امروز : 1398/02/31
2019-05-21
شناسه خبر : 11109
تاریخ انتشار : 1397/12/16 14:35
 نقش معلمان در تربیت جامعه محوری و اساسی است

آیت الله العظمی نوری همدانی:

نقش معلمان در تربیت جامعه محوری و اساسی است

ستاد همکاریها/ نباید اجازه دهیم فرهنگ غربی در برنامه های آموزش و پرورش رسوخ کند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد همکاریها یکی از مراجع معظم تقلید شیعه در قم گفت؛ نقش معلمان بر تربیت نسل جوان جامعه محوری و اساسی است و این تربیت می بایست بر پایه برنامه ای مدوّن و دقیق ترسیم و انجام شود.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی، ظهر امروز شانزدهم اسفند در دیدار وزیر آموزش و پرورش و هیئت همراه با انتقاد از شیوه های دوگانه مدیریتی در برخی بخش های اجرایی کشور تصریح کرد: امروز برخی از مشکلاتی که در زمینه آموزش و پرورش وجود دارد، ریشه در داخل و وجود اراده های دوگانه در مدیریت کشور است

ایشان گفت؛ باید بدانیم تا زمانی که دو اراده در کشور حاکم باشد، مشکلات زیادی کشور را تهدید خواهد کرد، زیرا وجود 2 اراده در عرصه مدیریتی، زمینه سوء استفاده های دشمن را فراهم می آورد.

معظم له خاطرنشان کرد: متولیان عرصه آموزش و پرورش باید از اهمیت کار خود آگاه باشند و بدانند اگر بتوانند یک نفر را به خوبی تربیت کنند، گویا همه انسان ها را تربیت کرده اند؛ همچنین باید دانسته شود که اضلال و گمراهی یک نفر نیز به مثابه گسترش گمراهی در همه عالم است.

وی با تأکید بر اینکه دانش آموزان باید به شیوه های اسلامی تربیت شوند،عنوان کرد؛ بر اساس روایات، اگر شخصی می خواهد دیگران را تربیت کند، ابتدا باید خودسازی کند، زیرا بدون خودسازی، تربیت دیگران ممکن نیست.

ایشان با بیان اینکه نباید اجازه دهیم فرهنگ غربی در برنامه های آموزش و پرورش رسوخ کند، گفت: آموزش و پرورش باید برنامه های بنیادین برای تربیت نسل جدید داشته باشد، لذا برنامه ها باید مبتنی بر فرهنگ اصیل اسلامی پایه ریزی شود.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه همه انسان ها به جز معصومان(ع) از بدو تولد خام و ناپخته هستند، گفت: انسان ها نیاز دارند تا همواره عده ای با تعلیم و تربیت، استعدادهای آن ها را شکوفا کنند.

وی کار آموزش و پرورش را در زمینه شکوفاسازی استعدادهای کودکان و نوجوانان بسیار با اهمیت دانستند و اظهار داشت؛ مسؤولان این دستگاه با اهمیت باید در زمینه انتخاب اساتید بسیار دقت داشته باشند و اساتیدی مطلع، آگاه به زمان و کارآمد را انتخاب کنند.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه آموزش و پرورش علاوه بر انتخاب استاد خوب و کارآمد باید زمینه تربیت پذیری دانش آموزان را نیز فراهم سازد، افزودند: معلمان باید کاری کنند که روح تربیت پذیری در دانش آموزان نهادینه شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش باید برنامه های بنیادین برای تربیت نسل جدید داشته باشد،ابراز کرد: فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی از همدیگر جدا نیستند، بنابراین برنامه های آموزش و پرورش نباید برگرفته از مبانی تمدن غرب باشد، بلکه همه برنامه های جامعه ایرانی باید مبتنی بر فرهنگ اصیل اسلامی پایه ریزی شود.

انتهای پیام /

اقامه نماز باعث تعالی روح و تربیت انسان بالنده می شود

عمق بخشی دانش آموزان با قرآن کریم رسالت آموزش و پرورش است

نشست آشنایی با مهدویت و فرقه های انحرافی در سراوان برگزار شد

توصیه هایی از جنس حکمت تا راه پیشرفت

استفاده از ظرفیت ائمه جماعات ادرات در مدارس لرستان

هم اندیشی کمیته های چهار شهراستان تهران بر گزار شد

ازغلبه هنرنمایی بر واقعیات قرآنی تا کم فروغی غرفه های مرتبط با تعلیم و تربیت

شادی ونشاط در مدارس به یک آیین نامه مفید و موثر نیاز دارد

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در اولویت کاری کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش قرار گیرد

تمدید آزمون دوره آموزشی حمایت از كالای ایرانی

شرکت هشت هزاردانش‌آموزسمنانی در گفتمانهای دینی

خانواده ها به وظایف تربیتی خود بیشتر عمل کنند

خیز بلند آموزش و پرورش برای تربیت ده میلیون حافظ قرآن/ سرعت بخشی آموزه های دینی در متون درسی

​اگر به معلمان و دانش‌آموزان نگاه مثبت نداشته باشیم موفق نخواهیم شد

جلسه کمیته همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش مهران برگزار شد

برای دسترسی به رحمت الهی نیازمند شناخت درست از آفریدگاریم

پیشرفت های چهل سال گذشته مرهون تلاش های آموزش و پرورش است

حاشیه های جالب تر از متن دورهمی حوزه و آموزش و پرورش

سه خبر کمیته همکاریها از سه شهر استان ایلام

نتیجه ارتباطات خارج از عرف خانواده ها با غرب، سند 2030 شد