امروز : 1398/04/31
2019-07-22
شناسه خبر : 10705
تاریخ انتشار : 1397/05/28 16:38
به دور از بازی‌های سیاسی آموزش و پرورش را دریابیم/ سند تحول بنیادین به دنبال حیات طیبه دانش‌آموزان است

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش در بیرجند:

به دور از بازی‌های سیاسی آموزش و پرورش را دریابیم/ سند تحول بنیادین به دنبال حیات طیبه دانش‌آموزان است

آموزش و پرورش جای مسائل سیاسی و جناحی نیست و همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند «سیاسی بازی در بدنه آموزش و پرورش مانند سم است»، بنابراین باید دور از بازی‌های سیاسی آموزش و پرورش را دریابیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد همکاریها، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمجتبی ملکی، در دومین گردهمایی اعضای کمیته همکاری‌های حوزه‌ و آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق خراسان‌جنوبی، با اشاره به حدیثی از امام محمدباقر(ع)، گفت: چتر دین بسیار وسیع است، ولی خوارج به سبب جهالتی که بر عقل و روحشان سایه افکندف این دایره را محدود ساختند.

* با پدیده شوم داعش حقیقت خوارج را درک می‌کنیم

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در قرن ٢١ داعشی به وجود آمد که حقیقت خوارج را درک می‌کنیم، افزود: این گروه صرفاً آنچه را خودشان می‌پسندند دین می‌دانند و از زاویه دید خود به دین نگاه می‌کنند و هیچ دینی برای آن‌ها به جز آنچه آن‌ها می‌اندیشند مهم نیست.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران خوشبختانه با ایثار و از خودگذشتگی به این توده فساد که نه تنها امنیت ایران بلکه امنیت تمام دنیا را به مخاطره انداخته بودند اجازه تکثیر نداد.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ریشه و اساس ساختار انسان به کودکی و نوجوانی انسان برمی‌گردد، افزود: این همان چیزی است که اهل بیت(ع) براساس فطرت انسان به ما آموختند.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش یادآور شد: اگر بالغ بر ٢١۵ هزار شهید در دفاع مقدس برای حفظ و حراست ایران اسلامی تقدیم کردیم و اگر در عمل می‌خواهیم این میراث گرانقدر را حفظ کنیم و ارزش‌های اسلام را به نسل آینده منتقل سازیم، تنها از مسیر آموزش و پرورش باید اقدام شود، به طوری که بالغ بر ١٣ میلیون دانش‌آموز و بیش از یک میلیون معلم در این حوزه فعال بوده و آموزش و پرورش عرصه وسیع و اثرگذار است.

*شعارزدگی به یک آسیب جدی تبدیل شده است 

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با بیان اینکه یکی از آسیب‌هایی که در جامعه با آن مواجه هستیم، شعارزدگی است، اضافه کرد: همه مسئولان اولویت نخست را آموزش و پرورش می‌دانند، اما هنوز مشکلات فراوانی بر بدنه آموزش و پرورش چنبره زده است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش گفت: دشمن همه  هم و غم خود را برای ضربه وارد کردن به آموزش و پرورش جزم کرده است و تمام مسیر را طی کرده و  همه داشته‌های خود را برای نابودی نظام تعلیم و تربیت کشور به کار می‌گیرد.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید برای آموزش و پرورش ایثار و از خودگذشتگی نماییم، اضافه کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به دنبال ایجاد مراتبی از حیات طیبه برای دانش‌آموزان بوده که برگرفته از قرآن کریم است.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ادامه داد: باید بستر را فراهم سازیم تا دانش‌آموزان به مرتبه‌ای از حیات طیبه برسند و این جزو رسالت‌های حوزه‌های علمیه است.

*حوزه ‌وآموزش و پرورش شاخص امر به معروف ونهی از منکر 

وی یادآور شد: هر چند فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است، ولی به طور اختصاصی وظیفه ما در آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه بوده که باید بر روی این موضوع برنامه‌ریزی کنیم و با بهره‌گیری از دانش و ابزار روز باید وارد عرصه تربیت انسان شویم.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه  و آموزش و پرورش افزود: آموزش و پرورش جای مسائل سیاسی و جناحی نیست و همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند «سیاسی بازی در بدنه آموزش و پرورش مانند سم است»، بنابراین باید دور از بازی‌های سیاسی آموزش و پرورش را دریابیم.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با اشاره به اینکه تا رویکرد آموزش و پرورش به تربیت‌محوری تغییر یابد راه درازی در پیش داریم، اضافه کرد: این موضوع در سند تحول آموزش و پرورش دیده شده ولی هنوز محقق نگشته است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: بسیاری از مشکلاتی که امروز ما را نگران کرده ناشی از کوتاهی‌های ما در گذشته بوده و باید این ضعف‌ها را جبران سازیم.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در پایان گفت: باید دغدغه تعلیم و تربیت امروز، ارزش‌های اسلامی و آرمان‌های شهدا باشد.

انتهای پیام/

نشست مشترک ستاد اقامه نماز و کمیته همکاریهای همدان

بازدید دبیر کمیته همکاریهای استان ایلام از حوزه علمیه صاحب الزمان(عج)

فلسفه نماز جمعه را برای دانش آموزان تبیین کنید

تقدیر سرپرست وزارت آموزش و پرورش از اقامه نماز بر پل لندن

مردم به آموزش و پرورش اعتماد دارند

سعادت دانش آموز مسلمان در گرو عمل به آموزه های قرآنی است

آغاز دورجدید پذیرش سرباز طلبه درآموزش و پرورش

فلسفه تربیتی سند تحول بینادین، اسلامی و قرآنی است

فعالیت ها و خاطرات جذاب یک طلبه وظیفه در بین دانش آموزان

مردم ایران مردمی ریشه دار هستند/هر هفته میهمان یکی از مدارس برای اقامه نماز هستم

نخستین همایش ملی تحول در تربیت با رویکرد نهادینه سازی ارزش ها برگزار می شود

امام هشتم حافظ اقتصاد ادیان ابراهیمی

صحن تو پردیس زمین و زمان

در همکاری حوزه با آموزش و پرورش نیازمند طلاب علمی و خلاق هستیم

در کنار بُعد آموزشی فرزندان نباید از بُعد تربیتی آنان غافل شد

نشست کمیته همکاریهای استان زنجان برگزار شد

تصاویر / دیدار رؤسای دانشگاه های فرهنگیان کشور با آیات عظام مکارم شیرازی علوی گرگانی و مدیر حوزه های علمیه

دانشگاه فرهنگیان یکی از دو قطب مهم تولید علم و نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش است.

مهر ماه امسال تعداد دانشجو معلمان و مهارت آموزان دانشگاه فرهنگیان از مرز یکصد هزار دانشجو خواهد گذشت

مراقبت از هوای نفس شرط اساسی معلمانی است که رسالت انبیاء را برعهده دارند