باشد

به مناسبت میلاد نور

چهل کلام ناب درباره مادر امت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)

در محضر مادر؛

خواسته های حضرت زهرا (علیها السّلام) از خداوند

روحانی مدارس طرح امین، رئیس هیئت وزنه برداری همدان شد

کارگاه آموزشی مبلغات امین حوزه علمیه قزوین برگزار شد

در اولین برنامه سفر وزیر آموزش و پرورش به استان قم صورت گرفت:

تجدید میثاق وزیر آموزش و پرورش با آرمان های مقدس شهدا