امروز : 1397/07/24
2018-10-16
شناسه خبر : 10821
تاریخ انتشار : 1397/07/17 14:54
رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی

با حضور وزیر آموزش و پرورش صورت گرفت؛

رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی

درسیزدهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی، از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاری ها  سیزدهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی و یادواره شهید محسن حججی با حضور سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. 

تقدیر از حسن انتخاب نام‌گذاری این  همایش

سید محمد بطحایی با اشاره به حسن انتخاب نام‌گذاری این  همایش به نام و یاد شهید محسن حججی، اظهار داشت: دستاوردی که در ایام دفاع مقدس به دست آوردیم سرمایه بقا برای نظام جمهوری اسلامی‌شده است و ایران باوجوداین سرمایه ملی روزبه‌روز پیشرفت و توسعه خود را شاهد است.

گرامیداشت هفته ملی کودک

وی افزود: تقارن خوب دیگر این همایش با گرامیداشت هفته ملی کودک است، چراکه آموزش کودکان موضوعی است که بخشی از دغدغه صاحب‌نظران تعلیم و تربیت است و در فرایند نظام تعلیم و تربیت یکی از مهم‌ترین ارکان برنامه درسی و فرایند یاددهی و یادگیری تلقی می‌شود.


هیچ نظام دیگری نباید به رقابت باآموزش‌وپرورش بپردازد

بطحایی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکیددارند که نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور ،نظام آموزش‌وپرورش است و هیچ نظام دیگری نباید به رقابت باآموزش‌وپرورش بپردازد.

وی در ادامه گفت: یکی از دلایل رونق بازار مؤسسات غیرحرفه‌ای ضعفی است که ما در محتوای کتاب‌های درسی داریم و به همین دلیل فضایی در مدارس ایجادشده است که اگر دانش‌آموزی نمره ۲۰گرفت ،دانش‌آموز خوبی تلقی می‌شود و اگر نمرات دیگری داشته باشد در دسته‌بندی دیگری قرار می‌گیرد و متأسفانه اهداف پرورشی به نفع اهداف آموزشی هزینه شده است و در سبد یادگیری سهم اهداف پرورشی به‌شدت کاهش‌یافته است.

 *خانواده‌ها به‌عنوان مهمترین ارکان تغییر 

بطحایی تصریح کرد: آموزش‌وپرورش باید بر اساس نظام نوین آموزشی، آموزه‌های دینی و دستورات تعلیم و تربیت نوین که در کتاب‌های جدید علوم تربیتی تجویزشده است، باشد و خانواده‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان تغییر با این گفتمان آشنا شوند

 وی افزود؛ باید پذیرفته شود که دانش‌آموز زمانی موفق است که در کنار آموزش؛ اخلاق و مهارت هم داشته باشد و همه ما باید تلاش کنیم تا آموزش‌وپرورش را به مسیر اصلی برگردانیم.

در ادامه این همایش ،سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارتخانه ، بابیان اینکه در کتب درسی، محتواهایی همچون نماز، اهل‌بیت (ع)، سبک و آداب زندگی، معیشت، مهارت‌آموزی، انقلاب، دفاع مقدس و... آمده است خاطرنشان کرد: بسته‌های آموزشی در فرایندهای چندساله با حضور قریب به هفتصد نفر از مؤلفان و صاحب‌نظران آموزشی تدوین و تهیه‌شده است 

تدوین هرساله کتاب‌های درسی دوپایه با مفاد سند تحول بنیادین

دکتر تورانی  افزود؛ از سال ۱۳۹۲هرساله کتاب‌های درسی دوپایه با مفاد سند تحول بنیادین و مطابق با برنامه درسی و با هماهنگی پژوهشکده مطالعات آموزش‌وپرورش تألیف و تهیه‌شده است.

تورانی گفت: ۲۰۰عنوان کتاب در دوره متوسطه دوم و ۱۱۰۰عنوان در کل دوره‌های تحصیلی داریم

 وی خاطر نشان ساخت ؛ هرچند راه طولانی  تا نقطه مطلوب داریم، اما قدر داشته‌ها را می‌دانیم و تلاش می‌کنیم تا برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله کمتر شودو اصرار داریم  در سازمان ،تحول عمیقی در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی رقم بزنیم.

فراخوان یادواره شهید حججی

شایان ذکر است، در این همایش از 33 اثر برگزیده دانش آموزان، معلمان و دانشگاهیان در فراخوان یادواره شهید حججی تجلیل به عمل آمد و در فراخوانی که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با موضوع گرامیداشت مقام شهید محسن حججی اعلام کرده بود، علاقه‌مندان  آثار خود را در زمینه‌های مختلف شعر، داستان، نقاشی، مقاله و...به دبیرخانه ارسال نمودند .

تدوین برنامه های تربیتی دقیق و مبتنی بر آینده پژوهی باشد

آماده تدوین بسته‌های آموزشی و درس‌نامه‌های مناسب برای دختران دانش آموز هستیم

نشست قطب یک کشوری ستاد همکاری ها بر گزار می شود

نشست اعضای کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهر تهران بر گزار شد

حوزه علمیه خواهران آماده همکاری برای افزایش مهارت‌های خانواده در دختران دانش‌آموز است / تحصیل هفت میلیون دانش‌آموز دختر در مدارس

دوره آموزشی طرح تربیتی مبلغان مدارس امین آذر بایجان شرقی بر گزار شد

تقدیرامام جمعه ازنا از فعالیت های فرهنگی و مذهبی آموزش و پرورش

سند تحول بنیادین خانواده ، مدرسه ومسجد را به هم پیوند می دهد

معاونین و مربیان پرورشی مدارس ناحیه یک بهارستان گرد هم آمدند

بخشنامه‌ها/نمونه نامه به رؤسای سازمان‌ها در جهت تقویت مشارکت‌ کمیته‌های استانی

دنیای زیبای کودکان از نگاه پیامبر اسلام و اهل بیت علیهم السلام

رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی

بازدید هیات رئیسه دانشگاه شهید رجائی از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)

دیدار رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه شهید رجائی با آیت الله العظمی جوادی آملی

رسیدن به حیات طیبه وکرامت انسانی در گرو همکاری حوزه و آموزش و پرورش است

موافقت مقام معظم رهبری با طرح سرباز طلبه در آموزش و پرورش نشان ازاهمیت موضوع دارد

مراکز حوزوی و دانشگاهی نسبت به ادبیات و هنرهای ادبی اهتمام ویژه داشته باشند

در برنامه ششم توسعه نیمی از ظرفیت دانش آموزان را رشته های فنی تشکیل خواهد داد

حوزه علمیه مصم است آموزش و پرورش را در رسیدن به آرمانهای انقلاب کمک کند