امروز : 1398/02/06
2019-04-26
شناسه خبر : 11060
تاریخ انتشار : 1397/11/24 10:27
 مدیر  و معلم موفق باید خودش سر خط باشد/ چند راهکار برای جذب نوجوانان به نماز

حجت الاسلام حدائق در جمع مدیران مدارس فارس

مدیر و معلم موفق باید خودش سر خط باشد/ چند راهکار برای جذب نوجوانان به نماز

کارگاه توانمند سازی معلمین پایه سوم در ناحیه دو شیرازبا حضور فرهنگیان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستا دهمکاریها، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا حدائق در جمع مدیران مدارس آموزش و پرورش ناحیه ۲ شیراز در سخنانی بر اهمیت توجه مدیران به مساله برگزاری نماز در مدارس تاکید کرد.

وی  ضمن بیان این مطلب که مدیر موفق باید خودش سر خط باشد گفت: اگر خود مدیر در صف نماز جماعت اولین نفر حاضر باشد دیگران نیزنماز خواندن را می آموزند. 

مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس با بیان این که نماز واجب را علنی برگزار کنید افزود: هرچه خدا واجب قرار داده است آشکارا انجام دادنش بهتر از پنهان انجام دادن است.

وی یاد آورشد ؛ در روز قیامت نماز امام حسین (ع) را میزان الاعمال قرار می دهند و بقیه نمازها را با نماز حضرت می سنجند آن زمان است که عیار انسان ها  و اعمال و عبادتهایی که انجام داده اند مشخص می شود. 

*تاکید قران بر علم توام با  تزکیه 

وی افزود؛ در چهار آیه قرآن، واژه تزکیه و تعلیم با هم آمده است که در سه مورد آن ابتدا بر تزکیه تأکید شده است، بنا بر این باید مراقب باشید که چه کسی زیردست شما بزرگ می‌شود.

سخنران این  کارگاه خاطر نشان ساخت ؛ امام علی (ع) فرمود؛  هرکسی به من حرفی بیاموزد مرا بنده خودش کرده است ،باید توجه کنیم استاد در پرتو آموزش، دانش‌آموز را به بندگی می‌گیرد و تفکر و روش و منش آینده دانش‌آموز در پرتو استادی  معلم متعد است.

*جایگاه تربیت و پرورش در نظام آفرینش

این استاد حوزه و دانشگاه یاد آورشد، در نظام آفرینش کاری با ارزش‌تر و پر ثواب تر از تربیت و پرورش نداریم ، استقامت  یمن امروز، وامدار تبلیغ دیروز امیرالمؤمنین است که شیعه و سنی به حضرت ارادت  داشته و دارند. می‌گویند ما اسلاممان را مدیون حضرت هستیم. هنگام عزیمت به یمن، رسول‌الله (ص) به ایشان فرمودند: یا علی! اگر یک نفر توسط تو به راه راست هدایت شود برایت بهتر است از آنچه خورشید بر آن می‌تابد.

کارشناس این کارگاه با اشاره به نقش  معلم در تربیت جامعه گفت ؛در قیامت میزان الاعمال هرکسی را شخصی متناسب با خودش قرار می‌دهند، میزان الاعمال پدر، یک پدر است، میزان الاعمال مادر، یک مادر است، میزان الاعمال معلم، یک معلم است، می‌گویند اگر تو پدر بودی او هم یک پدر بود و در وظایفش کوتاهی نکرد.

*بهترین بندگان خدا از نگاه امام رضا علیه السلام 

حجت الاسلام والمسلمین حدائق با بیان اینکه خداوند به هرکسی یک تمکنی داده است خاطرنشان ساخت ؛ زیبایی، علم، قدرت، ثروت و .. همه و همه به تناسب ظرفیت افراد است . باید در خلوت خود مرور کنیم، چقدر از این تمکن‌ها استفاده می‌کنیم. آیا نمازمان نسبت به گذشته بهتر شده است؟ هرچه تمکن بیشتر شود باید توجه به عبادت نیز بیشتر شود.

سخنران این نشست با اشاره به  روایتی از حضرت امام رضا (ع)  گفتغ امام هشتم علیه السلام  می فرمایند؛ بهترین بندگان خدا چند دسته‌اند: دسته نخستکسانی اند هنگامی ‌که کار خوبی انجام می‌دهند خوشحال می‌شوند؛ دومین گروه  زمانی که کار بدی انجام می‌دهند پوزش می‌طلبند؛  دسته سوم زمانی که چیزی به آن‌ها داده می‌شود تشکر می‌کنند؛ و گروه چهارم زمانی که به مصیبتی گرفتار می‌شوند صبر می‌کنند.

راهکار های جذب نوجوانان به نماز

وی در جمع بندی مطالب خود به ارایه چند راهکار برای جذب نوجوانان به نماز پرداخت و گفت؛  دروس تربیتی باید در این جهت قابل‌استفاده و مطلوب باشد ،به ساعات پرورشی در آموزش‌ وپرورش اهمیت داده شود،ارتباط معلم با دانش‌آموز باید فراتر از مدرسه بلکه  دوستانه باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حدائق  در ادامه  توجه به وضعیت ظاهری نمازخانه‌ ها ،توجه به نماز اول وقت در مدارس ،استفاده از امام جماعت‌های خوش‌اخلاق و پرحوصله را از دیگر راهکاهای  جذب نوجوانان به نماز دانست . 

این استاد  عرصه تعلیم و تربیت ، بهبود وضعیت وضوخانه‌ها  و دستشویی‌های مدارس ،دعوت دانش‌آموزان به نمازبا روشهای  هنرمندانه و بدون تحقیر و توبیخ، تشریح  فوائد نماز برای دانش‌آموزان و پرهیز از  نمازها طولانی را راهکارهای جذب نوجوانان به نماز دانست. 

معلمان لرستانی در حادثه سیل جلوه های ماندگار ی را به یادگار گذاشتند

مدیران و مربیان مرتبط با برنامه ستاد همکاریها گرد هم آمدند

ثمره تعلیم و تربیت بهره مندی از برکات درخت طوبی است

بالندگی نسل آینده در گرو حفظ حرمت معلمان است

شخصیت امام مهدی عج از نگاه اهل بیت علیهم السلام و فضیلت منتظران ظهور

درسهای تربیتی زندگی از محضر حضرت علی اکبر

جوانان ما،یک دوره پر نور و شکوفایی را سپری می کنند

انتظار پیامبر اسلام و اهل بیت علیهم السلام از جوانان امروز

امام جمعه گرگان هزینه ساخت دو مدرسه در آق قلا و گمیشان را تقبل کرد

بشارت بهشت به کسانی که جلوی "ضرر" سیل را می گیرند

نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی بی بدیل است

بررسی ها نشان می دهد مدارس طرح امین آسیب های اجتماعی را کنترل کرده اند

یک هزار و 500 دانش آموز با ویژگی های منتظران امام مهدی "عج" آشنا می شوند

از ظرفیت طلاب بومی برای پیوند مسجد ومدرسه بهره می بریم

جلوه های اهمیت تشکیل ستاد همکاریها/تشکیل شورای فقهی تعلیم و تربیت وهیئت اندیشه ورز در آینده نزدیک

اولین مدرسه حج روحانیون اهل سنت کشور افتتاح شد

نشست اعضای قطب 5 ستاد همکاریها در سال 98 برگزار شد

دست هایی که ملکوتی شدند

نگاه تربیتی رسانه ها به اخبار ستاد همکاریها

پاسدار از نگاه رسول اعظم اسلام و امام علی علیه السلام