امروز : 1397/11/04
2019-01-24
شناسه خبر : 10990
تاریخ انتشار : 1397/10/18 15:17
 نقش ایران در شکست انحصار علم بی بدیل است / پرورش بر علم ارجحیت دارد

امام جمعه بوشهر در جمع اعضای کمیته همکاریهای استان

نقش ایران در شکست انحصار علم بی بدیل است / پرورش بر علم ارجحیت دارد

ایران کار بزرگی در جهان انجام داده و بیداری علمی و شکست استبداد علمی جهان را سبب شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها ، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر امروز هیجدهم آبان  در گردهمایی اعضای کمیته‌های همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان بوشهر در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان بوشهر اظهار داشت: در همه محاسبات در عرصه رشد فضای علم و دانش و فناوری به این معادله اذعان می‌شود که ارتقای سطح آموزش مترتب بر ارتقای سطح پرورش است.

*اشتباه در تشخیص مسیر مهندسی علم

وی با تاکید بر ارتقای سطح پرورشی در سطح جامعه بیان کرد: یکی از معضلات اصلی عرصه علم در جهان این است که بسیاری از کشورهای پیشرفته در حوزه علوم تجربی و محصولات دانش‌بنیان به این نتیجه رسیده‌اند که مسیر مهندسی علم در کشورهایشان اشتباه بوده است.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: بسیاری از کشورهای غربی الان به این نتیجه رسیده‌اند که مهندسی مدیریتی علم و تولید محصول دچار بحران جدی است و به همین خاطر مجبورند از کشورهای دیگر افراد را جذب کنند و یا در عرصه مدیریت علم مجبور به طراحی پروژه انحصار و حراست شوند.

*نقش ایران در شکست انحصار علم

وی با اشاره به نقش ایران در شرایط کنونی در شکست انحصار علم گفت: ایران علاوه بر انقلاب در جغرافیای خود، کار بزرگی در جهان انجام داده و بیداری علمی و شکست استبداد علمی جهان را سبب شده است.

آیت‌الله صفایی بوشهری افزود: اکنون با شرایط علم و رشد فزاینده علم در جهان، طراحان علم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند در یک کشور علم به محصول برسد باید مرتبت بر حوزه تربیت و پرورش باشد و الا یا آن علم متوقف خواهد شد و اگر رشد کرد، علم ابزار قدرت در دست شخص و شرکت‌ها می‌شود و به ضرورت آن کشور و دیگر کشورها با سرانجام می‌رسد.

*پرورش بر علم ارجحیت دارد

وی بیان کرد: در متون فاخر دینی ما به حوزه پرورش تاکید زیادی شده است و پرورش بر حوزه علم ارجحیت دارد و علم در این حوزه توضیف می‌شود. شخصیت انسان مجموعه‌ای از فضایل است که یکی از مهمترین فضایل علم است اما همه فضیلت‌ها نیست و علم باید در قالبی قرار بگیرد که آن علم را مفید برای بشریت قرار دهد.

رئیس کمیته همکاریهای استان و امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: اکنون جهان در شرایط فوق‌العاده حساس تاریخی به سر می‌برد و همه قائل به این مسئله هستند که شرایط جهان ویژه است و این محدود به حوزه سیاسی نیست. هنر، دانش و . . . هم در حال تحول هستند.

وی گفت: مدیریت سیاسی جهان از نگاه استکبار که مدعی مدیریت جهان هستند به شدت در حوزه مصادره قدرت و تسلط بر منابع ثروت فعال شده و همه به این معنا قائل شده‌اند که باید طراحی تسلط بر ثروت و قدرت را از طریق مدیریت امور استراتژیک دنبال کرد.

*علم یکی از راه‌های مدیریت استراتژیک

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه علم یکی از راه‌های مدیریت استراتژیک است، افزود: علم هم اقتدار می‌آورد و هم محصولاتی را تولید می‌کند که اقتدار می‌آورد از جمله محصولات پزشکی، بیوتکنولوژی، حوزه انرژی، ترانزیت، کشاورزی و  . . . و به همین خاصر می‌گویند باید هم علم را مدیریتی کنیم و هم صاحبان علم را مصادره کنیم و بخریم و یا اینکه اگر نمی‌توانیم آنها را مصادره کنیم بر ریلی حرکت دهیم که ایستگاه آن تربیت دانشمندانی به رنگ غرب باشد.

*استکبار پروژه ترور دانشمندان

وی اظهار داشت: استکبار پروژه ترور دانشمندان، خرید دانشمندان و تهاجم نرم شخصیتی به دانشمندان از همان طبقه پائین در پیش‌دبستانی و دبستان تا دانشگاه را با جدیت دنبال می‌کنند.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه دشمن اعتبار و هزینه زیادی را در این زمینه صرف می‌کند، اضافه کرد: همه کانال‌های علمی ایران را رصد می‌کنند و تهاجم خود را به نگاه تربیتی و پرورشی دارند.

وی مهمترین کشور برای امپریالیسم علمی دشمنان را ایران عنوان کرد و ادامه داد: دنبال توقف و انحراف علم و خرید علم هستند و در پی جذب دانشمندان هستند و در صورت ناتوانی به دنبال ترور هستند.

*دشمن به دنبال  تغییرساختار هویت ملی 

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه دشمنان دنبال تغییر ساختار هویت ملی در ایران اسلامی هستند، بیان کرد: کار در حوزه تعلیم و تربیت مقدس است چراکه باید در مقابل این تهاجم فوق‌العاده حساب‌شده مقابله کند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خاطرنشان کرد: کار در آموزش و پرورش و حوزه علمیه و همکاری این دو نهاد با هم فوق‌العاده مهم و بنیادین است و باید با نگاه دانشی و روحیه جهادی صورت گیرد.

وی ادامه داد: برخی افراد فکر می‌کنند که کار خیلی پیچیده است و تهاجم وحشتناک صورت گرفته است و کار به هم ریخته است ولی اینطور نیست؛ ما چهل سال مقاومت کردیم و این چهل سال بیانگر پیروزی ما است و هر سال قدرتمندتر هستیم.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه جنگ نرم، تهاجم فرهنگی و علمی فوق‌العاده خطرناک است، تصریح کرد: این تهاجم آسیب‌هایی وارد کرده ولی زمین نخورده‌ایم و این نشان از پیروزی است.

وی با بیان اینکه در این عرصه باید برنامه ریزی فوق‌العاده صحیح داشته باشیم، افزود: در این سال‌ها تلاش‌ها و برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است و برنامه‌های خوبی در دست اجرا است.

*ظرفیت‌های بالای حوزه برای کمک به آموزش و پرورش

آیت‌الله صفایی بوشهری به ظرفیت‌های بالای حوزه علمیه برای کمک به آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: آموزش و پرورش یک فرصت است و باید این ظرفیت و فرصت با برنامه‌ریزی و مدیریت خوبی همراه باشد که محصول آن این باشد که خروجی آموزش و پرورش یک شخصیت علمی، مردم‌دار، حامی مردم و کشور و آماده تولید علم و مرجعیت علمی باشد.

وی با تاکید بر اینکه فکر و برنامه‌ریزی باید به صورت جهانی باشد، اضافه کرد: توانایی بسیار زیادی در کشور وجود دارد و باید در همه علوم به فکر جهانی وبین‌المللی شدن باشیم و این نیازمند برنامه‌ریزی فوق‌العاده دقیق است.

برگزاری گفتمانهای دینی در شهرستانهای هرمزگان

دوره آموزشی طلاب وظیفه از سه استان

سه رکن بنیادین در نهاد خانواده مکتبي /خانواده صالح زيرساخت سلامت اجتماعي

انتشار بولتن الکترونیکی ستاد همکاری ها در آیینه رسانه ها ویژه «دی‌ماه»

جلسه تفسیر قرآن توسط نماینده ولی فقیه

مدیران کل آموزش و پرورش و تبلیغات اسلامی کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

مشکل امروز دنیا انحراف علم از اخلاق است/ راه‌های نرفته برای فرهنگ سازی اقامه نماز

دغدغه های طلاب وظیفه برای حضوری موثر در آموزش و پرورش

مهارت آموزی شرط عبورازپیچیدگی‌های تربیتی نسل جدید

مادر بمان! سرهايمان طاقت گرد يتيمى ندارد

آماده همکاری با آموزش و پرورش برای تکمیل بحث خانواده در سند تحول بنیادین هستیم.

تفقه در دین و مهارت های لازم، شرط موفقیت یک روحانی فاضل در مدارس است

سند تحول بنیادین نقشه راه رسیدن به حیات طیبه است

هجمه‌های فرهنگی دشمن تمدن ایران را نشانه گرفته است

گردهمایی یکهزارنفری مدارس طرح امین

مهم‌ترین پشتوانه روحانیون مدارس معاونان پرورشی هستند/ اگر پویا نباشیم مردم پراکنده می شوند

سه شرط موفقیت طلاب دریک مدرسه آموزشی

ظرفیتهای بی بدیل حوزه علمیه خواهران برای تحقق سند تحول بنیادین

ارتباط مساجد و مدارس بستر انقلاب فرهنگی را فراهم می کند