امروز : 1398/01/03
2019-03-23
شناسه خبر : 11105
تاریخ انتشار : 1397/12/16 10:29
برای جلوگیری فرار مغز ها چاره اندیشی و برنامه ریزی شود

نماینده آیت الله العظمی سیستانی در ایران

برای جلوگیری فرار مغز ها چاره اندیشی و برنامه ریزی شود

راه مقابله با فرار مغزها ایجاد انگیزه وآمده کردن بستر کارو فعالیت این استعداد ها در رشته های گوناگون است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها ، حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی صبح امروز پنجشنبه شانزدهم اسفند، در دیدار سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در قم خواستار توجه جدی مسئولین و برنامه ریزان آموزشی ،علمی و تربیتی کشور برای جلو گیری از فرار مغز ها شد. 

وی با بیان اینکه  جوانان ایرانی از لحاظ فکر اندیشه و استعداد سرآمد هستند گفت؛ اینکه نظام اسلامی برای تربیت دانش آموزان و دانشجویان و فارع التحصیلان به عنوان سرمایه های آینده نظام هزینه کند ، اما خدای نکرده به علت بی برنامه گی وعدم  تدوین سیاست های راهبردی سرمایه عظیم خود را ناخواسته تقدیم دیگران کند جفا و ضرر غیر قابل جبران است

 وی افزود؛ برای جلو گیری از فرار مغزها باید برنامه عملیاتی و انگیزه های کافی را جهت ماندگاری استعدادهای درخشان این سرزمین تدوین و اجرایی نمود.  

حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی با بیان اینکه نبوغ و استعداد جوان و دانش آموز ایرانی زبانزد دنیاست گفت؛ راه مقابله با فرار مغزها ایجاد انگیزه وآمده کردن بستر کارو فعالیت این استعداد ها در رشته های گوناگون است و امیدوارم وزارت آموزش و پرورش در راستای جلو گیری از فرار مغزها با برنامه و سیاست های راهبردی فرهنگ ماندن مغزها در کشور را در ذهن دانش آموزان و استعدادهای درخشان نهادینه کند.  

حجت الاسلا والمسلمین شهرستانی گفت ؛کشورهای دیگر با سرمایه گذاری درآموزش و پرورش و تربیت نسل جدید توانسته اند به توسعه و پیشرفت چشمگیر دست یابند که این نشان از اهمیت توجه به بحث آموزش است.

وی با بیان اینکه ظرفیت های فراوان و استعدادهای نابی در حوزه های مختلف در کشور وجود دارد، گفت:یکی از برنامه های دشمن برای تهاجم فرهنگی، معرفی الگوهای غربی برای کودکان، نوجوانان و جوانان است و باید بستر لازم برای معرفی الگوهای برجسته کشور به نسل های جدید ایجاد شود.

در  توجه به استعدادها نباید به شعار بسنده کرد

نماینده آیت الله سیستانی در ایران، با بیان اینکه در حوزه توجه به استعدادها نباید به شعار بسنده کرد، ادامه داد: استعدادهای نخبه کشور از جمله سرمایه های عظیم نظام جمهوری اسلامی هستند که شناسایی آنها و برنامه ریزی کلان برای آنها بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه مشکل کشور نداشتن سیستم منسجم و منظم آموزشی است،گفت: بهترین افراد با استعداد در ایران هستند و باید با برنامه ریزی برای آموزش و به کارگیری آنها در آموزش و پرروش مورد توجه قرار گیرد.

وی با ابراز تاسف از کم کاری در زمینه تولید برنامه های اثرگذار در حوزه کودک و نوجوان در کشور گفت: در زمینه برنامه ریزی برای کودکان باید از شتاب زدگی خودداری و از تقلید در شیوه های برنامه سازی غربی ها باید اجتناب کرد.

 *جدید ترین روش های تربیتی در آموزش و پرورش مورد تاکید است

در ابتدای این دیدار سید محمد بطحایی گزارشی از عملکرد وزارت آموزش و پرورش را ارایه نمود وگفت؛تلاش نموده ایم رهنمودها و توصیه های مراجع عظام تقلید و علمای حوزه رانصب العین خود در خدمت به خانواده چهارده میلیونی آموزش و پرورش قرار دهیم.    

وزیر آموزش و پرورش  گفت: شاکله این وزارتخانه به سمت استفاده از روش های جدید تربیتی در حال تغییر است و جدید ترین روش های تربیتی و آموزشی در سال های اخیر مورد تاکید قرار گرفته است.

محمد بطحایی با بیان اینکه 40سالگی انقلاب فرصتی برای آسیب شناسی مسیر طی شده گذشته است، افزود: به طور قطع کشور از مشکلات اقتصادی کنونی گذر خواهد کرد ولی باید نسبت به رفع مشکلات موجود توجه شود.

  

سه درس مهم زندگی از پدر امت

توصیه های قرآن و اهلبیت علیهم السلام پیرامون آداب دید و بازدید ، میهمانی و صله رحم

تحقق سند تحول بنیادین در گروعمل به بیانیه گام دوم است

نشست اعضای کمیته همکاریهای استان ایلام برگزار شد

وقتی فقيهان، راويان و عالمان بزرگ گرد وجود مبارك امام هفت ساله حلقه زدند

کارگاه آموزشی روحانیون مجری طرح روشنا

بخش عمده ای از رشد علمی و معنوی همدان حاصل تلاش آیت الله طه محمدی است/ امیدواریم با حضور امام جمعه جدیدشاهد اعتلای تعلیم و تربیت اسلامی باشیم

ملكوت؛میعادگاه ملاقات شهيدان شاهد

آموزش‌وپرورش چشم امید نظام در اجرای گام دوم انقلاب است

کاردر آموزش و پرورش مجاهدت فرهنگی است

دوره توانمند سازی طلاب شاغل در آموزش و پرورش خراسان شمالی برگزار شد

مشروح گزارش چهارمین دیداروزیرآموزش و پرورش با مراجع عظام تقلید

از دانش آموزان نخبه قرآنی شهرستان اسکو تجلیل شد

هیئت های اندیشه ورز در مدارس شهر تهران مستقر می شوند

آماده کردن مردم نسبت به غیبت حضرت مهدی علیه السلام رسالت خطیر امام هادی

به کمپین "نوروز را بی تکلف برگزارکنیم" بپیوندید

تحصیل 9 هزار دانش آموز خوزستانی در مدارس امین

دولت همیشه برای نهاد روحانیت و مرجعیت احترام قائل بوده / نیازمند پشتوانه فکری حوزه های علمیه هستیم

کتب آموزشی را بادقت بررسی کنید / از امام زمان استمداد بطلبید

از اینکه وزیری معتقد و ولایی در راس آموزش و پرورش است خرسندیم