امروز : 1397/12/29
2019-03-20
شناسه خبر : 10850
تاریخ انتشار : 1397/07/30 11:56
غربت خدمات نظام اسلامی درمیان تیترهای زرد رسانه ها

انتقاد دبیر ستاد همکاریها از عملکرد برخی رسانه ها

غربت خدمات نظام اسلامی درمیان تیترهای زرد رسانه ها

حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی ملکی مشاورعالی وزیر و دبیر ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش از پرداخت رسانه ملی و برخی از رسانه های کشور در خصوص رهنود های مراجع تقلید انتقاد کرد

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد همکاریها متن یاد داشت این فعال فرهنگی را منتشر می کند .  

بسم الله الرحمن الرحیم 

توسعه مطبوعات و رسانه ها در کشور را باید به فال نیک گرفت. اصولا تحقق مردم سالاری دینی و آزادی بیان و قلم از لوازم تحقق جامعه مدنی مبتنی بر ارزشهای دینی است. 

خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروه ها احزاب ، تشکلها و حتی بسیاری از نهادها و سازمانها، صاحب رسانه های قوی و فراگیر در کشور شده اند که این امر در نوع خود از برکات نظام اسلامی و ره آورد آزادی در چارچوب اسلام و آموزه های دینی محسوب می شود.  

انتظار می رود در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کشور صاحب یک درخت تنومند رسانه ای باشد که با اطلاع رسانی دقیق، صادقانه، سریع و شفاف، جامعه اسلامی را از مراجعه به رسانه های بیگانه که هزاران دام را برای تور انداختن عقیده و آرمان ملت ایران تنیده اند نجات دهد.

متأسفانه با تلخ کامی باید اذعان نمود که طی سال های اخیر و بخصوص با توسعه فضای مجازی، بخشی از جامعه رسانه ای کشور به بیماری مزمن زرد نگاری مبتلا شده و رسالت خطیر اطلاع رسانی جای خود را به تخریب، یاس پراکنی، سیاه نمایی، تهمت و یا خلاف واقع جلوه دادن واقعیات داده به گونه ای که کمتر می توان اخبار غیرجهت دار از رسانه های چند صدایی کشور دریافت نمود.  

نگاه زرد برخی منابع خبری به رخدادهای کشور، آسیب های فراوان اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را به دنبال دارد؛  اگر این روند ادامه یابد، بنیان های دینی و سرمایه های معنوی کشور را نیز دچار مخاطره خواهد نمود.

مراجع عظام تقلید، یکی از گرانبهاترین سرمایه های معنوی امت اسلامی به شمار می روند. بزرگترین جفا در حق این استوانه های راسخ، تحریف یا استفاده ابزاری نمودن از رهنمودهای روشنگرانه ایشان به نفع جناح ها یا گروه های سیاسی است که سبب تکدر خاطر ایشان و مشوه شدن اذهان عمومی می گردد.    

پنجشنبه 26 مهر ماه سید محمد بطحائی در سفری یک روزه به قم علاوه بر زیارت مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام، جهت کسب رهنمود از مراجع عظام تقلید، با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی و علوی گرگانی دیدار نمود.  

وی از زمان صدارت وزارت آموزش و پرورش چهارمین بار است که با سفر به قم بر اجرای رهنمودها و توصیه های مراجع عظام اهتمام جدی دارد و به خوبی دریافته است برای تربیت اسلامی ناب، باید توصیه ها و پیشنهادات بزرگان دین را سرلوحه برنامه های خود قرار دهد.

ایشان در سفرهای قبلی نیز ضمن دیدار با حضرات آیات وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، سبحانی و مدیر حوزه های علمیه، چگونگی استفاده از ظرفیت های بی بدیل حوزویان در اجرای منویات مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین را بررسی نمود. 

دراین دیدارها آنچه بیش از همه مورد تاکید قرار گرفت، تأکید بر توسعه و تحکیم ارزشهایی چون نماز، قرآن، عترت، توانمند کردن معلمان، تقویت مراکز تربیت معلم هم چون دانشگاه فرهنگیان، تدوین کتب درسی منبطق با ظرفیت های بومی، مهارتی، دینی، فرهنگی و علمی و اهتمام به ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی با مشارکت حوزه علمیه و روحانیت  بوده است. 

با تاملی بر عملکرد وزارت  آموزش و پرورش در یک سال اخیر به خوبی در می یابیم به برکت رهنمودها و توصیه های مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، وزیر آموزش و پرورش با حمایت و تقویت برنامه های تربیتی و فرهنگی، اهتمام جدی نسبت به تحقق تربیت اسلامی در آموزش و پرورش داشته است. 

برآیند این رویکرد، اهتمام جدی تر به اقامه نماز جماعت مدارس، برگزاری  صدها گفتمان دینی با حضور فرهنگیان و دانش آموزان، برگزاری اردوهای زیارتی و راهیان نور، برگزاری دوره های کاربردی توانمند سازی معلمان، تربیت ده ها مدرس سند تحول از سراسر کشور و تشکیل بیش از هفتصد کمیته همکاری حوزه و آموزش و پرورش در سراسر کشور بوده است. 

گزارشهای مستند وزیر در خصوص گام بلند تعلیم و تربیت رسمی عمومی برای تحول در آموزش و پرورش و اجرایی نمودن سند تحول بنیادین و تصویب باقیمانده زیرنظام های ششگانه آن، مورد استقبال و خرسندی مراجع عظام تقلید شده است به گونه ای که حضرت آیت الله العظمی مکارم  شیرازی نسبت به اطلاع رسانی این فعالیت های  فاخر تاکید کردند. 

طبیعی است وقتی یکی از کارگزاران نظام اسلامی خدمت مراجع تقلید شرفیاب می شود ایشان با استناد به آیات قرآن و احادیث اهل بیت علیهم السلام و نیز عبرت های تاریخ، مسئولین را به هوشیاری در مقابل ترفندهای استکبار جهانی و ستیز آنان نسبت به انقلاب و آرمانهای امام راحل و مقام معظم رهبری دعوت نموده و با اشاره به نمونه های فراوان دشمنی معاندان نظام، به فراخور حوزه کاری مسئول مربوطه،  مصادیق دشمنی آنان را متذکر می شوند. 

حضرت آیت الله العظمی مکارم در دیدار اخیر وزیر آموزش و پرورش که مصادف با هفته پیوند بود، ضمن تأکید بر اهتمام جدی آموزش و پرورش به هماهنگی خانه و مدرسه در پیگیری اهداف تعلیم و تربیت اسلامی، به برخی از آسیب های کنونی عرصه تعلیم و تربیت اشاره و مسئولین آموزش و پرورش را نسبت به رصد این آسیب ها توصیه نمودند. ایشان ترفند دشمنان در لباس عوض کردن برای مقابله با نظام اسلامی در مقاطع گوناگون را یادآور شدند و اظهار داشتند: "مثلا 2030 یکی از راه های انتقال فرهنگ غرب است. آنها مدعی اند با این معاهده تمام دنیا را به اوج برسانند، اما آنها آنچه خواسته اند را در این برنامه گنجانده اند و از شگردهای غربی ها این است که بی سرو صدا در لباس خدمت سعی می کنند ضربه بزنند و ما باید موظب باشیم".

متأسفانه برخی رسانه های ارتباط جمعی به جای اینکه در آغازین روزهای شروع مجدد فعالیت رسمی مدارس در سال تحصیلی جدید و به بهانه ملاقات وزیر با مراجعتقلید، خدمات بی بدیل تربیتی، فرهنگی و آموزشی صدها هزار فرهنگی فرهیخته در سراسر کشور را پر رنگ کنند  و به تعبیر مقام معظم رهبری، امید را در کشور منعکس کنند، به گونه ای تیتر زدند و خبر را منتشر نمودند که گویی در آموزش و پرورش اقدامی جز اجرای سند ملغی شده 2030 انجام نمی شود و حضرت آیت الله مکارم نیز سخنی جز در این موضوع نفرموده اند! اسف بارتر آنکه یکی از سرچشمه های اصلی این اقدام غیرحرفه ای، رسانه ملی بود. 

مگر نه این است که امام خامنه ای در دیدار جمعی از فرهنگیان با ایشان، در خصوص تلاش دشمنان داخلی و خارجی برای خدشه دار نمودن وجهه آموزش و پرورش هشدار دادند؟! 

ناگفته پیداست این نوع نگاه به اطلاع رسانی، جز ایجاد بدبینی و سلب اعتماد عمومی از آموزش و پرورش، دلسرد کردن جامعه شریف فرهنگیان و تضعیف روحیه مسئولین مؤمن و ولایی، ره آورد دیگری نخواهد داشت. 

امید است این گروه از اصحاب رسانه با التزام عملی به اخلاق حرفه ای و مجهز شدن به علم فقه رسانه، به اصلاح رویه های ناصواب بپردازند تا ضمن حفظ و حراست از حریم مقدس اطلاع رسانی که طلایه داران آن شخصیت هایی هم چون حضرت زینب علیهاالسلام و شهید سید مرتضی آوینی بودند، حیثیت پاک فرهنگ رسانه ای انقلاب و اصحاب شریف رسانه نیز از هرگونه خدشه مصون بماند./ انشاءالله. 

سیدمجتبی ملکی    


سه درس مهم زندگی از پدر امت

توصیه های قرآن و اهلبیت علیهم السلام پیرامون آداب دید و بازدید ، میهمانی و صله رحم

تحقق سند تحول بنیادین در گروعمل به بیانیه گام دوم است

نشست اعضای کمیته همکاریهای استان ایلام برگزار شد

وقتی فقيهان، راويان و عالمان بزرگ گرد وجود مبارك امام هفت ساله حلقه زدند

کارگاه آموزشی روحانیون مجری طرح روشنا

بخش عمده ای از رشد علمی و معنوی همدان حاصل تلاش آیت الله طه محمدی است/ امیدواریم با حضور امام جمعه جدیدشاهد اعتلای تعلیم و تربیت اسلامی باشیم

ملكوت؛میعادگاه ملاقات شهيدان شاهد

آموزش‌وپرورش چشم امید نظام در اجرای گام دوم انقلاب است

کاردر آموزش و پرورش مجاهدت فرهنگی است

دوره توانمند سازی طلاب شاغل در آموزش و پرورش خراسان شمالی برگزار شد

مشروح گزارش چهارمین دیداروزیرآموزش و پرورش با مراجع عظام تقلید

از دانش آموزان نخبه قرآنی شهرستان اسکو تجلیل شد

هیئت های اندیشه ورز در مدارس شهر تهران مستقر می شوند

آماده کردن مردم نسبت به غیبت حضرت مهدی علیه السلام رسالت خطیر امام هادی

به کمپین "نوروز را بی تکلف برگزارکنیم" بپیوندید

تحصیل 9 هزار دانش آموز خوزستانی در مدارس امین

دولت همیشه برای نهاد روحانیت و مرجعیت احترام قائل بوده / نیازمند پشتوانه فکری حوزه های علمیه هستیم

کتب آموزشی را بادقت بررسی کنید / از امام زمان استمداد بطلبید

از اینکه وزیری معتقد و ولایی در راس آموزش و پرورش است خرسندیم