امروز : 1398/06/04
2019-08-26
شناسه خبر : 11326
تاریخ انتشار : 1398/05/19 08:52
نیازمند رفاه و تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه هستیم

مدیر ارتباطات ستاد همکاریها

نیازمند رفاه و تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه هستیم

با فراهم کردن رفاه آسایش و نیز تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه ،ضروریات جریان رسانه ای کشور را بهبود بخشیم.

مدیر ارتباطات ستاد همکاریها حوزه و آموزش و پرورش  در گفت و گو با خبرگزاری ایکنا گفت ؛روز خبر نگار فرصتی است تا به برکت خون شهیدان بزرگوار و اهل قلمی چون محمود  صارمی عزیز،از قشر فرهیخته ای یاد کنیم  که با وجود دراختیار داشتن رسانه و بوغ تبلیغاتی، اما برای خود چیزی نخواسته و همواره تلاش کرده و می کند، زبان گویای جامعه ی پیرامون خود برای دست یابی به حقایق باشد.  

کریم دلفانی گفت؛یکی از نقدهایی که بنده به مسئولین دارم این است علیرغم اطلاع از جایگاه و شان خبر نگار ،اما در فرایند ماموریت ها و مسئولیت های خود نسبت به این قشر فرهیخته اگر نگوییم بی اعتناء اما کم لطف اند و این مهم در طول سال و نحوه مواجهه با این قشر خدوم و زحمت کش به خوبی قابل لمس و حس است. 

*رسالت خبرنگار در قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام

مشاور رسانه ای رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب  افزود؛اگر نگاهی به قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم ، خواهیم دید، خداوند در قرآن به بندگان و امت پیامبر امر می فرماید ؛ در نشر اخبار مواظب باشید و نهایت دقت را داشته باشید ، آیه 9 سوره نسا و نیز آیه 70 سوره احزاب، حکایت از آن دارد باید قول سدید ،محکم و با پایه و اساس را در بین مردم نشر و ترویج داد، آنجا که می فرماید؛ فَلْیَتَّقُوا اللَّهَ وَ لْیَقُولُوا قَوْلاً سَدیداْ؛ نساء/9/یا می فرماید؛  یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدیداً؛ احزاب/70 

این فعال رسانه ای یاد آور شد؛ گرچه تاکیدات خداوند رسالت گویندگان و نشردهندگان و راویان را مورد توجه قرار داده است ، اما نباید از این نکته غافل باشیم یکی از وظایف مسئولین فراهم کردن زمینه گفتن قول سدید و به تعبیر ما، قول محکم است ،بنا بر این جامعه خبری باید احساس کند می تواند قول محکم را بدون در نظر گرفتن ملاحظات افراد  و یا گروه های سیاسی و نیز مسئولین اجرایی بیان کند و اتفاقا به لحاظ آگاهی  بخشی باید مورد تشویق و تفقد مسئولین قرار بگیرد.  

 دلفانی خاطرنشان ساخت؛ فراموش نکنیم اگر شفاف سازی و آگاهی بخشی از جانب رسانه ها و یا خبر نگاران ما دچار نوسان شود ؛ افکار عمومی در دام راسانه های معاند قرار میگیرد لذا باید تلاش کنیم با فراهم کردن رفاه آسایش و نیز تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه ،ضروریات جریان رسانه ای کشور را بهبود ببخشیم . 

*ضروریات روز در جریان رسانه ای کشور

وی با بیان برخی از ضروریات روز در جریان رسانه ای کشور گفت؛ یکی از این ضروریات امروز ما که از رسالت های خطیر خبرنگاران بصیر می باشد، افزایش سواد رسانه ای و آگاهی بخشی جامعه است ، زیرا در جامعه امروز بحث اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، اهمیت متفاوتی دارد. 

سردبیر فصلنامه حلقه وصل گفت؛معمولا اطلاع رسانی به شکل جریان غالب روزمره  و نیاز اصلی در جامعه مدرن شهری از الزامات اولیه شهروندی محسوب شده و بخشی از بازخورد عینی جامعه را تامین میکند و این روند همچنان به صورت روتین وجود دارد.  

وی افزود؛اما آن روی سکه اطلاع رسانی ،آگاهی بخشی بعنوان راهکار افزایش ضریب سلامت فکری و مقابله با سموم اجتماعی،سیاسی و فرهنگی ،برنامه ریزی شده از سوی جریانهای معانداست کهضامن حیات فکری جامعه می شود. 

* سه  قالب رسانه ای برای افزایش ضریب سلامت فکری

این کارشناس رسانه افزود؛ افزایش ضریب سلامت فکری می تواند در سه  قالب ،مقابله با تروریسم سایبری، ایجاد امید در بطن جامعه و ایمن سازی در مقابل شایعات و محتوای ناسالم در فضای رسانه با بالا بردن سواد رسانه ای شکل بگیرد. 

وی خاطر  نشان ساخت ؛ایجاد یک سازو کار مناسب برای محتوای ارائه شده به جامعه مخاطب بخشی از وظیفه حیاتی خبر و خبرنگار درساختاری است که بصورت عامدانه و تخصصی از سوی جریان دشمن مورد حمله قرار گرفته است.

 مشاور رسانه ای رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب افزود؛ شاید در نگاه اول جریانهای محتوایی در بستر اطلاع رسانی جامعه برای مخاطب عام ،از یکدیگر قابل تفکیک نباشند ،اما با بررسی دقیق میتوان به اهداف مورد استفاده گروههای راهبردی جنگ نرم دست یافت که ساختارهایی چون شبهه افکنی، ایجاد تضاد، بی اعتمادی و ... را به ذهن کاربر تزریق میکنند.

جلسه کمیته همکاریهای منطقه خلجستان قم برگزار شد

راز پايداري دولت‏ها و شرط پایندگی ریاست از نگاه پیامبر و امام علی علیه السلام

تشکیل میز تحقق سند تحول بنیادین در760 منطقه از ابتدای سال تحصیلی جدید

اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه در ۴۲۸ مدرسه استان البرز

ائمه جمعه کمیته همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش را جدی بگیرند

جشنواره دانش آموزی «تمنّای وصال» در استان گیلان برگزار می شود

مدرسه جهانی اميرالمؤمنين(عليه السلام) را برای تربیت بشر جدی بگیریم

سی و یکمین شماره حلقه وصل منتشر شد

آمادگی آموزش و پرورش در استفاده از اساتید ستاد اقامه نماز

کلید واژه های تربیتی بشر از نگاه انسان کامل

همکاری 633روحانی با آموزش و پرورش خراسان جنوبی

دانش‌آموزباید عنصر مهم مدرسه در برنامه‌ریزی درسی و تربیتی باشد

طلبه عروسک گردانی که محبوب بچه ها است /ایده‌ای جالب برای آموزش دین به کودکان

فرهنگیان قمی با کاربردهای اپلیکیشن "بشری" آشنا شدند

حضور پررنگ فرهنگیان در جلسات طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی

در جامعه و محیط پیرامون خود باعث آرامش شویم

فرهنگیان ودانش آموزان بیشترین حضور را در برنامه های غدیر شناسی دارند

درنگی در دلگویه های معصومانه پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

گناه كارترين فرد در عرفات!

رایحه خوش سند تحول بنیادین در پل لندن