امروز : 1398/01/03
2019-03-23
شناسه خبر : 11002
تاریخ انتشار : 1397/10/22 14:00
دین خود را سیاسی نکنیم/ جای خالی فتنه شناسی در مدارس

نماینده ولی فقیه درقزوین در نشست کمیته همکاریها؛

دین خود را سیاسی نکنیم/ جای خالی فتنه شناسی در مدارس

دین ما به دنبال سیاست دینی و قرآنی است و سیاست را باید درخدمت دین به کارگیرد نه اینکه دین خود را سیاسی کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خاه ستاد همکاریها امام جمعه قزوین در نشست کمیته همکاریهای استان گفت؛باید برای نیازهای مختلف دانش‌آموزان پاسخ مناسب داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی در نشست کمیته همکاریهای آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه، اظهار کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مثل دروازه‌ای می‌ماند که باید ما را در عرصه‌های مختلف دینی و قرآنی قرار دهد و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

*هشدار نسبت به سند ۲۰۳۰

وی اذعان کرد: گاهی حضور عده‌ای در مدارس و اصرار آنها بر اجرای مفاد سند ۲۰۳۰ قابل تامل است، این عده با نگاه شیطانی درحال اجرایی کردن تفکرات شیطانی دنیای غرب در حوزه آموزشی مدارس هستند، ما چطور راضی می‌شویم فرزندانمان را در مسیر تفکرات غربی و شیطانی قرار دهیم؟! 

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: اگر سند بنیادین تحول آموزش و پرورش را به عنوان دروازه معارف انقلابی و دینی جدی بگیریم، مشکلات آموزشی و پرورشی ما حل خواهد شد، زمانی‌که ما قوانین را رعایت نمی‌کنیم دچار بحران‌های آموزشی و تربیتی می‌شویم.

*باید قدردان سرمایه‌های عظیم آموزشی باشیم 

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی ابراز کرد: باید قدردان سرمایه‌های عظیم آموزشی در حوزه دینی باشیم، اگر ما در یک کشور اسلامی حضور نداشتیم یا در یک کشور غیر اسلامی بودیم در این فضا از منابع عظیم دینی و سرمایه‌های معنوی محروم می‌شدیم، دین اسلام در شرایطی ظهور کرد که فقط ۱۷نفر در جزیرةالعرب سواد داشتند، در این فضا قرآنی نازل شد که امر به آموختن دانش کرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه امروز در فضاهای آموزشی به خصوص برخی دانشگاه‌ها درحال حذف دین از فضای آموزشی هستند و بر این موضوع نیز اصرار دارند.

*برخی مصرف‌کننده افکار ضد فرهنگی شده‌اند

رئیس کمیته همکاریهای قزوین عنوان کرد: ما اگر مبانی آموزشی خود را براساس مبانی دینی اجرا کرده و در جهان ترویج دهیم درواقع انقلاب خود را صادر کرده‌ایم، ما باید معارف بلند آسمانی را به جهانیان معرفی کنیم اما متاسفانه با وجود این معارف، برخی مصرف‌کننده افکار پوچ و ضد فرهنگی غرب شده‌اند.

وی ادامه داد: بعثت پیامبران با محوریت پرستش و بندگی خدا صورت گرفت و خدای متعال مبانی آموزشی خود را با نزول سوره علق پی‌ریزی کرد و حکمت و معرفت را مبانی این دروس آموزشی قرار داد و انبیای الهی به عنوان سرمایه‌های عظیم آموزشی برای بندگان خدا در بین اقوام مختلف حضور پیدا کردند.

*در مسائل آموزشی و تربیتی دست پر هستیم

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: ما در مسائل آموزشی و تربیتی دست پر هستیم و منابع عظیم دینی و روایی از امامان خود داریم اما دنیای غرب در این فضا دست خالی است و بسیاری از علومی که دنیای غرب به آن دست پیدا کردند از طریق آموزه‌های دینی و کتابخانه‌های مسلمانان بوده است.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: امروز باید به این سوال پاسخ داد که این میزان منابع دینی و روایی به چه میزان در حوزه آموزشی و تربیتی نوجوانان و جوانان ما استفاده شده است؟ خدای متعال هم دل‌های بندگانش را برای پذیرش حق فراهم کرده و هم منابع روایی و دینی زیادی را به عنوان محتوای آموزشی در اختیار ما قرار داده است.

*نوجوانان و جوانان نسبت به امور دینی غریبه شده اند

وی اذعان کرد: حتی متون ادعیه زیادی وجود دارد که جزو منابع آموزشی و تربیتی ما بشمار می‌آید، وجود کتاب‌های فاخر از علمای بزرگ و دانشمندان بزرگ اسلامی نیز عامل افتخار در حوزه بین‌المللی است اما متاسفانه کم‌کاری‌ها باعث شده که نوجوانان و جوانان ما نسبت به این علوم غریبه باشند.

* جوانان اعضای افتخاری ستاد نمازجمعه

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی  با اشاره به اهمیت حضور نوجوانان و جوانان در نمازجمعه بیان کرد: نوجوانانی که در نمازجمعه حضور پیدا می‌کنند با اجرای طرحی آنها را عضو افتخاری ستاد نمازجمعه کرده‌ایم تا برای حضور بیشتر در نماز تشویق شوند و سپس با آموزش‌های لازم می‌توان عزیزان زیادی را برای حضور در نمازهای جمعه و جماعت تشویق کرد، این طرح قابلیت اجرا در همه شهرها را دارد.

وی افزود: راه دیگر آشنا کردن دانش آموزان با مباحث دینی و برگزاری کلاس‌های رفع شبهه برای آنهاست، این جلسات برکات زیادی دارد؛ زیرا سخنرانی جلسه‌ای یکطرفه است و نمی‌توان ارتباط مناسبی با مخاطبان گرفت اما ایجاد جلسات دوطرفه است و فضای صمیمانه‌ای ایجاد می‌کند.

رئیس کمیته همکاری های قزوین ابراز کرد: باید برای نیازهای مختلف دانش آموزان پاسخ مناسب داشته باشیم و حضور طلاب توانمند در مدارس افزایش پیدا کند، از سوی دیگر شناسایی و جمع‌آوری ریشه‌های دینی و قرآنی کلام رهبر و معرفی آنها به نسل جوان، تقویت خودباوری در برابر غرب‌زدگی، کرامت‌مداری و بصیرت دینی از جمله مواردی است که باید نوجوانان را با آن آشنا کرد.

* دین خود را سیاسی نکنیم 

امام جمعه قزوین ابراز کرد: دین ما به دنبال سیاست دینی و قرآنی است و سیاست را باید درخدمت دین به کارگیرد نه اینکه دین خود را سیاسی کنیم، بنابراین باید به دنبال بصیرت سیاسی باشیم؛ زیرا خداوند فتنه را بزرگتر و بدتر از قتل می‌داند و مجازات فتنه‌گران را اعدام برمی‌شمرد و نباید ما در مقابله با فتنه و فتنه‌گران به جای نگاه قرآنی سیاست‌بازی کنیم.

*جای خالی فتنه شناسی در مدارس 

وی بیان کرد: چرا در مدارس ما جای فتنه‌شناسی و بصیرت‌افزایی خالی است؟ فتنه‌های مختلف زمینه ویرانه شدن شهرها، ایجاد اختلاف، تسلط اجانب بر ما و درخطر قرارگرفتن نوامیس و جان و مال مردم را فراهم می‌کند بنابراین دانش آموزان ما باید صاحب بصیرت شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه استکبارستیزی و تقویت روحیه انقلابی باید در دانش آموزان ما تقویت شود، گفت: مبادا ما ناخواسته فضایی ایجاد کنیم که معلمان و دانش آموزان از مبانی دینی و انقلابی فاصله بگیرند.  


سه درس مهم زندگی از پدر امت

توصیه های قرآن و اهلبیت علیهم السلام پیرامون آداب دید و بازدید ، میهمانی و صله رحم

تحقق سند تحول بنیادین در گروعمل به بیانیه گام دوم است

نشست اعضای کمیته همکاریهای استان ایلام برگزار شد

وقتی فقيهان، راويان و عالمان بزرگ گرد وجود مبارك امام هفت ساله حلقه زدند

کارگاه آموزشی روحانیون مجری طرح روشنا

بخش عمده ای از رشد علمی و معنوی همدان حاصل تلاش آیت الله طه محمدی است/ امیدواریم با حضور امام جمعه جدیدشاهد اعتلای تعلیم و تربیت اسلامی باشیم

ملكوت؛میعادگاه ملاقات شهيدان شاهد

آموزش‌وپرورش چشم امید نظام در اجرای گام دوم انقلاب است

کاردر آموزش و پرورش مجاهدت فرهنگی است

دوره توانمند سازی طلاب شاغل در آموزش و پرورش خراسان شمالی برگزار شد

مشروح گزارش چهارمین دیداروزیرآموزش و پرورش با مراجع عظام تقلید

از دانش آموزان نخبه قرآنی شهرستان اسکو تجلیل شد

هیئت های اندیشه ورز در مدارس شهر تهران مستقر می شوند

آماده کردن مردم نسبت به غیبت حضرت مهدی علیه السلام رسالت خطیر امام هادی

به کمپین "نوروز را بی تکلف برگزارکنیم" بپیوندید

تحصیل 9 هزار دانش آموز خوزستانی در مدارس امین

دولت همیشه برای نهاد روحانیت و مرجعیت احترام قائل بوده / نیازمند پشتوانه فکری حوزه های علمیه هستیم

کتب آموزشی را بادقت بررسی کنید / از امام زمان استمداد بطلبید

از اینکه وزیری معتقد و ولایی در راس آموزش و پرورش است خرسندیم