امروز : 1399/08/07
2020-10-28
شناسه خبر : 12036
تاریخ انتشار : 1399/07/07 15:47
شاهد بیش از 30 رشته تحصیلی مرتبط با آموزش و پرورش در حوزه علمیه هستیم

آیت الله علیرضا اعرافی :

شاهد بیش از 30 رشته تحصیلی مرتبط با آموزش و پرورش در حوزه علمیه هستیم

مدیرحوزه های علمیه گفت: ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش برنامه های خود را برای برنامه هفتم توسعه کشور تهیه کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، آیت الله علیرضا اعرافی امروز هفتم مهر در نشست مشترک کارگروه های تخصصی ستاد همکاریهای حوزه های علمیه و آموزش و پرورش که در مدرسه علمیه معصومیه قم با حضور نمایندگانی از وزارت آموزش و پرورش و حوزه های علمیه برگزارشد، اظهارداشت: در جلسه ای چند ساعته با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه هفتم توسعه مباحثی مطرح شد بویژه نقش حوزه که باید تلاش خودش را انجام دهد و این می تواند اولویتی برای ستاد همکاریها باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت:توفیق داشتم در تدوین سند ونیز کارگروه نهایی تصویب سندتحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشته باشم و باید اذعان نمود این سند چراغ راه آموزش و پرورش است .

آیت الله اعرافی  تصریح کرد: علی رغم وجود چنین اسناد جامعی در کشور اما فاصله ما تا تحقق کامل کم نیست، این فاصله را باید با برداشتن گام های بلندتر طی کرد و بخشی از آن بر دوش ما حوزویان و فرهنگیان است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه سندتحول دارای چندین رویکرد است که باید مورد توجه هر دو نهاد قرار گیرد افزود: تلاش مشترک نماد دین و آموزش و پرورش در ارتقای رویکرد عقلانی و اجتماعی در حوزه تعلیم و تربیت اولین نکته است چرا که این رویکرد مبتنی بر گفتمان اسلام ناب و انقلاب اسلامی می باشد و نیازمند توجه است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: رویکرد جامع و متناظر به ساحت های تربیتی یکی دیگر از موارد مورد توجه سند تحول می باشد. 

وی افزود؛داشتن نظریه جامع در این زمینه ضروری است زیرا عرصه تعلیم و تربیت از ساحت های 6 گانه شروع و گاهاً به 12ساحت در عرصه تعلیم و تربیت می رسد، اگر بخواهیم یک تعلیم و تربیت تام و تمام داشته باشیم  باید همه قلمروهای دانشی آموزش و پرورش و حوزه علمیه مورد توجه قرار بگیرد.

مدیر حوزه های علمیه به رویکرد نگاه جامع به علم و معرفت اشاره کرد و گفت: رویکرد جامع به ایران و اسلام، رویکرد ما و غرب، رویکرد کار،تلاش و مهارت های کاربردی و زندگی از جمله مباحث مهم سند تحول بنیادین است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بر حسب مأموریت هایی که طی این سالها برعهده داشته و به دهها کشور سفر نموده و صدهها دانشگاه رااز نزدیک دیده ام و با مقامات مختلف علمی دنیا بحث و تبادل نظر داشته ام ، پیشگامی و پیشرو بودن ایران در خصوص تولید اسناد پایه و بالادستی واضح  و خیره کننده است.

رئیس عالی ستاد همکاریها اظهارکرد: ایران اسلامی  دارای گنجینه ای از اسناد پایه است اما هنوز برای تحقق اهداف این اسناد جای کار دارد.

وی افزود؛ بخش عمده ای از اسناد در شورای عالی نهایی شده است و گام های خوبی هم برداشته شده و حوزه علمیه نیز در این خصوص برنامه های بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت راطراحی و اجرایی کرده است.

آیت الله اعرافی در محور سوم سخنان خود به رشته های مرتبط با تعلیم و تربیت موجود در قلمرو حوزه علمیه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بیش از 100 رشته و گرایش در حوزه و مراکز حوزوی در حال اجرا است که از دل این رشته ها عرصه  تعلیم و تربیت بخش اعظمی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر بین 30 تا 40 رشته به صورت مستقیم و دهها رشته به صورت غیرمستقیم مرتبط با آموزش و پرورش در بدنه حوزه های علمیه با 80 درصد اشتراک محتوایی فعال هستند.

تربیت اسلامی رویکرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است

ساماندهی۲۰ گروه تبلیغی در فضای مجازی برای تبلیغ دانش آموزی

حوزه های علمیه بازوی توانمند آموزش و پرورش در امر تربیت دانش آموزان است

تلاش کنیم دانش‌آموزان در نظام آموزشی با کرامت آموزش ببینند

پاسخگویی به ۲۰ هزار سؤال دانش‌آموزان

آموزش و پرورش باب مدرسه داری را برای حوزه علمیه باز کرده است

اعلام امادگی حوزه علمیه یزد برای توسعه چند برابری مدارس طرح امین

حضور مبلغین طرح امین در فضای مجازی پررنگ شود

امام منتظران از نگاه مادرش حضرت زهرا سلام والله علیها

نشست کمیته همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش استان برگزار شد

شماره (34) بولتن خبری ستاد همکاریها در آیینه رسانه ها منتشر شد

اصلی‌ترین دغدغه حوزه علمیه و آموزش‌وپرورش تربیت انسان‌های صالح است

نیازمند بضاعت علمی و فکری حوزه‌های علمیه هستیم / سند تحول بنیادین منشور اقدامات آموزش و پرورش است

دومین نشست کارگروه های تخصصی ستاد همکاریها برگزار شد+ تصاویر

برگزاری جلسه کمیته همکاری حوزه و آموزش و پرورش همدان / دایر شدن مدارس امین نوع یک از سال تحصیلی آینده

گامهای اندیشه ورزی درهمکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش

توصیه های اولیای امت برای خوب تربیت کردن

دوره توانمندسازی طلاب وظیفه و روحانیون شاغل در آموزش و پرورش لرستان

نیم نگاهی به سیره تعلیم و تربیتی آموزگار بشریت

دیدار مدیر آموزش و پرورش بارئیس جدید کمیته همکاریهای هریس