امروز : 1399/07/01
2020-09-22
شناسه خبر : 11988
تاریخ انتشار : 1399/06/12 18:01
شرکت بیش از نیم میلیون فرهنگی کشور در دوره مجازی معارف مهدوی/ حضور 25هزار داوطلب در رشته علوم و معارف اسلامی آموزش و پرورش

مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکاریها؛

شرکت بیش از نیم میلیون فرهنگی کشور در دوره مجازی معارف مهدوی/ حضور 25هزار داوطلب در رشته علوم و معارف اسلامی آموزش و پرورش

مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش گفت: سال گذشته در انتخاب رشته دانش آموزان، 25 هزار نفر، داوطلب رشته علوم و معارف اسلامی بودند و این درحالی است که حداکثر 5 هزار نفر ظرفیت جذب ما در این رشته بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، علیرضا حاجیان‌زاده، امروز طی سخنانی در سی و چهارمین اجلاس سراسری رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور با اشاره به سفر سال 1389 مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم اظهارکرد: سفر معظم له به قم و تأکید ایشان بر وظیفه مهم و حساس روحانیت در تربیت نیروهایی که توانایی تاثیرگذاری و جهت دهی صحیح فرهنگی در آموزش و پرورش داشته باشند ، موجب شد فعالیت ستاد همکاریها شتاب مضاعفی بگیرد.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش افزود: از طرفی دیگر، در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، به مشارکت دستگاه ها و نهاد ها برای تحقق سند تحول اشاره شده و از جمله مشارکت حوزه های علمیه کرارا مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همکاری میان حوزه و آموزش و پرورش سابقه طولانی دارد؛ اما از 14 سال پیش، عنوان «ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش» تثبیت شد و در این سال ها برنامه ها و طرح های متنوع و متعددی توسط این ستاد به اجرا درآمد اما از سال گذشته موفق شدیم برنامه  5 ساله‌ای را با جامعیت موضوعی و مستند به مفاد سند تحول و چشم انداز حوزه  طراحی کنیم


* 55 برنامه مشترک بین حوزه و آموزش و پرورش شناسایی شده است

حاجیان زاده ادامه داد: ما 55 برنامه زیرنظام سند تحول را که با مشارکت حوزه های علمیه  باید تحقق پیدا کند احصا کردیم و برنامه 5 ساله را ناظر بر آن برنامه ها ، تدوین و عملیاتی کرده ایم. در واقع، این برنامه 5 ساله "برنامه اجرای سند" در این حیطه است که از سال گذشته اجرای آن آغاز شده و امسال وارد دومین سال آن می شویم..

دبیر ستاد همکاریها با اشاره به راه اندازی  یک تشکیلات قرارگاهی افزود: در رأس این تشکیلات  شورای سیاستگذاری با ریاست عالی وزیر آموزش و پرورش و مدیر حوزه های علمیه کشور و عضویت معاونین دو طرف ورؤسای سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه، حوزه علمیه خواهران و سایر نهادهای مرتبط می باشد.


* 700 کمیته همکاری در سراسر کشور فعال است

وی با اشاره به فعالیت کارگروه های تخصصی با عنوان های پژوهش، برنامه ریزی درسی، تبلیغ و امور فرهنگی، تربیت نیروی انسانی و مدارس وابسته در دبیرخانه ستاد، اظهارکرد: کمیته های همکاری حوزه و آموزش پرورش علاوه بر مرکز استان به ریاست نماینده محترم ولی فقیه و نایب رئیسی مدیرکل آموزش و پرورش استان، در همه شهرها و مناطق کشور که بیش از 700 کمیته می باشد، به ریاست امام جمعه و نایب رئیسی مدیرآموزش و پرورش در هر منطقه تشکیل می شود و این یک ظرفیت عظیم فرهنگی می باشد که در خدمت تعلیم و تربیت است و ما از آن به عنوان قرارگاه های فرهنگی تربیتی در استان و منطقه یاد می کنیم..

مشاور عالی وزیر با بیان اینکه فعالیت های ستاد همکاریها که عمده آن به صورت ستادی و بخشی به صورت منطقه ای در حال انجام می باشد، گفت: طرح تربیتی امین به عنوان یک طرح موفق در سراسر کشور فعال می باشد؛ به طوری که 4500 مبلّغ خواهر و برادر به صورت ثابت در مدارس استقرار دارند و دوشادوش دانش آموزان، کادر مدرسه و خانواده ها به عنوان مشاورمذهبی، در پاسخ گویی به سؤالات و شبهات دینی و اعتقادی نقش آفرینی می کنند.

حاجیان زاده افزود: بخش دیگری از برنامه های ستاد، اعزام مبلّغ در ایام مناسبتی است که سالانه تا 30 هزار طلبه مبلغ به مدارس سراسر کشور اعزام می شوند.

دبیر ستاد همکاریها در بخش دیگری از سخنان خود که مستقیم از شبکه سراسری شاد در حال پخش بود، اظهارکرد: تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش از سوی حوزه های علمیه، به ویژه در مناطق محروم، یکی دیگر از زمینه های فعالیت ستاد همکاریها می باشد که به چند روش، از جمله خرید خدمات آموزشی تربیتی صورت می گیرد. در حال حاضر، بیش از 6هزار روحانی مستقر در روستا ها داریم که در نقاط دورافتاده کشور مشغول به خدمت هستند و نیمی از روز را می توانند متناسب با نیاز آموزش و پرورش منطقه در مدرسه محل استقرار تدریس داشته باشند.

وی تصریح کرد: در بخشنامه اخیر وزارت آموزش و پرورش که تازگی به سراسر کشور ابلاغ شده است، در بند 1/6 تأمین کننده خدمات که نهادهای عمومی و غیردولتی هستند، حوزه های علمیه را نیز مدنظر قرار داده تا از ظرفیت آنان استفاده شود.

حاجیان زاده یادآور شد: شیوه دیگر تامین نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش، ظرفیت روحانیون نظام وظیفه است که دوران خدمت وظیفه عمومی را در آموزش و پرورش سپری می کنند.سهمیه جذب این نیروها طی سه سال گذشته، از تعداد 500 نفر در سال 97 به تعداد 2 هزار نفر در سال 99 رسیده است و امسال با توجه به شرایط کرونا، دوره آموزشی آنها به صورت مجازی برگزار می شود . همچنین علاوه بر فعالیت های تربیتی مجوز 12 ساعت تدریس در بخشنامه ذکر شده است..

دبیر ستاد همکاریها گفت: سال گذشته در انتخاب رشته دانش آموزان، رشته علوم و معارف اسلامی بیش از 25هزار داوطلب داشت که ما حد اکثر 5 هزار نفر ظرفیت جذب در این رشته را داشتیم و با توجه به این حجم از تقاضا باید کمک کنیم که هم مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا، مطهری و هدی ظرفیت خود را بالا ببرند و هم از حوزه های علمیه درخواست کرده ایم از ظرفیت و توانشان برای راه اندازی و دایر کردن مدارس جدید علوم و معارف اسلامی بهره مند شویم.


*تأسیس مدارس علوم اسلامی تحت لوای حوزه های علمیه

وی از تأسیس مدارس علوم اسلامی تحت لوای حوزه علمیه خبر داد و افزود: با انجام این طرح، دانش آموزانی که قصد آشنایی با علوم اسلامی را دارند و می خواهند در محیط دانش آموزی باشند، می توانند از این مدارس برای ادامه تحصیل بهره مند شوند و از همکارانم در استان ها می خواهم دانش آموزان مستعد، مهذب و با اخلاق خود را برای تحصیل در رشته های علوم و معارف اسلامی هدایت کنند تا با گذراندن این دوران، وارد حوزه علمیه شوند و نیازهای دینی و عقیدتی جامعه را پاسخگو باشند.


* بیش از 80درصد نقدهای کتب درسی اعمال شده است

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح نقد کتب درسی آموزش و پرورش در حوزه علمیه گفت: یک دوره نقد و بررسی کتب درسی در حوزه علمیه انجام شده و بیش از 80درصد آن نقدها از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در کتب درسی اعمال شده است.


* در دوره مجازی معارف مهدوی بیش از نیم میلیون فرهنگی شرکت کردند

وی به همکاری حوزه و آموزش و پرورش در آموزش ضمن خدمت فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در ایام نیمه شعبان موفق به برگزاری دوره معارف مهدوی ویژه فرهنگیان کشور شدیم که بیش از 545هزار نفر در این دوره حضور پیدا کردند.

 وی در پایان اظهار داشت  این موارد گوشه ای از تعامل و همکاری ارزشمند حوزه های علمیه و آموزش و پرورش است که در این مجال، امکان بیان آن بود.


دفاع مقدس، یکی از عقلانی‌ترین حرکات ملت ایران بود

با انجمن قلم حوزه علمیه قم آشنا شویم

ضرورت آمادگی مشاوران و مربیان برای حل آسیب های اجتماعی کرونایی

تقویت بنیه اعتقادی و هویت دینی دانش آموزان از اهداف کمیته همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش است

رویکرد ما تربیت دانش آموز انقلابی، مسئولیت پذیر، ولایتمدار و وطن دوست است.

آیین فتتاحیه مدارس طرح امین استان مرکزی در ساوه برگزار شد

تحقق سند تحول بنیادین باید منجر به تربیت دانش آموز در تراز شهید فهمیده شود

همکاری حوزه علمیه با آموزش و پرورش یک طرح ملی موفق است

اجرای برنامه های ستاد همکاریها در البرز در قالب 22فعالیت

مسابقه صوتی نوای یار2 برگزار می شود

تحقق صددرصدی مصوبات کمیته همکاری ها در استان/رونمایی از پوستر « بانگ اذان، زنگ نماز »

همه باید تلاش کنیم دغدغه های ولی امر مسلمین را در خصوص تعلیم و تربیت مرتفع نماییم.

معاونین آموزش وپرورش بندرلنگه با امام جمعه دیدار کردند

هفت مصیبتِ شام از زبان امام سجاد علیه السلام

دیدار مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام با امام جمعه دهلران

شاخصه های مؤمن واقعی در کلام زین العباد

برنامه های ستاد همکاریهامی تواند منتج به ایجاد تحول فکری ، بصیرتی و اجتماعی در دانش‌آموزان شود

نشست استانی کمیته همکاری های آموزش و پرورش وحوزه های علمیه استان سیستان و بلوچستان

توزیع بیش از نیم میلیون جلد پیک آموزشی چشمه خورشید ویژه دانش آموزان

بررسی راه کارهای توسعه فرهنگ مهدوی در بین فرهنگیان و دانش آموزان