امروز : 1398/03/03
2019-05-24
شناسه خبر : 10821
تاریخ انتشار : 1397/07/17 14:54
رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی

با حضور وزیر آموزش و پرورش صورت گرفت؛

رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی

درسیزدهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی، از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاری ها  سیزدهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی و یادواره شهید محسن حججی با حضور سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. 

تقدیر از حسن انتخاب نام‌گذاری این  همایش

سید محمد بطحایی با اشاره به حسن انتخاب نام‌گذاری این  همایش به نام و یاد شهید محسن حججی، اظهار داشت: دستاوردی که در ایام دفاع مقدس به دست آوردیم سرمایه بقا برای نظام جمهوری اسلامی‌شده است و ایران باوجوداین سرمایه ملی روزبه‌روز پیشرفت و توسعه خود را شاهد است.

گرامیداشت هفته ملی کودک

وی افزود: تقارن خوب دیگر این همایش با گرامیداشت هفته ملی کودک است، چراکه آموزش کودکان موضوعی است که بخشی از دغدغه صاحب‌نظران تعلیم و تربیت است و در فرایند نظام تعلیم و تربیت یکی از مهم‌ترین ارکان برنامه درسی و فرایند یاددهی و یادگیری تلقی می‌شود.


هیچ نظام دیگری نباید به رقابت باآموزش‌وپرورش بپردازد

بطحایی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکیددارند که نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور ،نظام آموزش‌وپرورش است و هیچ نظام دیگری نباید به رقابت باآموزش‌وپرورش بپردازد.

وی در ادامه گفت: یکی از دلایل رونق بازار مؤسسات غیرحرفه‌ای ضعفی است که ما در محتوای کتاب‌های درسی داریم و به همین دلیل فضایی در مدارس ایجادشده است که اگر دانش‌آموزی نمره ۲۰گرفت ،دانش‌آموز خوبی تلقی می‌شود و اگر نمرات دیگری داشته باشد در دسته‌بندی دیگری قرار می‌گیرد و متأسفانه اهداف پرورشی به نفع اهداف آموزشی هزینه شده است و در سبد یادگیری سهم اهداف پرورشی به‌شدت کاهش‌یافته است.

 *خانواده‌ها به‌عنوان مهمترین ارکان تغییر 

بطحایی تصریح کرد: آموزش‌وپرورش باید بر اساس نظام نوین آموزشی، آموزه‌های دینی و دستورات تعلیم و تربیت نوین که در کتاب‌های جدید علوم تربیتی تجویزشده است، باشد و خانواده‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان تغییر با این گفتمان آشنا شوند

 وی افزود؛ باید پذیرفته شود که دانش‌آموز زمانی موفق است که در کنار آموزش؛ اخلاق و مهارت هم داشته باشد و همه ما باید تلاش کنیم تا آموزش‌وپرورش را به مسیر اصلی برگردانیم.

در ادامه این همایش ،سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارتخانه ، بابیان اینکه در کتب درسی، محتواهایی همچون نماز، اهل‌بیت (ع)، سبک و آداب زندگی، معیشت، مهارت‌آموزی، انقلاب، دفاع مقدس و... آمده است خاطرنشان کرد: بسته‌های آموزشی در فرایندهای چندساله با حضور قریب به هفتصد نفر از مؤلفان و صاحب‌نظران آموزشی تدوین و تهیه‌شده است 

تدوین هرساله کتاب‌های درسی دوپایه با مفاد سند تحول بنیادین

دکتر تورانی  افزود؛ از سال ۱۳۹۲هرساله کتاب‌های درسی دوپایه با مفاد سند تحول بنیادین و مطابق با برنامه درسی و با هماهنگی پژوهشکده مطالعات آموزش‌وپرورش تألیف و تهیه‌شده است.

تورانی گفت: ۲۰۰عنوان کتاب در دوره متوسطه دوم و ۱۱۰۰عنوان در کل دوره‌های تحصیلی داریم

 وی خاطر نشان ساخت ؛ هرچند راه طولانی  تا نقطه مطلوب داریم، اما قدر داشته‌ها را می‌دانیم و تلاش می‌کنیم تا برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله کمتر شودو اصرار داریم  در سازمان ،تحول عمیقی در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی رقم بزنیم.

فراخوان یادواره شهید حججی

شایان ذکر است، در این همایش از 33 اثر برگزیده دانش آموزان، معلمان و دانشگاهیان در فراخوان یادواره شهید حججی تجلیل به عمل آمد و در فراخوانی که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با موضوع گرامیداشت مقام شهید محسن حججی اعلام کرده بود، علاقه‌مندان  آثار خود را در زمینه‌های مختلف شعر، داستان، نقاشی، مقاله و...به دبیرخانه ارسال نمودند .

عوامل نشاط آفرين درسبک زندگي امام حسن مجتبي عليه السلام

اقامه نماز باعث تعالی روح و تربیت انسان بالنده می شود

عمق بخشی دانش آموزان با قرآن کریم رسالت آموزش و پرورش است

نشست آشنایی با مهدویت و فرقه های انحرافی در سراوان برگزار شد

توصیه هایی از جنس حکمت تا راه پیشرفت

استفاده از ظرفیت ائمه جماعات ادرات در مدارس لرستان

هم اندیشی کمیته های چهار شهراستان تهران بر گزار شد

ازغلبه هنرنمایی بر واقعیات قرآنی تا کم فروغی غرفه های مرتبط با تعلیم و تربیت

شادی ونشاط در مدارس به یک آیین نامه مفید و موثر نیاز دارد

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در اولویت کاری کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش قرار گیرد

تمدید آزمون دوره آموزشی حمایت از كالای ایرانی

شرکت هشت هزاردانش‌آموزسمنانی در گفتمانهای دینی

خانواده ها به وظایف تربیتی خود بیشتر عمل کنند

خیز بلند آموزش و پرورش برای تربیت ده میلیون حافظ قرآن/ سرعت بخشی آموزه های دینی در متون درسی

​اگر به معلمان و دانش‌آموزان نگاه مثبت نداشته باشیم موفق نخواهیم شد

جلسه کمیته همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش مهران برگزار شد

برای دسترسی به رحمت الهی نیازمند شناخت درست از آفریدگاریم

پیشرفت های چهل سال گذشته مرهون تلاش های آموزش و پرورش است

حاشیه های جالب تر از متن دورهمی حوزه و آموزش و پرورش

سه خبر کمیته همکاریها از سه شهر استان ایلام