امروز : 1398/06/01
2019-08-23
شناسه خبر : 11031
تاریخ انتشار : 1397/11/06 13:54
روحانیت طرحی نو در اندازد

به بهانه تبلیغ عملی یک امام جمعه

روحانیت طرحی نو در اندازد

خبرهفته گذشته حضور حجت الاسلام جدائی امام جمعه بیله سوار در استخر به همراه عده ای از جوانان با واکنش مثبت علاقه مندان به حوزه و روحانیت در فضای مجازی و حقیقی مواجه شد.

خبرهفته گذشته حضور حجت الاسلام جدائی امام جمعه بیله سوار  در استخر به همراه عده ای از جوانان با واکنش مثبت علاقه مندان به حوزه و روحانیت در فضای مجازی و حقیقی مواجه شد. 

اقدام امام جمعه این شهر که از قضا رئیس کمیته،  همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش است موجب شد تا فعالان فضای مجازی دست به کار شوند و از اقدام فرهنگی، اجتماعی این امام جمعه تمجید نمایند. 

ضمن تقدیر از حجت الاسلام اصغر جدائی امام جمعه  مردمی و فعال بیله سوار ، نکاتی را در خصوص  این اقدام و برخی دیگر از اقدامات تحولی روحانیون در چند سال اخیر یادآور می شویم. 

*بهره مندی از ابزارنوین تبلیغ

وقتی جوانان و نوجوانان منتظر این گونه محبت های پدرانه از حوزه و روحانیت هستند ، انتظار میرود شرایط را درک نموده و با تغییر روشها به تناسب اقتضائات زمان و مکان و بهره مندی از ابزارنوین تبلیغ، همچنانکه قبل و بعد از پیروزی  انقلاب ،مخصوصا دوران هشت سال دفاع مقدس، روحانیت محور جوانان بود در این وانفسای انفجار اطلاعات یک بار دیگر محورشعور وشورآفرینی جوانان باشند. 

ناگفته پیداست جوانان بیله سوار هیچگاه این خاطره خوش را فراموش نخواهند کرد که روزی در عنفوان جوانی با یک روحانی زمانشناس استخر رفتیم ، نصایح اورا گوش کردیم وبه  صرف ساندویچ مهمانش بودیم. 

*درسی از محضرامام رئوف 

امام رضا علیه السلام فرمود؛رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا،»قال الرّاوی:فَقُلْتُ لَهُ:فَکَیْفَ یُحْیِی أمْرَکُمْ؟قالَ: یَتَعَلَّمُ عُلُومَنا و یُعَلِّمُها النّاسَ، فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونامیزان الحكمة، ج 8، ح 13797

خداوند بنده ای که امر ما اهل بیت را زنده میکند مورد رحمت خود قراردهد ، راوی پرسید چگونه امر شما را زنده نگهداریم ؟ حضرت فرمود؛ علوم مارا یاد بگیرید و به مردم یاد بدهید، زیرا اگر مردم زیبایهای کلام و گفتار ما را یاد بگیرند، بی گمان از ما پیروی می کنند.

 ازین کلام نورانی درس میگیریم  رسالت یک طلبه و روحانی که به کسوت مقدس سربازی امام زمان عج در آمده است بسی سنگین و البته با فضیلت است، زیرا امام علیه السلام کسانی که برای احیای امر اهل بیت تلاش می کنند را دعا فرموده و رحمت خداوند شامل کسی می شود که امر معصومین علیهم السلام را تبلیغ و زنده کند. 

درس دیگری که از امام رئوف میگیریم این است بهترین راه تسخیر قلوب به سوی معارف دینی ، تبلیغ و گسترش سخنان گهربار معصومین علیهم السلام است؛ از طرفی علوم اهل بیت علیهم السلام  چون به مبدأ وحی مرتبط است، زمینه ی پذیرش آن در هر انسانی که از فطرت الهی منحرف نشده باشد دارد، چه رسد به جوانانی که رایحه خوش عطر ولایت درفطرت آنان است. 

*طرحی نو دراندازیم

فرصت هایی که در شرایط کنونی برای روحانیت به برکت انقلاب اسلامی و خونهای پاکی که در این راه ریخته شده به وجود آمده کم نیست و اکنون پس از چهل سال از عمر با عزت انقلاب  با همه ره آوردها و افتخاراتش، اقتضا می کند روحانیت طرحی نو دراندازد و یک بار دیگر جوانان پاک نهاد ایران عزیز را با تبلیغ عملی  زیر چتر ولایت اهلبیت علیهم السلام گرد هم آورد که حضرت صادق(ع)می فرماید؛كُونُوا دُعَاةً النَّاسِ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ ، با غیر زبان هآیتان مردم را دعوت کنید./الکافي، جلد 2،صفحه 78

نقش دعوت عملی در سازندگی فرد و جامعه، بسیار مهم و مؤثر است واقدام امام جمعه بیله سوار فقط نمونه ای از هزاران طرح و ایده نو از تبلیغ عملی  برای جذب جوانان و نوجوانان و حتی بچه های مدرسه به محاسن کلام اهل علیهم السلام است.  

خوشبختانه اخبار و گزارشات نوید بخش حاکی ازآن است که قالب و سبک تبلیغ دینی ائمه جمعه ، طلاب و روحانیون جوان، وارد فاز جدیدی جهت بیمه کردن جوانان از وسوسه شیاطین و خناسان در فضای حقیقی و مجازی شده است. 

*حلقه وصل حوزه و نوجوانان

از ایده هایی که در چند سال اخیر با استقبال مسئولین حوزه و آموزش و پرورش مواجه شده و به عبارتی از عملیاتی ترین تفاهم نامه های نهادهای درون نظام است ، تشکیل ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش به منظور بهره مندی ظرفیت های هردو دستگاه برای ارتقا تعلیم و تربیت اسلامی است که راه را برای حضور حوزه وروحانیت باز کرده و اکنون صدها طلبه جوان و با انگیزه با استفاده از فرصت هایی که این ستاد به وجود آورده می توانند با حضور در بین دانش آموزان به تسخیر قلب های پاک آینده سازان انقلاب بپردازند. 

ایجاد هفتصد کمیته همکاری در نقاط مختلف کشور با محوریت ائمه جمعه و عضویت نهادی های حوزوی، چون سازمانهای تبلیغات اسلامی ، اوقاف و امورخیریه، معاونت پرورشی آموزش و پرورش ، مدیریت های استانی حوزه های علمیه برادران و خواهران با تدوین و ابلاغ برنامه های کلان وزارتی و حوزوی ،حلقه وصل زیبایی را تشکیل داده  که امیدواریم  حوزه ، روحانیت و آموزش و پرورش با بهره گیری از این بنیان مرصوص، ایده ها و طرح هایی از جنس ابتکار امام جمعه بیله سوار را در سطح ملی گسترش دهند. 

کریم دلفانی / مدیرارتباطات و اطلاع رسانی ستاد همکاریها 

اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه در ۴۲۸ مدرسه استان البرز

ائمه جمعه کمیته همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش را جدی بگیرند

جشنواره دانش آموزی «تمنّای وصال» در استان گیلان برگزار می شود

مدرسه جهانی اميرالمؤمنين(عليه السلام) را برای تربیت بشر جدی بگیریم

سی و یکمین شماره حلقه وصل منتشر شد

آمادگی آموزش و پرورش در استفاده از اساتید ستاد اقامه نماز

کلید واژه های تربیتی بشر از نگاه انسان کامل

همکاری 633روحانی با آموزش و پرورش خراسان جنوبی

دانش‌آموزباید عنصر مهم مدرسه در برنامه‌ریزی درسی و تربیتی باشد

طلبه عروسک گردانی که محبوب بچه ها است /ایده‌ای جالب برای آموزش دین به کودکان

فرهنگیان قمی با کاربردهای اپلیکیشن "بشری" آشنا شدند

حضور پررنگ فرهنگیان در جلسات طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی

در جامعه و محیط پیرامون خود باعث آرامش شویم

فرهنگیان ودانش آموزان بیشترین حضور را در برنامه های غدیر شناسی دارند

درنگی در دلگویه های معصومانه پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

گناه كارترين فرد در عرفات!

رایحه خوش سند تحول بنیادین در پل لندن

نشست قطب پنج ستاد همکاریها بر گزار شد.

نیازمند رفاه و تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه هستیم

مدیر دفتر ستاد همکاریها در تهران تودیع شد